Серпень – щедрий на тепло й врожаї

Серпень – щедрий на тепло й врожаїЛіто вступає в пору поважної зрілості й неспішності. Вгамовує спеку своїх полуднів і встеляє ранки прохолодними росами. Прийшов серпень…
Романтики ж пов'язують назву останнього місяця літа зі словом серпанок – легкої пелени, що застилає й огортає землю. Наші предки вірили, що завдяки сонячному та місячному серпанку земна природа захищається від згубного впливу нечистої сили.

Одна з версій походження назви місяця саме з цим і пов’язана – серпами жито жали, трави нарізали. У прадавніх слов'ян цей період року мав назву «Місяць Лелеки» й символізував сімейний затишок, доброзичливість, надію на продовження роду й зміцнення сім'ї.

Серпень збирає в комори щедрий врожай, нагадує про близьку осінь, попереджає прикметами про вдачу майбутньої зими. А ще це місяць збору урожаю і час жнив. Кажуть: «що у серпні збереш, з тим і зиму проведеш».

У цьому місяці святкують три Спаси: макового, яблучного й горіхового. У цей час проводять народні обряди, які захищають християнську віру та поля, садиби й помешкання людей та тварин від нечистої сили, що забезпечує збереження добробуту й особистого щастя людини, її здоров’я та майбутнього врожаю.

Для українця місяць серпень, на відміну від календаря, був уже осіннім місяцем. Першим осіннім святом вважали день Іллі Пророка, який відзначається 2 серпня і має бути ознаменованим хлібом нового врожаю – «На Іллі новий хліб на столі».

Хоч у серпні літо і не думає подавати у відставку, але осінь вже не за горами. В другій половині місяця стають довшими і прохолоднішими ночі. Про це нагадують і табуни лелек, що збираються на стернях, готуючись до далекої мандрівки.

Серед прикмет серпня народознавці радять звернути увагу на такі:

– У серпні до обіду літо, після обіду – осінь;

– Грозовий серпень – на довгу осінь;

– Багато ягід у лісі — перед довгою зимою;

– Парує туман над лісом – час йти по гриби;

– Мурахи будують високі мурашники – буде холодна зима;

– Павук швидко снує павутину – буде суха днина;

– Півень надвечір кукурікає – до зміни погоди;

– Дим від багаття стелиться по землі – буде дощ.

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
2
1 серпня 2013
13 523

Схожі публікації


Догори