Ухвалено Стратегію забезпечення права дитини на зростання в сімейному оточенні

Уряд ухвалив Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки і операційний план заходів з її реалізації на 2024-2026 роки. Документ є дорожньою картою реформування системи догляду і підтримки дітей в Україні.

Родина – єдине природне середовище для гармонійного і безпечного розвитку дитини, розкриття її потенціалу і закладання підгрунтя для суспільно активного дорослого життя.

Коментуючи ухвалення Стратегії, Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович зазначила, що епоха інтернатів має остаточно стати минулим для України.

Стратегія є комплексним документом, який визначає міжгалузевий характер реформи системи догляду і підтримки дітей та стратегічний напрям діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства у сфері догляду та підтримки дітей в Україні.

Після ухвалення документу всі області України мають скласти регіональні плани реалізації Стратегії і працювати над їхнім впровадженням.

«До 2028 року маємо повністю змінити підхід: замість утримання дітей в інституційних закладах – розвиток сімейних форм виховання, замість формальної допомоги – індивідуальна підтримка кожної родини, запровадження якісних соціальних послуг у кожній громаді, створення механізмів екстреної допомоги родинам, які опинилися у складних життєвих обставинах. Це шлях України як європейської країни, яким ми поступово рухаємось. Бо зменшення кількості дітей в інституціях – це питання не лише статистики, а головне – якості життя кожної дитини», – зазначає голова Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова.

Стратегія враховує контекст повномасштабної війни і пов’язані з нею виклики, зокрема підвищення ризиків для родин з дітьми опинитись в складних життєвих обставинах через вимушене переміщення, втрату майна і доходу, психологічну та фізичну травматизацію тощо.

Документ визначає шість стратегічних цілей:

  • Підвищено спроможність сімей з дітьми здійснювати догляд і виховання дітей, забезпечувати їм безпечне та сприятливе для розвитку середовище.
  • Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, у тому числі діти з інвалідністю, виховуються в сімейному оточенні.
  • Тимчасово переміщені (евакуйовані), примусово переміщені, депортовані діти, а також діти з тимчасово окупованих територій, територій, де ведуться чи можуть вестись бойові дії, які повернулись чи евакуйовані в безпечні регіони України, зростають у сімейному оточенні та інтегровані в життя територіальної громади.
  • Права та інтереси дітей під час трансформації закладів дотримані, ресурси трансформованих закладів збережено та спрямовано для підтримки дітей і сімей з дітьми у територіальних громадах.
  • Діти та особи з досвідом альтернативного догляду та виховання мають можливість будувати соціальні відносини, які дозволяють їм успішно вийти з системи альтернативного догляду та інтегруватися в життя своїх територіальних громад.
  • Створено організаційно-правові умови забезпечення реалізації Стратегії.

У разі успішної і повної реалізації Стратегії прогнозується до 2028 року:

  • збільшення кількості дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сімейних формах виховання, до 95% від загальної кількості таких дітей; 
  • зменшення кількості дітей, які отримують інституційний догляд та виховання, на 30%, а дітей віком до трьох років – на 80% порівняно з показниками 2023 року; 
  • збільшення кількості дітей з інвалідністю та/або з особливими освітніми потребами, які отримують соціальні, медичні і освітні послуги в територіальних громадах, на 30%.

Реалізація державою, областями та громадами положень Стратегії дозволить виконати одне з найпріоритетніших завдань – реалізацію права дитини на зростання в безпечному сімейному середовищі із якісним забезпеченням її індивідуальних потреб. Це, своєю чергою, підтвердить відданість України європейським цінностям та євроінтеграційному курсу розвитку. Затвердження Стратегії також є одним з індикаторів виконання Україною плану Ukraine Facility.

Координуватиме реалізацію Стратегії Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей – консультативно-дорадчий орган при Кабінеті Міністрів України.

 

За матеріалами – Урядовий портал 

Схожі публікації


Догори