Профспілка працівників освіти і науки України

Головна > Правовий захист/Новини законодавства > Посилена відповідальність за корупційні правопорушення

Посилена відповідальність за корупційні правопорушення


23 червня 2014
Посилена відповідальність за корупційні правопорушенняІз 4 червня 2014 року набрав чинності Закон України від 13.05.2014 № 1261-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері державної антикорупційної політики у зв'язку з виконанням Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України».

Цим законом встановлена відповідальність посадовців за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» у вигляді штрафу від 2550 до 5100 грн.

Під дію Закону підпадають посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, Президент України, Голова Верховної Ради, Прем'єр-міністр, міністри, народні депутати, депутати місцевих рад, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування тощо, а також посадові особи юридичних осіб публічного права.

Крім того, посилена кримінальна відповідальність за підкуп працівника підприємства, установи чи організації. Згідно зі ст.354 Кримінального кодексу України підкупом є пропозиція чи обіцянка працівникові підприємства, установи чи організації, який не є службовою особою, або особі, яка працює на користь підприємства, установи чи організації, надати йому (їй) або третій особі неправомірну вигоду, а так само надання такої вигоди за вчинення чи невчинення працівником будь-яких дій з використанням становища, яке він займає, або особою, яка працює на користь підприємства, установи чи організації, в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає таку вигоду, або в інтересах третьої особи.

Підкуп буде каратися штрафом від 1700 до 4250 грн. або громадськими роботами на строк до ста годин, або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, із спеціальною конфіскацією.

Підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми буде каратися штрафом від 2550 до 6800 грн. або громадськими роботами на строк від ста до двохсот годин, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, із спеціальною конфіскацією.

Неправомірною вигодою будуть вважатися грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, що перевищують 25,50 грн., або нематеріальні активи, які пропонують, обіцяють, надають чи одержують без законних на те підстав.

Особа, яка пропонувала, обіцяла або надала неправомірну вигоду, може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо стосовно неї були вчинені дії щодо вимагання неправомірної вигоди і після цього вона добровільно заявила про те, що сталося, уповноваженому органу.

Внесено зміни до статті 60 Цивільного процесуального кодексу України, згідно з якими обов'язок доказування правомірності прийнятих рішень, вчинених дій у справах щодо звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності чи застосування до працівника з боку керівника або роботодавця заходів впливу (переведення, атестація, зміна умов праці тощо) у зв'язку з повідомленням таким працівником про порушення вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» іншою особою покладається на відповідача.

Заходи кримінально-правового характеру, передбачені цим Законом, не мають зворотної дії і не поширюються на злочини та суспільно небезпечні діяння, вчинені до набрання чинності цим Законом.

Завантажити документ zakon_1261.doc [116 Kb][76] Завантажити Переглянути документ онлайн



Юридичний відділ ЦК Профспілки

Повернутися