Грамотність для взаєморозуміння та миру – акцент Міжнародного дня грамотності 2024
Щороку 8 вересня світ об'єднується для відзначення Міжнародного дня грамотності – дня, присвяченого підвищенню обізнаності про важливість грамотності як інструменту для наділення людей можливостями та побудови більш інклюзивного суспільства.
Цей день встановлений ЮНЕСКО у 1967 році, цей день перетворився на глобальний рух, який привертає увагу до проблем неграмотності та пропагує доступну освіту для всіх.
Тема Міжнародного дня грамотності 2024 року — «Сприяння багатомовній освіті: грамотність для взаєморозуміння та миру». Ця тема підкреслює важливість багатомовності в освіті, адже просування грамотності кількома мовами сприяє кращій комунікації, взаєморозумінню та миру між культурами.
Цього року увага буде зосереджена на пошуку шляхів інтеграції багатомовних підходів у освітні програми з грамотності, з метою побудови згуртованих та інклюзивних спільнот у всьому світі.
Міжнародний день грамотності 2024 стане також можливістю обговорити питання, пов'язані з грамотністю в багатомовних контекстах для досягнення стійкого миру, та дослідити можливі рішення для покращення політик, систем навчання протягом усього життя, управління, програм та практик.
Грамотність – база для успіху в мінливому світі
Грамотність надає людям можливість отримувати освіту, доступ до інформації та працевлаштування. Вона є основою для навчання протягом усього життя, допомагає активніше брати участь у житті громади, покращувати стан здоров'я та долати бідність. Для спільнот і країн вищі показники грамотності пов'язані з поліпшенням економічної ефективності, зменшенням нерівності та зміцненням соціальної згуртованості.
Цифрова грамотність, у свою чергу, означає здатність ефективно використовувати технології, і вона стала невід'ємною навичкою для успішної діяльності у сучасному світі, особливо в освіті та на робочому місці.
Що робить ЮНЕСКО для підтримки грамотності?
З 1946 року ЮНЕСКО виступає за грамотність для всіх, вважаючи її основним правом людини, яке грає важливу роль у розвитку особистостей та громад. Навчання читанню та письму протягом життя зміцнює освіту та приносить численні соціальні та економічні переваги. Хоча досягнуто значного прогресу, у світі все ще 754 мільйони дорослих не володіють базовими навичками грамотності.
ЮНЕСКО визнає, що грамотність сприяє сталому розвитку, покращує можливості на ринку праці, підвищує сімейне здоров’я, знижує рівень бідності та розширює життєві перспективи.
Премії ЮНЕСКО за досягнення в галузі грамотності вручалися різним країнам та організаціям з усього світу. За роки існування премії лауреатами стали уряди, неурядові організації та окремі особи, які зробили значний внесок у розвиток грамотності.
Серед країн, які отримували премії ЮНЕСКО, можна згадати наступні країни:
- Мексика – за проєкти, що сприяють грамотності серед корінних народів;
- Колумбія – за інноваційні освітні програми в сільських регіонах;
- Єгипет – за впровадження функціональної грамотності серед дорослих;
- Марокко – за програми, спрямовані на скорочення рівня неграмотності серед жінок і молоді.
Європейські країни також були відзначені преміями ЮНЕСКО за досягнення у сфері грамотності. Хоча основний фокус багатьох програм з грамотності спрямований на країни з високими рівнями неграмотності, деякі європейські держави отримали визнання за свої інноваційні підходи та проєкти в цій галузі.
Так, наприклад, Іспанія – була відзначена за впровадження ефективних освітніх програм, що сприяють розвитку грамотності серед іммігрантів та осіб, що потребують додаткової підтримки. Франція у свою чергу – за програми, спрямовані на інтеграцію та підвищення грамотності серед осіб з низьким рівнем освіти.
Європейські країни здебільшого відзначаються за проєкти, пов'язані з інклюзивністю, інтеграцією мігрантів та розвитком цифрової грамотності в сучасному світі.