Профспілка працівників освіти і науки України

Головна > Новини/Міжнародна діяльність > Особливості системи освіти Фінляндії

Особливості системи освіти Фінляндії


9 червня 2017

Система освіти в Фінляндії вважається однією з найкращих в світі. У різноманітних рейтингах з оцінки освіти та розвитку людських ресурсів ця країна перебуває на найвищих місцях.

Основна мета освітньої політики Фінляндії полягає в наданні якісної освіти усім, незалежно від віку, місця проживання, майнового стану, статі або рідної мови.

Саме такими словами Надзвичайний та Повноважний Посол Фінляндії в Україні пан Юха Віртанен розпочав розмову з учасниками медійної платформи «Усвідом себе європейцем: зміни починаються з освіти», яку Профспілка працівників освіти і науки України за підтримки представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні провела 7-8 червня 2017 року. Почесний гість взяв участь у заході на запрошення Профспілки і виступив з презентацією системи освіти Фінляндії, ознайомив учасників з досягненнями та викликами, які стоять перед нею.

Пан Віртанен зазначив, що в середині 19 століття Фінляндія була бідною сільськогосподарською країною у складі Російської Імперії. Незалежність Фінляндія здобула у 1917 році, зазнала значних втрат під час Другої світової війни. Але завдяки консенсусу в суспільству щодо важливості забезпечення якісної освіти для всіх, потужним державним інвестиціям в освіту, створення структур соціальної держави Фінляндії вдалося досягти швидких темпів росту та стати однією з найбільш розвинених країни світу. Сьогодні ВВП на душу населення становить майже 45 тисяч доларів США, Фінляндія займає перші місця у світових рейтингах розвитку людського капіталу, якості освіти та рівня життя.

Організаційно фінська система освіти не дуже відрізняється від інших європейських систем, але деякі принципові речі роблять її такою особливою та успішною. Це – усвідомлення цінності освіти в суспільстві, повага та довіра до вчителів. Три четверті громадян Фінляндії вважають, що саме загальнодоступна шкільна система стала визначальним фактором фінської історії та створює фундамент для процвітання країни. В центрі уваги навчальних процесів – рівні можливості, професійні вчителі та підхід, зорієнтований на учнів, їхню особистість, креативність, моральність.

Наріжними каменями освіти у Фінляндії є віра у важливість освіти; універсальна та безкоштовна освіта, з безкоштовним харчуванням учнів; автономія на всіх рівнях; відсутність глухих кутів у системі; фокус на навчанні, а не керуванні учнем; оцінювання успішності учнів має стимулюючий та підтримуючий характер; відсутні національні тестування успішності, рейтинги шкіл, інспектування роботи вчителів; муніципалітети та школи наділені значними повноваженнями.

Професія вчителя у Фінляндії престижна та користується повагою громадян. Вчителі обов’язково повинні мати ступінь магістра. Дуже висока конкуренція – тільки 20% бажаючих вступають до педагогічних вузів, що дозволяє вибрати найбільш талановитих та мотивованих до викладання абітурієнтів. 

Зарплата вчителів на 10-20% вища, ніж середня по країні і становить в середній школі 3-4 тисячі євро в місяць. Навантаження вчителів становить від 16 до 24 годин на тиждень залежно від типу закладу та предмету. Усі вчителі зобов’язані щорічно проходити тижневі курси підвищення кваліфікації зі збереженням зарплати. На їх організацію у 2017 році з державного бюджету було виділено 9 мільйонів євро.

Фінській освітній системі характерна гнучкість – в ній немає «глухих кутів», здобути кваліфікацію можна різними шляхами, а обов’язкові рішення приймаються на кінцевих етапах. 50% учнів продовжують навчання у вищих класах середньої школи. 42% – обирають професійно-технічну освіту. В кінцевому підсумку 60% учнів отримують вищу освіту.

Загалом у Фінляндії нараховується приблизно 3 тисяч основних шкіл, де навчається 550 тис учнів. Розмір класів у школах – 15-19 учнів (33%), 20-24 учня (40%), більше 25 учнів (12%).

Вищу освіту надають 14 університетів та 24 спеціалізовані інститути. Освіта є безкоштовною від підготовчого класу до вузів. На освіту виділяється 11-12% з державного бюджету і муніципалітетів Фінляндії. Таким чином фінансуються безкоштовні підготовчі класи, базове навчання, гімназії, професійна освіта, а також підтримується недержавна культурно-просвітницька робота. Університети також на 64% фінансуються із державного бюджету, а спеціалізовані інститути – на 83% Так формується система «навчання протягом всього життя» для всіх, хто живе у цій країні. Приблизно половина дорослого населення бере участь у навчальних програмах для дорослих.

Серед основних викликів сьогодення – старіння населення, використання сучасних технологій в школах, забезпечення гендерної рівності, падіння фінансування через економічну кризу.

Презентація системи освіти Фінляндії викликала велику зацікавленість в учасників медійної платформи. В її обговоренні піднімалися питання оплати праці вчителів, пенсійного забезпечення освітян, навчання дітей з особливими потребами, забезпечення гендерної рівності в навчальних закладах, організації підвищення кваліфікації вчителів у Фінляндії, тощо. Без сумніву, отримана інформація буде використана у подальшій роботі Профспілки працівників освіти і науки України з метою покращення системи освіти України.

     
Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Повернутися