Вчитель, який «привіз» волейбол до Дубового

Днями у Дубовому, що у Тячівському районі пройшов XХ Міжнародний турнір з волейболу серед чоловіків, присвячений пам’яті Івана Шевері – тренера, члена збірної України та області з волейболу та колишнього вчителя Дубівської середньої школи.

Традиційно це спортивне дійство проводиться всередині березня, відзначуючи таким чином річницю смерті Івана Шевері, який відійшов у вічність 16 березня 2011 року.

Започаткований турнір на Кубок Шевері ще у далекому 1998 році й за два десятиліття свого існування став одним з найпопулярніших змагань на теренах області. А іменним цей турнір став не випадково. Адже саме завдячуючи Івану Шевері, мешканці гірського регіону Тячівщини палко полюбили цей вид спорту й почали активно у нього грати. Про історію популяризації волейболу у Дубовому та про те, як започаткувався турнір на Кубок Шевері, говоримо з головним суддею змагань, сином відомого волейболіста Івана Шевері, викладачем ЗМТ та ЗОШ – Віктором Шеверею. 

– Вікторе Івановичу, розкажіть, будь ласка, коли дубівчани почали масово цікавитися волейболом? 

– У далекому 1957 році волейбол «привіз» в Дубове випускник Львівського інституту фізкультури Іван Васильович Шеверя, який за направленням приїхав на роботу до Дубівської СШ. Він швидко знайшов однодумців–спортсменів й разом з ними почав формувати команди різного віку, різного рівня і не тільки в Дубовому, а і в інших селах Тячівщини.

Найперше, проводилися міжшкільні змагання. Ця гра з м’ячем настільки припала до душі  учням та вчителям, що вони почали популяризувати його й за межами навчального закладу. Так, волейбол став масовим і улюбленим  видом спорту серед робітників та селян. До речі, не тільки у Дубовому, а й у сусідніх населених пунктах. І, безсумнівно, немало зусиль для цього доклали Іван Васильович та його дружини Мальвіна Михайлівна – багаторазова чемпіонка Украйни з волейболу.

– У яких ще населених пунктах на той час під впливом Івана Шевері сформувалися волейбольні команди? 

– У 1982–1985  роках були створені сильні команди волейболістів у Буштині (капітан команди В.Ковач), у Калинах (Ф.Куцин,В.Манохін) та у Ганичах (В.Лавришинець). Вже потім додалися команди с. Р.Поле (І.Білей), м.Тячів (І.Грабар), смт. Усть–Чорна (В.Вінд, П.Гарга).

– Назвіть кращих волейболістів Дубового за останні два десятиліття?

– У роки зародження волейболу у районі кращими гравцями були учасники  збірної Тячівського району: В.Ковач, В.Шеверя, І.Шеверя, Я.Шеверя, І.Білей, С.Мельник, Д.Салей, С.Сільченко, М.Роман. Яскраві волейбольні постаті Дубового: Мальвіна Шеверя (Неймет), Іван Васильович Шеверя, Гарга Андрій Йосипович, Дмитро Дмитрович Подольський – колишній директор Закарпатського машинобудівного заводу, Петро Іванович Носа. Непогані результати показували й представники другого покоління волейболістів: Віктор,  Іван та Ярослав Шевері, Сергій Мельник, Юрій Сойма, Олександр Порамонов, Йосип Гарга, Віталій Жарко. А вже нині хороші результати показують Людмила Шеверя, Ярослав Шеверя, Федір Чепканич, Роман Леспух, Ярослав Івачевський, П.Піцур, В. Санчела, Е.Керешій, М.Декет.

– Які змагання з волейболу у Дубовому передували появі Кубка Шевері?

– З відкриттям Закарпатського машинобудівного заводу у селищі волейбол набув ще більшої популяризації і масовості серед мешканців району. У Дубовому почали проводитися відкриті першості, спартакіади. Дубівчани представляли дві сильні команди: збірну вчителів та збірну заводу. Проводиться першість селища та розіграш Кубка селища, Кубок Тячівського району з участю команд вчителів, заводчан, збірної технікуму, збірної СТ, збірної школи, збірних команд вулиць. Також регулярно проводились, крім офіційних змагань, такі турніри, започатковані в Дубовому, як: Кубок Тересвянської долини – районний рівень, Кубок Героя СРСР С.Вайди – обласний та згодом республіканський рівень. В цих змаганнях, крім районних команд, брали участь волейболісти з Ужгорода, Сваляви, Іршави, Мукачева, Хуста, Волівця та навіть з Збаража Тернопільської області.

