Чи вборонять санаторії профілакторії?!

Чи вборонять санаторії профілакторії?!Львівська обласна профспілка працівників освіти і науки, яку очолює Марія Яцейко, виступила на підтримку дій Центрального Комітету галузевої профспілки з листами-протестами і зверненнями до учасників Угоди тристороннього соціального партнерства з приводу припинення фінансування Фондом соцстраху з ТВП санаторіїв-профілакторіїв вищих навчальних закладів.

Профлідер провела з цього приводу нараду з головними лікарями профілакторіїв та головами студентських профкомів вишів регіону. Ці оздоровчі заклади досі успішно працювали на реабілітацію здоров’я студентської молоді.

П’ять таких медичних установ понад півстоліття функціонували в національному університеті імені Івана Франка, Львівській політехніці, Лісотехнічному університеті, Дрогобицькому педуніверситеті, де навчаються і здобувають фах від трьох до кількадесяти тисяч майбутніх спеціалістів різних галузей господарства. Їх цінність в тому, що були доступні для оздоровлення студентської молоді з низьким і середнім рівнем достатку, особливо ставали в нагоді студентам-сиротам.

За словами головного лікаря Франкового вишу Рімми Кулинич, з середньої школи приходить у вищу школу дуже хвороблива молодь. «І для чого освіта, коли нема здоров’я?..”, задала риторичне запитання присутнім головний медик національного університету. Це питання перенесли в листи-звернення від трудових колективів до народних депутатів і урядовців.

У ці реабілітаційні медичні центри вишів вкладено чималі кошти. Багато з них мають сучасне медобладнання. Батьки, які посилають дітей в науку, а тим більше вчать своїх чад на платній основі, мають право розраховувати і таку медичну послугу, до якої докладалися роками мільйони платників податків, які скеровувалися на видатки вищих навчальних закладів. Йдеться про ті ж 65 % фінансування соцстрахом профілакторіїв із внесків працюючих громадян та 35 % , які додавали своїм санаторіям-профілакторіям виші.

Новоприйнятим законом в площині так званих реформ припиняється не лише фінансування санаторіїв-профілакторіїв, а й санаторно-курортне лікування працюючих громадян, оздоровлення дітей, фінансування ДЮСШ.

Влада не клопочеться про здоров’я нації. Розвалити те, що створювалося десятиліттями, можна вмить, а відновити навряд чи вдасться й протягом десятиліть.

Бачимо це на прикладі сотень підприємств, у тому числі дитячих садків, в Україні. Тепер – можна тупо звалювати все на війну. Як у свій час казав Уінстон Черчіль: заради чого ж воюємо?

Закриття санаторіїв-профілакторіїв викличе невдоволення студентства, викладачів, працівники цих медично-оздоровчих закладів, поповнять ряди безробітних.

Профспілка працівників освіти і науки України, Львівська обласна організація, переконливо просить Міністра освіти, Мінсоцполітики, депутатів Верховної Ради, Президента знайти можливості зберегти санаторії-профілакторії вищих навчальних закладів, у тому числі через різні механізми їх фінансування, внесенням відповідних змін до новоприйнятих законів.

Листи протесту підготували трудові колективи університетських медустанов, проблема винесена на розгляд ректоратів та профільного департаменту Львівської облдержадміністрації. Створюються тристоронні комісії за участі представників влади, депутатів, профспілок, ректорів, які мають виробити свої пропозиції.

На нараді у Львівській обласній організації профспілки працівників освіти і науки України виступили медики і голови студпрофкомів. Правовий інспектор праці обласної галузевої профспілки Мирон Малярчин поінформував присутніх про механізми правового захисту працівників, які, ймовірно, звільняються з профілакторіїв.

Процедура попередження про закриття установ, у зв’язку з припиненням часткового фінансування соцстрахом, проводиться роботодавцем індивідуально кожного за два місяці до звільнення з відповідними двомісячними виплатами, згідно Трудового законодавства України, Положень та Угод – ректоратами вищих навчальних закладів.

Є проекти щодо переведення санаторіїв-профілакторіїв на частковий госпрозрахунок. Для престижу вишів, наголошували учасники наради, варто було б різними способами зберегти те соціальне надбання, що працює на найдорожче для молодої людини – здоров’я. На цьому акцентувала у своєму виступі й Марія Яцейко. Вона пообіцяла з цього приводу провести ділові зустрічі з ректорами.

Сумно, однак, що так крок за кроком губимо позитивні соціальні надбання кількох поколінь громадян України.

Ольга Лобарчук, Львів

Схожі публікації


Догори