Яблучний Спас – теплий передвісник осені

19 серпня українці відзначають свято Преображення Господнє, або Спас. Цього дня у церквах святять яблука, груші, мед і обжинкові вінки, або колосся жита та пшениці.

Преображення Господнє – це одне з дванадцяти найбільших свят у християнстві, встановлене на честь «об’явлення божественної сили Христа Спасителя своїм учням».

До цього дня за народними прикметами не було дозволено їсти ніякі плоди окрім огірків. І лише після того, як в Спас фрукти і овочі освячувалися, їх можна було споживати. Люди вважали, що ті яблука, які були освячені в Преображення, мають особливу силу. Відкусивши від такого яблука шматочок і загадавши при цьому бажання, можна було бути впевненим, що воно неодмінно здійсниться. Також цими освяченими яблуками треба було обов`язково почастувати хворих і бідних.

Наразі триває двотижневий піст – «спасівка», який почався на Маковія. З Маковія починалися також проводи літа. Замовкали птахи – не чути вже соловейка, зозулі, горлиці, починають відлітати ластівки.

«Ластівка весну починає, осінь накликає» – каже народна приказка. Відцвітають рози, падають холодні роси» – вже відчутна прохолода зранку і вночі. Ночі стають темнішими і довшими. В сутінках зорі наче побільшали і поближчали. Починається перша сівба озимих.

І якщо «з Першого Спасу – холодні роси», то з Другого Спасу в середній смузі України вже можуть починатися приморозки, а тому й кажуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!». Якщо на Спаса сухий день, то це – передвістя сухої осені, мокрий – мокрої, а ясний – суворої зими.
Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
2
19 серпня 2017
3 461

Схожі публікації


Догори