Профспілка працівників освіти і науки України

Головна > Новини > Перша пречиста жито засіває…

Перша пречиста жито засіває…


28 серпня 2017

Сьогодні, 28 серпня, закінчується Успенський піст, який в народі називається Спасівкою, і цього ж дня відзначається свято Успіння Пресвятої Богородиці.

У народі день називається Першою пречистою. Протягом осіннього періоду відзначається три «Пречисті», про які мовиться в приказках: «Перша пречиста жито засіває , друга – дощем поливає, а третя снігом покриває». На першу пречисту відбувається посів озимини.

Всі три пречисті – це церковні свята, присвячені пречистій Богородиці. Успенський піст також присвячений Богородиці. Але він має довгі народні коріння, адже увійшов в практику не шляхом церковного законодавства, а через звичаї і традиції предків. Перші письмові згадки про цей піст сягають IX століття.

До цього часу закінчувалась переважна частина польових робіт: жнива та збір садовини.

У день свята до церкви приносили снопи, насіння та колоски зернових – для освячення та благословення. Після обіду у полі влаштовували молебні до Богородиці, яку просили допомогти своєчасно справитися з молотьбою та вберегти врожай від пожежі. А ще цього дня починали окремий засів, що завершували на Семена чи Другу Пречисту.

Колись від Першої Пречистої починали ходити старости – це був період заручин і сватань. Доброю ознакою вважалося, як для хлопця, так і для дівчини, коли старостів присилали між двома Пречистими. Вважалося, що майбутній шлюб отримував благословення самої Богородиці.


У народі цього дня кажуть:

• Яка перша Пречиста – така й осінь.
• Як на Пречисту йде дощ, то осінь буде погана, дощова, сльотлива і холодна.
• А як не буде дощу на Пречисту, то тепла, сухувата, без болота буде осіння пора.
• Якщо погода на молоде бабине літо (з 28 серпня по 11 вересня) буде гарна, то старе бабине літо (з 13 по 21 вересня) буде негожим.Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

Повернутися