Життя профспілчан через коронавірус: львівські замальовки

Тільки з віддалі часу ми спроможні будемо реально оцінити нинішню ситуацію і життя з поправкою на існуючий реально і  в мас-медіа коронавірус – мікроскопічний паразит, який не може жити без живої клітини. Головне, щоб цей паразит, скориставшись нашими макроскопічними страхами і помилками, не вбив до кінця нашу економіку, і все не перейшло в стадію психопатичну від безробіття і безгрошів’я.

Як живе профспілка в умовах карантину? Живе, – переконалися, поспілкувавшись з профлідерами кількох організацій профспілки. Робота її не лише продовжується, а й посилюється!


– Надіслали листи-пояснення в первинні організації щодо оплати праці  працівників під час карантину з посиланням на нові законодавчі акти, – сказала голова Городоцької районної організації Працівників освіти і науки України, Ганна Олександрівна Вакар.

Оплата здійснюється в повному обсязі згідно тарифікації або середньої зарплатні, обчисленої за два останні місяці і розділеної на два. Маємо відповідні Розпорядження Міносвіти – Наказ № 406 та спільний Лист Міносвіти та Профспілки від 17 березня цього року.

Спілчани і роботодавці звертаються телефонічно, через соціальні мережі щодо змісту «підтримки життєдіяльності» освітніх закладів. Йдеться про дистанційне навчання, відвідування (з дотриманням правил – маски, дезинфекція, дистанція між людьми)  шкіл, дитсадків керівниками, заступниками керіників. Вчителям і вихователям рекомендовано скласти індивідуальні плани роботи – поденно – для себе і ймовірних перевірок фінорганів після карантину. Працювати з літературою, учнями, через них - з батьками щодо їх всебічного інформування і дистанційної співпраці.

Вивчаю, – додала Ганна Олександрівна, – новий Закон «Про повну середню освіту», щоб бути «підкованим» на роботу з людьми завтра. Разом зі своїм активом не впадаємо в паніку і готуємось до звітно- виборної конференції, яку довелося з 19 березня перенести в строках через оголошений карантин.


– Є у нас трудоголіки, – розповідає голова Кам’янка-Бузької районної організації Профспілки працівників освіти і науки України Віра Степанівна Краєвська, - які на перший план ставлять «купу роботи». Переконую по-різному: і серйозно, і напівжартома  про дотримання нещодавно прийнятого Верховною Радою Закону про запобігання коронавірусу. Перетелефоновую і переконуюсь: «взялися за коронавірус» – дотримуються карантинних заходів. Студіюю цей закон та інші законодавчі акти, які будуть в нагоді сьогодні і завтра. (Віру Степанівну Краєвську на звітно-виборній конференції, яка встигла відбутися у грудні 2019  року, вже обрано профлідером на новий термін).

– Раніше створила в соцмережах групу профлідерів первинок, – продовжує п. Віра, – сьогодні –  спільну групу керівників закладів освіти, щоб радитися, інформувати, звіряти позиції і працювати разом, зважаючи на адмінподіл Кам'янеччини, – 2 ОТГ і район.

Перші запитання спілчан: оплата праці працівників освіти під час карантину, в тому числі сумісників, відтермінування  роботи атестаційних комісій, чи правильно виданий наказ по школі «Про організацію роботи закладу в умовах карантину» тощо.

Освітяни цікавляться, як правильно організувати трудовий процес в цих умовах із заділом на день завтрашній. Спільно з правовою службою обласної організації профспілки консультуємо, допомагаємо, прислухаємось до їх думки. Дуже важливе спілкування керівників між собою. Вкотре переконуєшся, які  мудрі і винахідливі  наші освітяни. Сьогодні, як ніколи, потрібна зважена комунікація, цього  потребує і керівник, і учитель, і обслуговуючий персонал. Головне – зберегти життя і здоров'я,

Словом, життя йде своєю чергою, хоч і в надзвичайних умовах. Вчимося, виправляємо помилки, вдосконалюємо свою працю саме в нових,  сподіваємось, тимчасових умовах.


