Профспілка працівників освіти і науки України

Головна > Новини/Міжнародна діяльність > ЄКПО закликає до ефективного соціального діалогу щодо реформ професійної освіти

ЄКПО закликає до ефективного соціального діалогу щодо реформ професійної освіти


11 грудня 2020

Наприкінці листопада 2020 року соціальні партнери ЄС разом із міністрами, відповідальними за професійну освіту та навчання (ПТО) країн-членів ЄС та Європейською комісією, підписали Декларацію Оснабрюка про професійну освіту та навчання як засіб відновлення та справедливого переходу до цифрової та зеленої економіки.

Деклараціє є наступною 5-річною стратегію щодо професійної освіти та навчання (ПТО) для Європейського Союзу, країн-кандидатів на членство в ЄС та країн, які входять до Європейської економічної зони.

Декларація Оснабрюка про ПТО як засіб відновлення освіти

У Декларації Оснабрюка наголошується на спільному зобов’язанні «сприяти відновленню освіти після завершення пандемії COVID19 та подальшому розвитку Європейського простору освіти та навчання шляхом впровадження перспективної та інноваційної системи освіти, щоб підтримати цифровий та зелений перехід до навчання та покращити конкурентоспроможність та працевлаштування, мис самим стимулюючи економічне зростання».

У Декларації Оснабрюка визначаються чотири цілі на 2021-2025 роки:

  1.  Стійкість та досконалість шляхом досягнення якісної, інклюзивної та гнучкої ПТО.

  2.  Впровадження нової культури навчання впродовж життя - актуальність навчання впродовж життя та діджиталізація.

  3.  Стабільність – зелений напрямок у ПТО.

  4.  Європейський простір освіти та навчання і міжнародна ПТО.

Європейський комітет профспілок освіти вітає, що якість та інклюзивність ПТО включені до основних цілей Декларації, яка посилить реалізацію соціальних прав. Через відсутність інвестицій в оновлення обладнання закладів ПТО, ця сфера все ще залишається другою у виборі учнів та батьків. ЄКПО підтримує заклик щодо збільшення інвестицій у галузь ПТО, який звучить у Декларації.

Декларація Оснабрюка про викладачів

Декларація підкреслює, що вчителі та викладачі професійної освіти відіграють важливу роль у забезпеченні плавного цифрового навчання. Проте це неможливо зробити самостійно, не маючи ефективної підтримки від своїх міністерств та закладів ПТО щодо адаптації навчальної програми, а також навчальних матеріалів до нових потреб учнів.  

Безумовно, важливо забезпечити кращу співпрацю між закладами ПТО та компаніями не лише для забезпечення якісних місць для стажування студентів професійної освіти, а й для підтримки професійного розвитку викладачів ПТО у компаніях.

Професійна освіта не може стати привабливішою без залучення соціальних партнерів до реформування систем ПТО.

Декларація підкреслює, що «міцне партнерство із соціальними партнерами є життєво важливим для досягнення цілей та результатів, визначених у Декларації Оснабрюка».

Європейський комітет профспілок освіти закликає міністрів, відповідальних за ПТО, розпочати реалізацію Декларації з ефективного соціального діалогу щодо реформ ПТО із залученням профспілок у галузі освіти.

У Декларації наголошується, що престижність професії вчителя потрібно підвищувати. Тому, урядам необхідно забезпечити кращі умови праці та заробітну плату для вчителів, щоб залучити найкращих кандидатів до професії викладачів ПТО та забезпечити їх утримання у галузі. Також, під час кризи COVID-19 особливу увагу варто приділити охороні праці та психічній підтримці викладачів ПТО. 

 
Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Повернутися