Із початку війни майже 24 тисячі студентів не відновили своє навчання

У період з 25 червня до 4 серпня 2022 року Міністерство освіти і науки України спільно з ДНУ «Інститут освітньої аналітики», Освітнім кластером у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Save the Children та Світовим банком провели опитування закладів фахової передвищої та вищої освіти щодо їх актуального стану, визначення поточних втрат і збитків, а також нагальних потреб.

За інформацією МОН, понад 2000 закладів освіти було пошкоджено, а понад 220 повністю зруйновано, з них – 131 (5,5%) заклад фахової передвищої та вищої освіти.

Війна Росії проти України вплинула на 1,5 мільйони молоді та понад 70 тисяч іноземних студентів, які навчалися в Україні до 24 лютого.

Щодо освітньої інфраструктури

Усі 749 закладів освіти, які взяли участь в опитуванні, продовжили роботу після 24 лютого 2022 року, з них – 72 заклади вже у статусі переміщених, з нових локацій, і ще 4 – перебувають в процесі переміщення.

Загалом 158 (21%) опитаних закладів освіти повідомили про пошкодження інфраструктури внаслідок війни, з них – 41 у Харківській області, 21 у Києві та Київській області, 12 у Дніпропетровській, 11 у Миколаївській та Сумській областях відповідно та 10 у Запорізькій області.

До 30 закладів освіти повідомили про значні втрати лабораторного обладнання, бібліотечних фондів, навчальних матеріалів, меблів та офісного майна. Ще 83 заклади освіти зазнають додаткових збитків через використання їх приміщень як тимчасових притулків для внутрішньо-переміщених осіб (далі – ВПО), а 51 заклад освіти має значні або часткові збитки через необхідність будівництва функціональних бомбосховищ.

Освітня та наукова діяльність 

Більше половини (57%) закладів фахової передвищої та вищої освіти продовжують надавати свої послуги виключно онлайн, а 41% обирають гібридний формат (очний та онлайн). У більшості закладів освіти майже всі (81-100%) або більше половини (51-80%) здобувачів освіти відновили навчання після 24 лютого 2022 року.

Загалом у 35 закладах освіти до навчання повернулося до 30% здобувачів освіти. Практично всі заклади освіти забезпечують дистанційне навчання студентів, які евакуювалися за кордон. Загалом серед тих, хто повернувся до навчання, втрати освітнього часу через війни були незначні – один тиждень або менше.

Крім того, з 24 лютого 2022 року 129 закладів освіти зарахували 2562 нових студентів, але за цей же період не відновили навчання майже 24 тисячі студентів.

Найбільшими перешкодами для продовження освіти є відсутність підключення до Інтернету (79%), погіршення безпекової ситуації в місцях навчання (46%) та відсутність технічних засобів для онлайн-викладання та навчання (39%). Значна кількість закладів освіти повідомили, що студенти не можуть продовжувати навчання через потребу заробітку (28%).

Понад 70% закладів освіти повідомили, що невелика кількість (1-30%) їхніх студентів стали внутрішньо переміщеними особами або евакуйовані за кордон. Хоча згідно з оцінками закладів освіти більшість студентів мають намір продовжити навчання в наступному навчальному році, повідомляється, що 916 студентів не можуть продовжити навчання через неможливість сплачувати за нього. Більше половини всіх закладів освіти вказали, що від 1 до 30% їх викладачів стали внутрішньо переміщеними особами або виїхали за кордон.

Повідомляється, що більшість викладачів повернуться до викладацьких та дослідницьких обов’язків у своїх закладах освіти у наступному навчальному році. З різних причин не змогли продовжити викладання та дослідження після 24 лютого 2022 року близько 2000 науково-педагогічних працівників, а 63 заклади освіти повідомили про нестачу викладачів. Крім того, до 30% викладачів займаються, окрім освітньої, ще й гуманітарною діяльністю, наприклад, збором і сортуванням гуманітарної допомоги, волонтерством тощо.

Щодо фінансових питань 

Більшість закладів освіти повідомили, що вони мають необхідні технічні можливості для ведення фінансових операцій, виплати заробітної плати та стипендій. Водночас приблизно 20% (144) закладів освіти повідомили, що мали перебої у виплаті заробітної плати своїм працівникам, а 23% (174) мали перерви у перерахуванні стипендій студентам. Крім того, 30% (232) закладів освіти виявили значні або часткові втрати доходів від оплати навчання студентами контрактної форми. Ще 20% (148) закладів освіти повідомили про збитки по виплаті заробітної плати викладачам.


За матеріалами – МОН

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

Схожі публікації


Догори