А у 1984–1985 роках справу батька з популяризації волейболу взяли продувжувати ми, його сини, брати Шевері – Віктор, Іван та Ярослав. Волейбольна  команда Дубового, до складу якої входили й брати Шевері, почала брати участь в обласних та республіканських змаганнях.

– Коли і як був започаткований турнір на кубок Шевері?

– Ці змагання започатковані у грудні 1998 року за пропозицією приватного підприємця Петра Герича, щоб відмітити досягнення І.В.Шевері, з нагоди його дня народження та з метою покращення стану, рівня розвитку, популяризації волейболу серед мешканців району. Вперше турнір проводився за участі кращих шести команд району на базі Закарпатського машинобудівного технікуму та Дубівської ЗОШ І–ІІІ ст. Це команди м.Тячів, с.Калини, с.Ганичі, с.Усть–Чорна, с.Буштино, с.Р.Поле. У наступних роках до змагань долучилися ще кілька команд з Тячівщини, а згодом – з сусіднього району, області, й навіть, іноземці. Позмагатися за Кубок до Дубового почали приїздити спортсмени з Діброви (Н.Апша), В.Бичкова, Ужгорода та румунського міста Сігет. У 2003 році за пропозицією спортивної громадськості району і зокрема голови федерації волейболу Тячівського району І.І.Грабара, враховуючи заслуги Мальвіни Михайлівни Шевері (Неймет), та трьох синів братів Віктора, Івана, Ярослава волейбольний турнір став сімейним. Турнір став традицією селища, одним з найпопулярніших в області. А статус Міжнародного отримав завдяки участі в ньому команди педагогічного коледжу з м. Сігет (Румунія).

– Вікторе Івановичу, розкажіть, за ці два десятиліття проведення турніру які команди найчастіше виборювали Кубок?

– У перші роки проведення турніру команда Дубового чи не щорічно перемагала на змаганнях, згодом почала поступатися волейболістам з Тячева (у 1999 році), Руського Поля (у 2002 році) й Буштина (у 2004 році). У 2006 році Кубок Шевері вперше виборола команда Ужгорода. Наступного року волейболісти обласного центру знову перемогли на змаганнях. У 2008 році Кубок переходить нижньоапшанцям, а вже у 2009, 2011 та 2012 роках ужгородці знову стають володарями Кубка. У 2010 році дубівська команда проявляє свою силу та міць й через майже десятиліття знову повертає собі право володіти Кубком. У 2013 році переможцями турніру вперше стають румуни, команда з міста Сігет. У наступних роках Кубок передають одна одній команди Ужгорода та Перечина. До речі, у цьогорічних змаганнях перемогу також здобули перечинці.

– Хто зазвичай займається організацією цього спортивного свята?

– Впродовж всіх років організацією та проведенням турніру займаєються Закарпатська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки (голова Тетяна Повханич), Тячівська районна організація профспілки (голова Іван Малешко) та оргкомітет сформований ВК «Карпати» Дубове. Також турнір має прихильників – меценатів. які допомагають фінансово.

Допоки жив І.В.Шеверя, він був головним суддею. А після його смерті цю місію доручено мені, ось вже 6 років поспіль виступаю головним суддею змагань. Допомагають також судді з команд учасників: М.Яночко, І.Грабар, М.Йовдій, І Білей, М.Болдижар, Р.Леспух. Іванко В.В., Горохольський В.

– Які подальші плани щодо проведення турніру?

– З 2003 року відколи турнір став сімейним, на шану освітянської родини Шеверів –  «Кубок Шеверів», плануємо не порушувати традицію і проводити турнір щорічно.

 

Прес-служба Закарпатської обласної організації Профспілки

Схожі публікації


Догори