Листопад – ворота зими

Листопад – ворота зимиЛистопад – одинадцятий місяць року в григоріанському календарі, що має 30 днів. Існує версія, що назва місяця прийшла із західноукраїнських земель. Саме у цей час там опадає листя, адже на сході України – дерева вже майже безлисті.

У народі про цей місяць говорили «Листопад вітром повіває – зимі ворота відчиняє». Через нестійкий характер його порівнюють з березнем, адже обидва місяці відмежовують зиму від літа – березень запрошує в гості весну, а листопад зачиняє ворота осені.

Листопад – період закінчення робіт
У першій половині місяця закінчують усі приготування дерев до зимівлі – обв’язують стовбури молодих дерев, використовуючи для цього стебла малини, очерету, соняшника, цупкий папір. Це надійно захищає дерево від зайців та зимових опіків. Уживають заходів із снігозатримуванням у саду, білять дерева.

Опале листя та всі рослинні рештки, які збирають на дачній території, згрібають і складають у компостну купу, добре поливають і прикривають зверху шаром землі.

У листопаді… сіють овочі

Такі культури, як морква, петрушка, пастернак, салат, шпинат, часник, цибуля, буряки, з успіхом можна посіяти під зиму, внаслідок чого навесні раніше отримати урожай. Запобігають будь-яким примхам весни – чи вона буде посушливою, чи пізньою, з частими похолоданнями. Час підзимової сівби – перший стійкий заморозок. Щоб одержати ранній урожай буряків, їх можна висівати під зиму до початку стійких осінніх приморозків. Петрушка найкраще вдається на пухких ґрунтах.

Листопад – зими брат
Для останнього осіннього місяця характерними є нестійкі метеорологічні умови, але з відчутними ознаками наближення зими. Порівняно з жовтнем температура повітря зменшується в середньому на 6-7 градусів. Майже скрізь, крім південних областей, відбувається перехід середньодобової температури через нуль градусів у бік зниження. А це вже – початок зими.

Листопад – найпохмуріший місяць року. Опадів менше, ніж у жовтні, але частіше бувають мряки, затяжні дощі, наприкінці місяця – дощ із снігом. У північній частині України переважно в другій половині місяці утворюється сталий сніговий покров.

Прикмети для листопада
Листопад багатий на народні прикмети. Отож і казали, що у листопаді зима з осінню бореться; листопад – вересню онук, жовтню – син, а зимі – рідний брат.

А ще у листопаді за народними прикметами можна дізнатися якою буде зима.

• Грім у листопаді – на малосніжну зиму.
• Після листопадових заморозків – грудневий мороз.
• Як листопад дерев не обтрусить, довга зима бути мусить.
• Грім у листопаді – на малосніжну зиму, але на рік врожайний.
• Загримить при місяці уповні – хліб уродить на полях, а в долинах буде поганий.

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України


Листопад – ворота зими
1
1 листопада 2012
7 705

Схожі публікації


Догори