«Гривня. Більше ніж гроші»: погляд на національну валюту крізь час
28 березня 2025 року в Національному центрі «Український Дім» відкрилася унікальна виставка «Гривня. Більше ніж гроші». Вона триватиме до 11 травня 2025 року та запрошує відвідувачів поглянути на національну валюту крізь призму історії, культури та мистецтва.
Проєкт реалізований у співпраці Національного банку України та Національного центру «Український Дім» за участю десятків провідних музеїв, архівів та інституцій.
На виставці представлено понад 300 експонатів, серед яких – історичні монети, документи, артефакти та мистецькі твори.
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, під час відкриття заходу, підкреслив, що виставка відіграє важливу роль у розумінні української ідентичності. На його думку, гривня відображає історію становлення державності, демонструючи періоди, коли Україна була незалежною, а також часи, коли перебувала під впливом інших режимів.
Експозиція демонструє еволюцію гривні від її зародження за часів Київської Русі до сучасності. Відвідувачі можуть побачити ескізи банкнот, створені видатними художниками, такими як Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Олександр Богомазов та інші. Особливий акцент зроблено на символічному значенні гривні – як невід’ємного елемента української державності, носія історичної пам’яті та відображення суспільних трансформацій.
Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на значенні гривні як культурного феномену:
«Майже три століття гривня є важливим атрибутом незалежності нашої держави, об’єднуючим символом для всіх українців. Ми поєднали знання, компетенції та творчий погляд команд Національного банку та Українського Дому, щоб показати відвідувачам дійсно унікальні артефакти. Приходьте та подивіться на гривню, яку ви щодня тримаєте в руках, новим поглядом».
Директорка Національного центру «Український Дім» Ольга Вієру підкреслила, що виставка поєднує кілька важливих аспектів – культуру, історію та мистецтво:
«Сьогодні в українців є дуже високий запит на розуміння себе, на пошук основ ідентичності. Гривня є голосом епох, символом державності. Вона – ніби політичний та естетичний маніфест, який показує, що для нас є важливим, значимим, красивим».
Виставка є нагодою не лише заглибитися в історію національної валюти, а й замислитися над її майбутнім та значенням у житті кожного українця.













