Сьогодні – День весняного рівнодення, початок астрономічної весни

Сьогодні – День весняного рівнодення, початок астрономічної весни20 березня наша планета проходить через момент сонячного рівнодення. Разом із тим, розпочинається весна за астрономічним, природним, календарем.

День весняного рівнодення є важливою віхою зміни сезонів, адже це й астрономічний початок весни.

Як відомо, навесні день збільшується, а ніч скорочується. І 20-21 березня наступає момент, коли тривалість дня і тривалість ночі стають рівними. Такий день власне й називається днем весняного рівнодення.

У цей день для всіх місць Землі (окрім районів земних полюсів) день майже рівний ночі ( «майже» – через рефракцію, той факт, що Сонце – не точкове джерело світла, а диск, і також через те, що сам момент рівнодення зміщений відносно 6 або 18 годин місцевого сонячного часу).

Весняне і осіннє рівнодення вважаються астрономічним початком відповідних пір року. Проміжок між двома однойменними рівноденнями називається тропічним роком, який і прийнятий для вимірювання часу.

Тропічний рік складає приблизно 365,2422 сонячних діб, тому рівнодення припадає на різний час діб, пересуваючись вперед щоразу майже на 6 годин.

Юліанський рік становить 365 і 1/4 діб. Вставний день високосного року повертає рівнодення на колишнє число року. Але тропічний рік трохи менший юліанського, і рівнодення насправді повільно відступає за числами юліанського календаря.

У григоріанському ж літочисленні внаслідок пропуску трьох днів у 400 років воно майже нерухоме (григоріанський рік в середньому становить 365,2425 діб).

З прадавніх часів весняне рівнодення вважали великим святом, а в першу неділю після настання рівнодення у слов’ян святкувся Велик-день – «великий день», – сонячне свято, час коли день перемагає ніч («великий день»), весна – зиму і починається новий рік за сонячним календарем.
Тож, шановні спілчани, давайте щиро порадіємо приходу весни і посміхнемося справжньому весняному сонечку!


Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
3
20 березня 2012
16 708

Схожі публікації


Догори