Профспілка працівників освіти і науки України

Головна > Новини > Забезпечення гарантій прав у сфері освіти на Донбасі – питання круглого столу в Укрінформі

Забезпечення гарантій прав у сфері освіти на Донбасі – питання круглого столу в Укрінформі


25 листопада 2014
Забезпечення гарантій прав у сфері освіти на Донбасі – питання круглого столу в УкрінформіСкладна суспільно-політична ситуація та продовження збройного конфлікту на території проведення антитерористичної операції щодня породжують нові виклики для осіб, які здобувають освіту, їх батьків та освітян.

Зараз назріла гостра необхідність впроваджувати механізми забезпечення конституційного права на освіту громадянам України з дотриманням гарантій доступності і безоплатності дошкільної, обов'язковості повної загальної середньої освіти, а також професійно-технічної, вищої освіти в державних та комунальних навчальних закладах, а також захисту прав освітян та студентів.

24 листопада 2014 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл з проблем забезпечення прав у сфері освіти для громадян-мешканців території Донбасу, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

У роботі заходу взяли участь Сергій Квіт – Міністр освіти і науки України, Ірина Геращенко – Уповноважена Президента України з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій та Луганській областях, Лілія Гриневич – голова Комітету Парламенту з питань науки і освіти, Марія Іонова – народний депутат України, Роман Гринюк – ректор Донецького національного університету, представники міністерств, обласних управлінь освіти Донецької та Луганської областей та студентства, ЗМІ.

Так, обговорюючи питання людей, які не можуть виїхати з різних причин, міністр освіти Сергій Квіт зазначив, що коли переїхати на навчання в інші регіони нема можливості, а є бажання отримати дипломи або атестати українського зразка, то будуть розроблені механізми, відповідно яких студенти отримають документи українського зразка. «Очевидно, це будуть форми екстерну чи дистанційного навчання», – підкреслив Міністр освіти і науки.

Він презентував проект закону «Про забезпечення права на освіту осіб, які проживають на території проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення», який стосується різних категорій мешканців Донбасу, які одержують або хочуть одержувати навчальні послуги, а також викладачів, та забезпечує виконання їхніх прав, а також питань стосовно прийняття на роботу, звільнення з роботи на тимчасово окупованій території.

Зокрема, стаття 10 презентованого законопроекту вирішує на законодавчому рівні процес урегулювання звільнення тих викладачів, які не переїхали зі своїми вищими навчальними закладами в інші регіони України або міста, де в повному обсязі органи державної влади здійснюють свої повноваження.

Як повідомив Міністр освіти і науки, вільні слухачі повинні до 12 грудня визначитися та написати відповідну заяву, де вони хочуть продовжити своє навчання. «Або вони будуть навчатися у ВНЗ, де вони зараз є вільними слухачами, або вони можуть перейти на навчання у ті свої ВНЗ, що перемістилися в інші регіони країни», – пояснив міністр.

За цими студентами з наступного семестру прийде їхнє державне замовлення, а студенти, які навчалися на Донбасі за контрактом, будуть сплачувати таку ж ціну, як і раніше у ВНЗ Донбасу.

Також було зазначено, що наукові інституції також розпочали процес переведення з окупованих територій, однак переміщення установ відбувається тільки на підставі бажання їх працівників. Так, понад 30 тисяч дітей Донбасу пішли до школи в інших регіонах України, 5 538 студентів Донбасу розпочали заняття в інших університетах країни, а 14 вищих навчальних закладів перемістилися або знаходяться в стані переїзду до інших регіонів України.

Уповноважена Президента України з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко зазначила, що, за даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, з Донбасу за часи проведення антитерористичної операції 458 148 осіб покинули свої домівки та перемістилися до інших регіонів України, з них – 124 302 дитини, не говорячи про мешканців Криму, де 19 450 кримчан переїхало до материкової зони країни.

Народний депутат також пояснила, що ті 4 тисячі студентів, які виїхали з небезпечних регіонів й стали вільними слухачами у різних українських вищих навчальних закладах, з часом стануть повноцінними студентами – «Студенти стануть повноцінними студентами тих ВНЗ, де вони сьогодні навчаються. Тим більше, що фінансування буде спрямоване туди, де навчаються студенти з Донбасу». Також Ірина Геращенко запросила профільні міністерства долучитися до обговорення та опрацювання презентованого законопроекту.

Голова Комітету ВРУ з питань науки і освіти Лілія Гриневич поінформувала, що в системі загальної середньої освіти понад 55 тисяч дітей Донбасу змінили місце проживання, в системі дошкільної освіти – 9 754 дітей.

Під час обговорення питань щодо забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері освіти та науки була висвітлена не менш нагальна проблема – надання гуманітарної допомоги переселенцям та постраждалим у зоні АТО.

Зокрема, при обговоренні питань за круглим столом, заступник Міністра Віктор Іванкевич наголосив, що «при Міністерстві соціальної політики працює комісія, яка спроможна вирішити питання щодо надання статусу вантажу з гуманітарної допомоги для переселенців протягом 7-8 діб. Що стосується надання допомоги у зоні АТО, то це справа однієї доби».

Він зазначив, що вже спрощено процедуру реєстрації сімей переселенців, у складі яких є діти та студенти. Так, повнолітні студенти, ставши на облік, можуть претендувати на отримання адресної допомоги у розмірі 442 гривень, як і працездатні особи.

Інна Михальченко,
Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України


Забезпечення гарантій прав у сфері освіти на Донбасі – питання круглого столу в УкрінформіЗабезпечення гарантій прав у сфері освіти на Донбасі – питання круглого столу в Укрінформі

Забезпечення гарантій прав у сфері освіти на Донбасі – питання круглого столу в УкрінформіЗабезпечення гарантій прав у сфері освіти на Донбасі – питання круглого столу в Укрінформі

Повернутися