Рада Федерації профспілок України: важливі рішення для життя суспільства

Рада Федерації профспілок України: важливі рішення для життя суспільстваПровести 6 липня 2016 року в Києві Всеукраїнську попереджувальну акцію протесту проти підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги – таке рішення прийняла Рада Федерації профспілок України на своєму засіданні 23 червня 2016 року у Києві.

Акція буде проходити шляхом маршу представників профспілок зі всіх регіонів та  пікетуванням Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України. Це рішення після гострих та бурхливих дебатів було підтримано членами ради майже одноголосно.

А перед обговоренням, мабуть, основного сьогодні питання для профспілок як головних захисників законних прав та інтересів працюючої людини з інформацією «Про позицію і дії профспілок на захист прав та інтересів працюючих в умовах шокового підвищення ціни на газ і тарифів на житлово-комунальні послуги» виступив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.

У доповіді профспілкового лідера, виступах членів Ради ФПУ зазначалось, що протягом квітня – червня 2016 року центральними органами виконавчої влади прийнято низку рішень щодо підвищення майже вдвічі ціни на природний газ для населення (із одночасним скасуванням пільгової ціни) та тарифів на гарячу воду і опалення у 1,8 – 2,2 рази, з вересня  заплановано підвищення тарифів на електроенергію на 30%, регіональні водоканали ініціюють підвищення тарифів на холодну воду.

У порушення норм законів України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про соціальний діалог в Україні», «Про ціни і ціноутворення», «Про житлово-комунальні послуги», чинної Генеральної угоди – такі рішення ухвалюються без обговорення зі сторонами соціального діалогу.

Надані Федерацією профспілок України пропозиції щодо впровадження низки заходів, які б дозволили стримати темпи підвищення ціни на газ та тарифів на житлово-комунальні послуги, Урядом не враховано. Зокрема, не підтримано пропозиції профспілок щодо спрямування більш дешевого газу власного видобування виключно на потреби населення, подальшого зменшення ставок рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводнів та ПДВ на газ, врегулювання нормативу інвестиційної складової в ціні на газ та контролю за використанням інвестиційних коштів тощо.

Як підкреслювалось, профспілкові організації, трудові колективи вважають, що в умовах падіння реальної заробітної плати та збільшення заборгованості з неї, поширення бідності серед працюючого населення, скорочення робочих місць та зростання безробіття,   прийняття рішення щодо двократного підвищення ціни на газ має супроводжуватися адекватним зростанням доходів громадян, в першу чергу – заробітної плати.

ФПУ, СПО об’єднань профспілок неодноразово зверталися до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України з вимогою щодо підвищення розмірів прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії до розміру фактичного прожиткового мінімуму для відповідної категорії осіб, який наразі вдвічі більший за встановлений у держбюджеті.

Після обговорення цього актуального і важливого питання, Рада ухвалила відповідну постанову, у якої зокрема говориться, що ухилення попереднього Уряду від соціального діалогу та спільного пошуку потрібних людям рішень стало підставою вступу СПО об’єднань профспілок в колективний трудовий спір, висунення Трудового ультиматуму Кабінетові Міністрів України та проведення численних акцій протесту задля захисту соціально-економічних прав людини праці.

Під тиском профспілок ратифіковані конвенції Міжнародної організації праці № 117 про основні цілі та норми соціальної політики та № 102 про мінімальні норми соціального забезпечення. 7 квітня 2016 року під час засідання Національної тристоронньої соціально-економічної ради був підписаний Меморандум між Україною та Міжнародною організацією праці щодо Програми гідної праці для країни на 2016 – 2019 роки.

Із 6,9% до 10,3% підвищено розміри прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати і мінімальної пенсії з 1 грудня 2016 року.

Разом з тим, ФПУ вважає, що наразі здійснювані Урядом заходи є недостатніми, а розміри підвищення доходів є неспівставними з масштабами підвищення цін і тарифів, що призведе до неминучого зниження життєвого рівня громадян.  

З метою посилення соціального захисту ФПУ запропоновано Уряду і Парламенту:

– встановити з 1 жовтня 2016 року (до початку опалювального сезону) мінімальну заробітну плату на рівні фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2897 грн у цінах квітня 2016 року за розрахунками Мінсоцполітики України);

–  забезпечити ліквідацію грошового розриву між посадовим окладом (тарифною ставкою) працівника I тарифного розряду ЄТС та мінімальною заробітною платою для працівників бюджетної сфери;

– скасувати обмеження виплати пенсій для 2,1 млн працюючих пенсіонерів.

З цією метою ФПУ також розроблено і подано Уряду і Парламенту проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку встановлення мінімальних гарантій в оплаті праці».

Водночас направлено звернення до депутатських фракцій і Парламенту з пропозицією провести парламентські слухання з метою обговорення доцільності та обґрунтованості різкого підвищення Урядом ціни на газ для населення, достатності запропонованих заходів соціального захисту.

На виконання рішення постанови Президії ФПУ від 8.06.2016 № П-2-1г «Про позицію та першочергові дії профспілок у зв’язку з шоковим підвищенням цін і тарифів», як перший етап протестних дій, членськими організаціями проводиться збір підписів в усіх профспілкових організаціях для направлення звернень до центральних органів виконавчої влади з вимогою реагування влади на порушення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Враховуючи зазначене, з метою захисту прав та інтересів працюючих в умовах шокового підвищення ціни на газ і тарифів на житлово-комунальні послуги, Рада Федерації професійних спілок України постановила схвалити Заяву Федерації профспілок України до Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, СПО сторони роботодавців на національному рівні у зв’язку з шоковим підвищенням цін і тарифів, взяти до відома інформацію про дії ФПУ, її членських організацій задля захисту членів профспілок від негативного впливу підвищення ціни на природний газ і тарифів на житлово-комунальні послуги, провести 6 липня 2016 року в Києві Всеукраїнську попереджувальну акцію протесту проти підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги.

Президії ФПУ доручено забезпечити організацію проведення Всеукраїнської акції протесту, а керівництву ФПУ звернутися до міністра соціальної політики України Реви А.О. та міністра фінансів України Данилюка О.О. з вимогою негайного початку переговорів та консультацій стосовно визначення при формуванні держбюджету – 2017 справедливих, з урахуванням масштабного зростання цін і тарифів, розмірів прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати, та відповідного коригування посадового окладу (тарифної ставки) працівника   I  тарифного розряду ЄТС, звернутися до співголів Національної тристоронньої соціально-економічної ради щодо відновлення роботи з реформування оплати праці, а також провести інформаційну роботу, залучити ЗМІ до висвітлення вимог та дій ФПУ.

Керівництву ФПУ, керівникам всеукраїнських профспілок, територіальних профоб’єднань проводити роботу з народними депутатами України щодо підтримки відповідних законопроектів та необхідності внесення змін.

Другим досить важливим питанням засідання Раді ФПУ, безумовно, було питання «Про заходи з реалізації Стратегії діяльності Федерації профспілок України на 2016 – 2021 роки «Європейський вибір». Рада ФПУ також розглянула та обговорила також низку організаційних питань, серед яких «Про внесення змін до Регламенту Ради ФПУ», «Про внесення змін до Положення про Постійні комісії ФПУ», «Про Представника (представників) ФПУ у Верховної Раді України» тощо.

 

За матеріалами ФПУ 

Схожі публікації


Догори