14 жовтня – Покрови Пресвятої Богородиці

14 жовтня – Покрови Пресвятої Богородиці14 жовтня православні українці святкують одне з найбільших свят осені – Покрови Пресвятої Богородиці.

За релігійними легендами та писаннями Мати Божа вберегла від смерті прочан, які просили у неї допомоги своїми молитвами. Вставши біля престолу, вона хусткою (покровом), яку зняла з голови, покрила присутніх. Люди так кричали й раділи заступництву Богородиці, що перелякані араби, які наступали і готувалися до нападу, пішли геть без бою. Від тієї хустки-покрови свято й дістало свою назву.

До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої. Для дівчат Покрова – найбільше свято: у молоді починався сезон вечорниць, а у господарів – період весіль.

В українських селах і до сьогодні дотримуються давньої народної традиції справляти весілля після цього свята. Від Покрови і до початку Пилипівки – пора наймасовіших шлюбів в Україні.

На Покрову упродовж всього дня спостерігали за погодою: якщо з Півдня дув низовий вітер, зима буде теплою, якщо дув вітер із Півночі – холодною, із Заходу – сніжною. Коли протягом дня вітер змінює напрямок, то й зима буде нестійкою і з завірюхами. Якщо на Покрову листя з вишень не опало, зима буде теплою.

Цікаво, що в народі збереглося повір’я, ніби у Пресвятої Діви є свій опікун Покров, у якого просили: «Батеньку Покров, накрий нашу хату теплом, а господаря – добром».

У серпні 1999 року Указом Президента України 14 жовтня було встановлено як День Українського козацтва.

Прикмети на Покрову
Яка погода на Покрову, такою буде зима.
Якщо лелеки не відлетіли на Покрови – на теплу зиму.
Якщо на Покрову не випав сніг, то не буде його аж до січня.

Прислів’я на Покрову
Хто лежав до Покрови, той продасть усі корови.
Прийшов Покров – не нагрієш хату без дров.
Прийшла Покрова – сиди, чумаче, вдома.
Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем.

Відділ інформаційно-аналітичного забезпечення ЦК Профспілки
3
14 жовтня 2011
7 833
---

Схожі публікації


Догори