– «Здолали «Чорнобиль» – здолаємо і коронавірус»! Без зайвої патетики, але впевнено сказав голова Червоноградської міської організації Профспілки Микола Вікторович Колесник, обраний спілчанами на початку березня на наступну 5-річну каденцію. Повірила, бо, вочевидь, мав на увазі той реальний гіркий досвід, якого довелось набути і здолати страшну аварію власне людьми того покоління, яке нині треба берегти і яке опинилося в групі ризику щодо зараження коронавірусом.

Шахтарям під час карантину, наразі до 3 квітня, виплачують зарплатню. Борги їм виплатили за лютий. На призупинених шахтах підтримується життєдіяльність виробничо-охороннними групами.

Отже, є надія, що в місцевий бюджет надходитимуть певні кошти від податку фізозіб, хоч варто подумати в масштабах міста, області і країни про підтримку середнього бізнесу. Подекуди для цієї мети люди замовляють профільні послуги додому. Кажу про це тому, що  малий і середній бізнес – джерела виплати зарплат під час карантину, тарифікаційних і середніх, відповідним категоріям освітян, медикам, культпрацівникам.

Спілчани звертаються і з цього приводу, і з приводу відпусток. І, як не дивно, запитують щодо оздоровлення та профкурсів в Трускавецькому пансіонаті «Пролісок», як і перенесені, як і засідання атестаційних комісій, на пізніші місяці.

Містом їздить машина з гучномовцем, попереджає про необхідність дотримання карантинних заходів.  Ходив за покупками в продуктовий супермаркет – полиці повні, ціни чималі.

Вчителі посилено самостійно працюють над підвищенням кваліфікації і знань для належного дистанційного навчання. Ця індивідуалізована форма вимагає більшої аналітики та поінформованості, але й дає більшу можливість в часі для самоосвіти. Ми подбали про матеріальну допомогу на цей непевний період, але, слава Богу і дисциплінованості освітян, екстраординарних випадків зі здоров’ям спілчан, пов'язаної з інфекцією, наразі нема.


«Час переглянути своє життя і переполоскати свою совість» – підсумувала свою розповідь про ситуацію в курортному Трускавці і міській організації профспілки Працівників її голова Марія Ігорівна Заміщак.

– Після тижня карантину, – каже, – маємо шквал дзвінків. Запитання про оплату праці – здійснюватиметься в штатному режимі, крім тих, хто на погодинній оплаті (таких мало) і без доплат за інтенсивність на час карантину. Люди рвуться на роботу, по-новому оцінивши можливість людського, професійного спілкування, трудовий колектив і своє робоче місце.

Телефонують у профспілку, щоб просто поговорити по-людськи, поділитися своїми душевними, сімейними проблемами, а вони наступають для людей в ізоляції.

Якщо йдеться про організацію волонтерства для допомоги людям літнього віку, людям після 65-ти, своїм сусідам, до чого закликають освітяни, душпастирі, то їх наявність та ефективність буде індикатором і часом, щоб переглянути своє життя, переполоскати свою совість, свідомість істинне ставлення один до одного.

На дорозі до Трускавця біля Стебника 15 березня стався обвал дороги: провалля, яке дообвалюється, глибиною 100 метрів. Об’їзд через Борислав.  Міські депутати звернулися з цього приводу до Президента. Поки за проблему візьмуться «з верху і з низу», думаємо про вартість доїзду через додані об’їзні кілометри.

У трускавецьких оздоровницях зараз на порядку денному повернення відпочивальників додому. Місцева влада та адміністрація оздоровниць шукають транспорт. Мер міста – лікар, крім господарських рішень, у своєму фейсбуку, консультує як медик.

Я ізолювалася, як і всі інші, на карантин. Думаю, однак, переконала: працюємо всі разом інтенсивно. Життя, хоч і складно, продовжується!

 

Спілкувалася Ольга Лобарчук, Львівська обласна організація Профспілки 

Схожі публікації


Догори