На порядку денному – оплата праці освітян Львівщини

13 березня 2023 року відбулося розширене online-засідання Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України за участі членів Секції середньої освіти.

Головними темами для обговорення стали питання про забезпечення територіальних громад області обсягами освітньої субвенції та видатками з місцевих бюджетів для своєчасної і повної виплати заробітної плати педагогічним працівникам закладів освіти.

73 територіальні громади, сумарно із коштами обласного бюджету, отримали на 4,1 % менше освітньої субвенції на 2023 рік з Державного бюджету від уточненої субвенції на 2022 рік. З місцевих бюджетів дофінансовано лише 1 млрд 130 млн грн на заробітні плати педагогічних працівників, які можуть фінансуватися з освітньої субвенції. 

У 31 територіальній громаді Львівщини не збільшено фінансування з місцевого бюджету на дофінансування рівня заробітних плат педагогічних працівників, які можуть фінансуватися з освітньої субвенції.

Наше основне завдання – захистити права та інтереси працівників освіти, зберегти кадри, мотивацію та престижність педагогічної праці  в умовах війни.

Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України, відповідно до рішення Президії 13 березня 2023 року, звертається до Голів територіальних, об'єднаних територіальних, районних, міських організацій профспілки працівників освіти і науки України про організацію заходів із Головами територіальних громад, Депутатами місцевих рад, Керівниками органів управління освітою територіальних громад з проханням винести на засідання місцевих рад питання:  «Про забезпечення належних  видатків у місцевому бюджеті на 2023 рік для своєчасної та повної оплати праці працівникам закладів освіти».

Військова агресія росії проти України спричинила зменшення дохідної частини бюджету України. Пріоритетними видатками держави є видатки на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Через це суттєво зменшено видатки державного бюджету, що спрямовуються місцевим бюджетам у вигляді освітньої субвенції для виплати заробітної плати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти. Загалом, якщо на початок 2022 року обсяг освітньої субвенції складав 108 млрд. грн, то на 2023 рік обсяг субвенції передбачений у розмірі 87,5 млрд. грн.

За умов суттєвого скорочення обсягів освітньої субвенції важливою є позиція та рішення органів місцевого самоврядування.

На сьогодні слід позитивно оцінити рішення окремих рад територіальних громад Львівщини, які при затвердженні місцевих бюджетів на 2023 рік передбачили значне дофінансування дефіциту освітньої субвенції, забезпечивши належне фінансування видатків як на утримання, так і на заробітні плати працівникам закладів та установ освіти у своїх громадах.

Розуміємо, що не однією освітою живуть громади, є цілий ряд інших необхідних видатків у межах громади, у тому числі є бажання створювати і певні розвиткові проєкти, які б покращували умови життя жителів громади.

Але в такій ситуації варто визначитися з пріоритетами і, на нашу думку, деякі проєкти можуть почекати до завершення війни та нашої перемоги, а фінансовий ресурс місцевих бюджетів мав би бути спрямований, у першу чергу, на підвищення доходів працівників закладів та установ освіти.

Варто зазначити, що оплата праці педагогічних працівників закладів освіти здійснюється відповідно до Єдиної тарифної сітки, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 1298 від 30.08.2022 року, і останнє підвищення згідно ЄТС для освітян відбулося ще 1 грудня 2021 року. Замороження уже більше як упродовж двох років розмірів заробітних плат педагогічним працівникам в умовах інфляції, зниження рівня життя, вкрай негативно відбивається на кадровому забезпеченні, престижності педагогічної праці та демотивує ставлення до праці педагогічних працівників.

За даними Львівської обласної військової адміністрації позитивними є фінансові показники щодо виконання місцевих бюджетів Львівської області за 2022 рік та динаміка за 2 місяці 2023 року – і це свідчить про наявність фінансового ресурсу, який може бути скерований на підвищення доходів педагогічних працівників.

Враховуючи наведене, члени розширеної президії просять протягом березня-квітня  2023 року на засіданнях місцевих рад розглянути запропоноване вище питання та збільшити призначення на заробітні плати педагогічним працівникам, а саме: на встановлення у максимальному розмірі 30% надбавки за престижність праці педагогічним працівникам згідно Постанови КМУ № 373 від 23.04.2011 року та надбавки за складність і напруженість у роботі у розмірі до 50 % від посадових окладів тарифних ставок згідно Постанови КМУ № 1298 від 30.08 2002 року.

Щиро сподіваємось на розуміння та підтримку голів територіальних громад, виконавчих органів та  депутатського корпусу місцевих рад у позитивному розгляді наших пропозицій на користь освіти та освітян Ваших громад.

Ми переконані, що без нашого активного втручання не досягнемо успіху.

Учасники розширеного засідання президії Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України обговорили питання виплати коштів на оздоровлення та винагороди за сумлінну працю, прозорості шкільних бюджетів, організацію та фінансування  підвищення кваліфікації працівників освіти, переведення працівників освіти пенсійного віку із строкових на безстрокові трудові договори згідно рішення Конституційного суду. У зв’язку із завершенням навчального року 30 червня 2023, постають питання повноцінних відпусток освітян у літній період та одночасної виплати відпускних і оздоровчих коштів.

Обговорено також питання реалізації Меморандуму про співпрацю, укладеного між партнерами: Український проєкт «Дії в інтересах дітей», Американською федерацією вчителів, Польською профспілкою вчителів, Львівською обласною організацією профспілки працівників освіти і науки України, Департаментом освіти і науки Львівської ОДА щодо надання благодійної допомоги закладам освіти Львівської області.

Дякуємо ЗСУ за оборону і можливість працювати, а освітянам за трудовий внесок у переможне майбутнє України!

 Львівська обласна організація Профспілки

Схожі публікації


Догори