Важливість медіаграмотності та цифрової гігієни у щоденній роботі

Важливим акцентом інформаційної роботи Профспілки є безпека інформації, цифрова та медіаграмотність. Адже у час швидкого розвитку цифрових технологій, захист інформації та цифрова гігієна стають ключовими й персональними питаннями для усіх громадян. 

На цьому наголосила завідувачка відділу інформаційного забезпечення та комунікацій ЦК Профспілки Інна Михальченко, виступаючи перед освітянами Чернігівщини на семінар-нараді голів структурних ланок, що відбувся на початку грудня 2023 року. 

Зокрема вона поінформувала про результати останнього опитування, що провели Опендатабот та Нацбанк, під час якого виявлено, що кожен дев'ятий українець ставав жертвою кібершахраїв за неповні 2 роки війни.

Особливо уразливі до шахраїв виявились молодь віком 18-24 років та люди у віці 65+. Інтернет-продажі стали основним полем дії шахраїв, де кожен другий українець зіткнувся із ризиком шахрайства. 

За даними опитування, найчастіше українців ошукували під час покупки/продажу товару в Інтернеті – з цим стикався кожен другий респондент (52%). Друга за популярністю злодійська схема – фішингові посилання (18%). У 12% шахраї зламали соцмережі, а ще в 10% виманювали інформацію по телефону тощо.

Також за цей надзвичайно активним стало інформаційне шахрайство у соціальних мережах. До лідерів схем шахрайства увійшли: «проста й оплачувана робота», різноманітні «виплати» для ВПО, пенсіонерів, військових тощо, «компенсації» від держави чи міжнародних донорів. 

Також Інна Михальченко звернула увагу на фальшиві відеоновини від відомих ЗМІ (наприклад, ТСН), які стали надзвичайно розкручені через мережу Тік Ток. 

Голова Чернігівської обласної організації Профспілки Тетяна Матвеєва також наголосила на важливості перевірки інформації, яку поширюють освітяни у Фейсбук. Зокрема мова йшла про пошук зниклих і полонених під час війни, адже така інформація ніяким чином не допомагає у пошуку, а більше шкодить тим людям. 

Насамкінець заходу спікери підкреслили, що сьогодні особливо важливими є цифрова гігієна та вміння відрізняти правдиву інформацію від фейків, використовуючи інструменти медіаграмотності. Саме медіаграмотність допомагає нам уникнути дезінформації, сприяє створенню об'єктивного інформаційного середовища та захищає від Інтернет-шахрайства. 

Захистімо себе та наших спілчан, інвестуймо у свою інформаційну безпеку та цифрову грамотність! 

 

Пресслужба Профспілки працівників освіти і науки України

Схожі публікації


Догори