Святе Водохреще, або ж Йордан

Святе Водохреще, або ж ЙорданХрещення Господнє – це свято, яке є одним з головних у християнстві. Воно було і залишається одним із найулюбленіших в нашій країні.

19 січня святять воду у всіх церквах, а також освяченню підлягають всі джерела води, такі як річки, ставки та озера, – в них прорубується ополонка, в яку священнослужителі опускають хрест.

Існує повір'я, що свята вода очищає і зцілює. Тому люди стають в чергу, щоб запастися святою водою на цілий рік. Якщо бути присутнім на ритуалі освітлення води, то можна здобути зцілення своїх недуг.

За хрещенською водою можна прийти і після свята або набрати її зі звичайного джерела, бо, за переказами, в водохресну ніч навіть проста вода має цілющу силу.

У день самого Хрещення віруючі бажають викупатися в ополонці – щоби вилікуватися від недуг. Традиція купання на Хрещення є у всіх християнських країнах.

На відміну від багатьох інших свят, що поєднали традиції народні й церковні, Водохреща суто християнське свято, воно прийшло до нас із запровадженням християнства.

Коли Ісусу Христу виповнилося тридцять років, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя на річці Йордан. Християнські перекази оповідають, що коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися, і в цю саму мить на плече його опустився голуб. Це був Святий Дух. Звідси й пішла традиція хрещення у воді.

За давніми традиціями, принісши додому свячену воду, господар кропить усе в оселі й господарстві. Уся родина сідає до столу, перед їжею випивши свяченої води. Після обіду дівчата йдуть до річки, щоб умитися йорданською водою – задля вроди та здоров’я. Подекуди зберігається звичай співати господарю оселі величальні пісні, адже далі розпочинався весільний сезон.

Перший понеділок після Водохрещення – святий. Цього дня можна їсти тільки пісні страви.

Мороз лютує за вікном,
Тріщать дрова у пічці,
Освятилася вода,
В озері та в річці!
Йордан вийшов з берегів,
Богові вклонився,
Радісно затанцював,
Бо Христос Хрестився!


Зі Святим Водохрещам вас, дорогі спілчани! Добра, миру, здоров’я та радості у вашій оселі!


Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
0
19 січня 2016
4 520

Схожі публікації


Догори