Соціальний захист громадян від безробіття

Соціальний захист громадян від безробіттяГарантії щодо соціального захисту громадян від безробіття визначені Законом України «Про зайнятість населення» від 5.07.2012р. № 5067-VI.

Згідно зі статтею 43 цього Закону статусу безробітного можуть набути: особи працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готових та здатних приступити до роботи; інваліди, які не досягли пенсійного віку та отримують пенсії по інвалідності або соціальну допомогу; особи, молодші 16-річного віку, які працювали і були звільнені у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.

Якщо особа зареєструвалася в службі зайнятості вона набуває певних прав та обов'язків. Порядок реєстрації безробітних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013р. № 198.

Статус безробітного надається з першого дня реєстрації у територіальних органах Державної служби зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Реєстрація проводиться за умови пред'явлення паспорта громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.

Випускники вищих навчальних закладів, які навчалися за державним замовленням і звернулися до служби зайнятості протягом одного року з дня закінчення навчання, подають також направлення на роботу з відміткою роботодавця про відмову у працевлаштуванні або довідку навального закладу про надання можливості самостійного працевлаштування, а ті, що навчалися на контрактній основі, подають довідку про підтвердження форми навчання.

Форми цих документів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р. N 992 «Про Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням».

Зареєстровані безробітні, зокрема, мають право на безоплатне одержання послуг з пошуку підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, консультаційних, інформаційних та профорієнтаційних послуг, матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги. Разом з тим, на безробітних покладається обов’язок здійснювати активний пошук роботи, дотримуватися письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню.

Реєстрація безробітного припиняється, зокрема, у разі поновлення особи на роботі за рішенням суду, дворазової відмови від запропонованої підходящої роботи, невідвідування без поважних причин служби зайнятості, встановлення фактів подання особою недостовірних даних та документів, виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).

У разі припинення реєстрації безробітний має право на наступну реєстрацію не раніше ніж через 90 календарних днів з дня зняття з обліку.

Працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи роботодавця у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день вивільнення залишилося не більше півтора року до пенсійного віку, за умови їх реєстрації в службі зайнятості та відсутності підходящої роботи, гарантується право на достроковий вихід на пенсію.

Законом передбачено, що професійні спілки беруть участь у здійсненні заходів щодо забезпечення зайнятості населення, контролю за дотриманням законодавства у сфері зайнятості населення, трудової міграції, професійного навчання та підтвердженні кваліфікації працівників.

Професійні спілки мають право вносити органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, роботодавцям обов'язкові для розгляду пропозиції щодо вдосконалення механізму забезпечення зайнятості населення.

Завантажити документи rrrr-992.doc [102.5 Kb][101] Завантажити Переглянути документ онлайн , rrrr-198.doc [97.5 Kb][67] Завантажити Переглянути документ онлайнЮридичний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори