Катерина Санниця – із цього дня відкривали сезон катання на санках та ворожінь

Катерина Санниця – із цього дня відкривали сезон катання на санках та ворожіньСеред численних жіночих свят найзнаменнішим є свято святої великомучениці Катерини, яке щорічно відзначається на 7 грудня.

Дослідники християнських вірувань вважають, що в давнину це було свято дівочої долі, але згодом церква пов’язала його зі святою Катериною («чиста душею» – так перекладається ім'я з грецької).

Ця розумна й освічена жінка була страчена за віру близько 373 року, а єгипетські християни поховали її в монастирі на Сінайській горі.

Життя Катерини припало на кінець III – початок IV ст. – період найтяжчих гонінь на християн за часів імператора Максиміліана. Катерина була дочкою грецького царя Ксантоса. Александрія, де мешкала родина царя, вважалася тоді справжнім центром наук та мистецтв.

Здібна та допитлива дівчина вивчала філософію, діалектику, ораторське мистецтво, риторику, була обізнана з творами видатних на той час лікарів, знала чимало мов. Мати Катерини була таємною християнкою, і через неї освічена дівчина познайомилася з християнським ученням, яке справило на неї надзвичайне враження.

В Україні ставлення до Катерини, як і до інших святих великомучениць, було особливим: довірливим і житейським.

Невипадково свято Катерини називали святом «дівочої долі». Сподіваючись на розуміння й допомогу святої, жіноцтво просило її про щасливий шлюб, злагоду в сім'ї.

У багатьох регіонах України на Катерини дівчата за традицією зрізали гілки вишні, ставили їх у воду чи землю на покуті або на вікні у хаті. Якщо вони розцвітали до Різдва або Нового року, – це передвіщало скорий шлюб, а як ні – то були ще й інші зимові ворожіння...

Один із таких – «заклинання долі або судженого». У день Катерини дівчата закликають долю, а через 5 днів, на Андрія, доля показує їм свої дари.

Заклинання долі полягає в тому, що дівчата, зібравшись в одній хаті, варять, кашу із пшона та маку й опівночі, перед тим як заспівають перші півні, обгортають горщик новим рушником і йдуть до воріт. Кожна із них вилазить по черзі на ворота, тримаючи в руках горщик із вечерею і тричі гукає: «Доле, доле, йди до нас вечеряти! Якщо ж у цей час заспіває півень, то значить «доля обізвалася» і скоро дівчина стане нареченою.

Також 7 грудня – це ще й 341-й день року, то ж до Нового року залишилося всього 24 дні.

Прикмети на Катерини день

• Ясна погода на Катерину – до морозної зими.

• Катерина на санях котить до зимового Єгорія (9 грудня) в гості.

• На Катерину зима ще заплаче.

• Якщо на Катерину відлига, туман або сльота, тоді морозів не чекай раніше Варвариного дня (17 грудня).

Прес-служба Профспілки
0
7 грудня 2012
1 820

Схожі публікації


Догори