Трудове законодавство та атестація педпрацівників

Трудове законодавство та атестація педпрацівниківГрудневе засідання президії Львівської обласної організації Профспілки освіти і науки було насичене питаннями, які розглядалися, і результатами, які дав процес їх підготовки юристами, плюс раціональні думки, продуковані колегіально.

Як дотримується трудове законодавство юристи відділу соціально-економічного захисту обласної галузевої вивчали в Золочівському та Галицькому районі Львова.

Побувавши в первинках, поспілкувавшись з роботодавцями районного рівня та багатьох шкіл, виявили порушення законодавства щодо виплати грошової компенсації за невикористану відпустку та при звільненні педпрацівників з роботи, з'ясували недораховані суми. Йдеться про порушення ст. 233 КзПП -- незастосування строку давності до невиплати належної працівникові заробітної плати, відпускних за 2010, 2011 роки. За ретельність і досконале володіння законодавством профспілковим юристам Мар'янові Калину та Миронові Малярчину подякували не лише пересічні спілчани і керівники районних відділів освіти, як зазначив на засіданні президії начальник Золочівського райвідділу освіти Володимир Бартошик, а й редакція спеціалізованого Всеукраїнського журналу, в яку одразу ж зателефонували юристи за неправильну їх консультацію, котрою й керувалася освітянська бухгалтерія. Завдяки пильності профспілкових «адвокатів» редакція дала поправку, щоб інші не йшли хибною дорогою. А багатьом буде наука: завжди в разі сумнів найнадійніше отримати фахову допомогу в обласній галузевій профспілці.

Колегам, присутнім на засіданні, корисно було довідатися: якщо є бажання, можна досягти соціальних успіхів, як це вдалося, працюючи в одній упряжці профспілка-роботодавці на Золочівщині. Тут освітяни отримують стовідсоткову винагороду за сумлінну працю, премії вчителі, що мають учнів- переможців олімпіад та конкурсів. Район, для прикладу іншим, забезпечений шкільними автобусами, які полегшують і здешевлюють дорогу до робочого місця не лише учням, а й вчителям.

Важливим було й те, що профспілкові фахівці рекомендували роботодавцям укладати, як правило, трудові строкові договори з педагогами-сумісниками на погодинну оплату праці. Для реального забезпечення прав жінок-матерів, які перебувають в декретній відпустці по догляду за дітьми до 6 років, вказувати у тарифікаційних списках їх тижневе педнавантаження, щоб, як зазаначив Мирон Володимирович, уникнути проблем при поверненні їх на роботу.

Виявилося: в деяких школах колдоговори укладають, не дотримуючись чітко визначених законодавством та галузевою Угодою термінів. Йшлося й про порядок та правила ведення діловодства, книг наказів і протоколів, звіти керівників щодо виконання угод, колдоговорів обов’язкові, щоб соціальний діалог мав реальний зміст, а не залишався формальною декларацією.

Член Президії, голова профкому працівників національного університету «Львівська Політехніка» Володимир Гайдук, доповівши про результати обстеження умов проживання студентів в гуртожитках вищих навчальних закладів різних рівнів акредитації, зосередив увагу колег на проблемі Самбірського педколеджу, який орендує приміщення в технікумі економіки та інформатики. Оскільки комісії, яку він очолив, вдалося розібратися й з тим, в якій організації пробуксовує питання довготермінової угоди з педколеджом, схвалили пропозицію голови обласної галузевої організації Марії Яцейко, звернутися з офіційним листом до голови міста.

Досвід, як добиватися результату, зазначила з цього приводу голова профкому Академії друкарства Любов Тупичак, є. Колись до їх гуртожитків треба було довго пішки добиратися, а завдяки первинній і обласній організації профспілки тепер туди їздить аж дві маршрутки. Вигідно всім. На президії знайшли й шляхи та кошти для вирішення проблеми гарячої води в гуртожитку педколеджу. Не минули й проблеми студентського житла Львівської академії мистецтв. Його недостатньо, і вони не розраховані на потреби студентів, які малюють, ліплять, різьблять, конструюють одяг.

Досвідом роботи атестаційних комісій за новим Типовим положенням, яке вступило в дію в 2011році, поділилися червоноградці. Голова міської освітянської профспілкової організації Микола Колесник нагадав колегам, коли у свій час не вдалося відстояти справедливість педагогам на районній атестаційній комісії, подали відповідні матеріали і клопотання на обласну. Це знайшло чималий резонанс серед вчительства. Тепер висхідною позицією є подані заяви на атестацію самими вчителями,а профспілка поклопотала про оптимальну кількість членів комісії – максимум п'ятнадцять осіб у тому числі й про представництво самої профспілки. А ще – всіляко стимулюють тих, хто прагне професійного росту.

Правові моменти профатестації обласному профактиву розповіла методист Червоноградського міського відділу освіти Марія Стрілець. У новому Типовому положенні є чимало суперечливих і не до кінця врегульованих моментів. Над ними попрацював фахівець управління освіти, який має досвід у цій правій царині.

Відповідаючи на запитання з залу, як вберегти школу від випадкових людей і стимулювати здібних молодих вчителів, сказала, що першу атестацію молодого спеціаліста проводять через 3 роки. На жаль, результатом є поки що моральна сатисфакція. Матеріали щодо проблем атестації згідно нового Положення друкуватиме обласний профспілковий вісник.

Голова ревкомісії обласної галузевої організації Степан Бурбан, який разом із завфінансовим відділом Ганною Березовською був співдоповідачем з приводу порядку дотримання фінансового обліку і використання коштів у Городоцькому та Жовківському районі, зауважив: ретельні у витрачанні коштів жовківчани можуть собі, нарешті, дозволити виготовити табличку на кабінет, де працює профком.

Президія прийняла постанови та суттєві доповнення до планів роботи на наступний рік і в найближчий час.

О.Подолян,
Львівська організація Профспілки


Трудове законодавство та атестація педпрацівників

Схожі публікації


Догори