Третій Майдан – профспілковий: говорять учасники акції з Львівщини

Третій Майдан – профспілковий: говорять учасники акції з ЛьвівщиниУчасники нещодавньої акції протесту, які повернулися зі столиці, – освітяни Львівщини, були одностайними: це була наймасштабніша, об’єднана соціальною метою акція протесту багатомільйонної громадської організації.

Люди праці виступили проти підвищення тарифів на комунальні послуги, цін на газ та електроенергію, під егідою Федерації профспілок України. Їй передувало масштабне опитування спілчан і мешканців областей. Обласні, районні, міські, первинні організації та регіональнв об’єднання профспілок ФПУ зібрали мільйони підписів проти підвищення цін на гах, електроенергію і комунальні послуги. Листи спілчан надіслані Кабмінові і Верховній Раді.

Мар’ян Калин, заступник голови Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України:

–  За свої права на площі і вулиці  6 липня прибули до Києва понад 30 тисяч членів профспілок, які входять в структуру Федерації профспілок України. Тільки з  нашої області автобусами і поїздом приїхали встолицю понад тисяча представників Об’єднання профспілок Львівщини,  у тому числі 120 освітян з усіх районів і міст регіону.

Ця акція була не лише чи не наймасштабнішою за останні роки, а й  відчайдушно сміливою і наступальною, конкретною у своїх вимогах. Для прикладу,  в одноголосно проголосованій резолюції владі дано ультимативну вимогу: протягом 10 днів розробити дорожню карту підвищення соціальних стандартів: підвищення зарплати, пенсії та інших першочергових  виплат людям праці і перегляд ціни на комунальні тарифи. Влада  побачила абсолютно конкретизоване і конституційно задеклароване Конституцією «джерело влади – народ», організований професійними спілками. Страху навіяли, і процес піде в руслі, нарешті, потрібному простим людям, які й створюють блага для держави.

Олег Пастирський, голова профкому Львівського профліцею технологій та сервісу:

 – Ми нещодавно влилися у Львівську обласну організацію профспілки освітян.  Тут ми не лише відчули креативну юридичну, організаціно-просвітницьку підмогу, а й силу професійної солідарності, плече один одного у боротьбі за свою громадянську гідність. Такої грандіозної акції не лише профспілкової, її можна хіба що порівняти з третім Майданом,  кількадесят тисяч представників народу України вийшли мирно, законно і цивілізовано виборювати належні соціальні права. Всі були свідомі того, що хочуть і що їм належиться в своїй державі за свою працю. Вони вийшли за порятунок своїх сімей.  Вимоги, подані найвищій виконавчій і законодавчій владі стосуються нашої людської і громадянської гідності: «Ні – геноцидним тарифам. До європейських цін – європейську зарплату». Це має стратегічне значення для самої держави. Неспроможність заплатити за комунальні послуги силоміць призводить  до непроплат, до колапсу у важливій сфері економіки. Це спонукання до вимушеного порушення закону, що тягне за собою наступні – конфіскації помешкань, майна, моральне і фізичне приниження громадянина України. Люди  для спротиву готові йти до переможного кінця, а ми, освітяни – до загальноукраїнського страйку 1 вересня.

Іван Паралюх, заступник голови профкому профспілки Львівського національного університету «Львівська політехніка»:

– Мене сьогодні вітали з подвійним святом –  іменинами і з грандіозною профспілковою акцією за громадянські права, учасником якої  був. Я багато чого читав з цього приводу в інтернеті. І чим більше  ганьблять наш 3-ій Майдан - профспілковий, вочевидь, на певне замовлення, чи не в десятеро применшуючи його кількісні масштаби, значить Профмайдану бояться, і так з ним боряться.

На акції були представники освітянської профспілкової спільноти з усіх вишів і всіх районів Львівщини. Ми вчимося цих цивілізованих методів боротьби. Ця акція, певно, не остання.Тож хочу сказати на майбутнє. З нашою делегацією був медик. Однак, коли одній з учасниць була необхідна поглиблена медична допомога, то ті карети «швидкої», що чергували  на акції в Києві, були признапчені тільки на обслуговування працівників силових структур. ФПУ на наступний раз теж треба подбати про машини швидкої медичної допомоги для протестувальників.

Зазначу: до акції протесту приєдналися  народні депутати Береза, Ляшко, спілкувалася зі спілчанами Юлія Тимошенко. Одностайно учасниками акції протесту була підтримана пропозиція народного депутата Капліна внести завершальним пунктом, проголосованої Резолюції, ультимативну вимогу до Уряду: дати обгрунтовану відповідь на вимоги і пропозиції ФПУ,  розробити план дій і послідовність кроків виконавчої влади на їх виконання до початку осені.

Озвучені в пресі результати зустрічі  голови ФПУ Григорія Осового з Прем’єром Гройсманом.  Йдеться про зрушення у підписанні Генеральної Угоди, проведення аналізу і обгрунтування підвищення тарифів з наполяганнямпрофспілок, визнав і сам Прем’єр- міністр, треба розпочати з 2005 року. Профспілки вимагають зняття податку на пенсію, відповідного до цін підвищення зарплат, пенсій, мінімальної зарплати в 14,5 тисяч гривень, стипендій. Студенти теж оплачують комунальні послуги.

Ми чекаємо результатів зустрічі голови ФПУ з головою Верховної Ради. Залишаєм за громадською організацією у разі ігнорування наших вимог–  Всеукраїнський страйк.

Анжела Синяк, голова профкому  ДНЗ №180 «Леліточка» м. Львова: Протестувальники Львівщини були креативними і активними, бадьорили колег з інших областей. Мої спілчани відзначили актуальність ідей і вимог, які привели людей на акцію. Бракувало нам яскравіших гасел, банерів. У загально хорошій оргнанізації цієї акції протесту треба враховувати всі дрібниці і потреби людей – наприклад, у вбиральнях,  вирахувати години приїзду, щоб зручно дістатися додому.

Юліан Бек, заступник голови профкому Львіського національного університету ім. Івана Франка:

–  Ця масштабна акція протесту бачиться мені увертюрою до подальших законних дій профспілок на досягнення своєї соціальної мети: підвищення соціальних стандартів життя народу України. Якщо не буде досягнуто результату, будуть запущені подальші законні механізми і дії громадської організації, передбачені законодавством, зокрема про вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Масовість цієї акції зобов’язує Федерацію профспілок України до послідовності, наполегливості і наступальності в досягненні результату для своїх спілчан і відповідальності перед народом.

 

Записала Ольга Лобарчук, Львів

Схожі публікації


Догори