Чи відчувають українці себе європейцями: результати дослідження

Чи відчувають українці себе європейцями: результати дослідженняУ прес-центрі Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему: «Як українці розуміють євроінтеграцію: очікування та настрої суспільства».

До участі було запрошено фахівців Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, політичних аналітиків Фонду «Демократичні ініціативи» та Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, представників громадських організацій, ЗМІ.

На розгляд винесено наступні питання:

– підтримка євроінтеграції у суспільстві: чи стабільне зростання?

– навіщо українцям ЄС: які переваги та небезпеки вбачає громадська думка?

– чи відчувають українці себе європейцями?

– безвізовий режим: для кого він важливий?

– перешкоди на шляху до членства України в ЄС: громадська думка і думка експертів.

– європейські прагнення українців очима західних політиків та експертів: які запитання до України звучать найчастіше?

Так, українці вважають, що найбільше приєднанню України до Європейського Союзу заважає корупція. Такі дані соцопитування оприлюднили експерти Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

Згідно з дослідженнями 43 % населення України вважають, що найбільше приєднанню країни до ЄС заважає: корупція та повільний темп реформ; недостатній економічний розвиток України (41 %) та низький рівень життя населення (36 %).

Окрім того, 27 % населення вважає, що на заваді євроінтеграції України стоїть агресія Росії і воєнні дії на Донбасі, 22 % називають перешкодою позицію західних держав-членів, які не прагнуть бачити Україну членом ЄС. А 20 % українців вважають, що на шляху до ЄС стоять проблеми з демократією та правами людини в Україні.

Також дослідження показує, що в українському суспільстві поступово зростає сприйняття українцями самих себе, як європейців. Так, якщо у травні 2013 року відчули себе європейцями 34% і не відчували 55 % українців, то вже через півроку ці цифри були інші – 44% та 50% відповідно. А у листопаді 2015 року кількість тих, хто відчуває себе європейцем уже збільшилася до 47%.

Для того аби відчувати себе людиною Європи українцям потрібен певний рівень матеріального добробуту – так вважають 47% населення; відчуття захищеності з боку закону – 33,5%, повага до цінностей демократії та прав людини – 23% респондентів. І запровадження безвізового режиму важливе для 57% українських громадян: абсолютна більшість жителів Західного (80%) і Центрального (64%) макрорегіонів підтримують саме таку позицію.

Також було зауважено, що основними перевагами від членства в Євросоюзі українці вважають можливість вільного пересування, підвищення рівня життя людей, вільний доступ молоді до навчання в університетах держав-членів ЄС.

Кожний четвертий українець вважає, що членство в ЄС сприятиме проведенню внутрішніх реформ в Україні.

Основними негативними наслідками від членства в ЄС, за даними цього ж дослідження, можуть бути: еміграція українців за кордон, погіршення відносин з країнами СНД. Також існують побоювання, що це призведе до підвищення рівня безробіття. Щодо уявлень про можливі негативні наслідки приєднання до ЄС, то тут мають місце регіональні відмінності.

 

Довідково
Дослідження провели Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова в період 14-22 листопада 2015 року в усіх регіонах України (за винятком Криму на окупованих територій Донецької та Луганської областей).
Було опитано 2 тисячі респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки –2,3 %.

 

Інна Михальченко,

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

 

Чи відчувають українці себе європейцями: результати дослідження Чи відчувають українці себе європейцями: результати дослідження

 

Чи відчувають українці себе європейцями: результати дослідження Чи відчувають українці себе європейцями: результати дослідження

 

 

Схожі публікації


Догори