Прийшов перший Спас – Медовий

Медовий спас або Маковія відзначають 14 серпня. У цей же день починається Успенський піст, який триватиме два тижні – до 28 серпня, християнського свята Успіння Пресвятої Богородиці.

У церковному календарі свято Маковія називається днем семи мучеників Маковіїв, їхньої матері Соломонії й учителя Єлеазара, які в 166 році до н. е. прийняли мученицьку смерть від сирійського царя Антіоха Епіфана за свою віру в Бога. 

У православній традиції Макавеїв уособлюють як символ непорушності в дотриманні християнських заповідей.

Вважається, що назва свята Маковій утворилася шляхом накладення імені Маккавея й співзвучної з ним рослини маку, який дозріває у цей час. Тому на Маковея у церквах святять мак, а також воду та запашні букети з трав. 

 

Мак в українців має дещо сакральний статус. Раніше, ним обсипали будинок «від усього лихого». Після освячення букети несли додому й клали біля іконок та зберігали до весни, як оберіг. Дехто взимку мак використовує для куті на Різдво, а на Благовіщення раніше засушені квіти дівчата вплітали у волосся.

Разом з тим, це свято називають Медовим Спасом, бо в цей час саме настає період збору меду з вуликів. Тож для тих, хто має свій мед, вважається обов’язковим його посвятити, щоб наступного року мати ще більший «врожай». Не пасічникам у корзинці для освячення можна принести придбаний мед.  


Крім цього, на Медовий Спас також існує традиція освячувати воду, оскільки спочатку це свято мало тісний зв’язок з Хрещенням Русі. Адже згідно хронографіям, дехто вважає, що саме в цей день в 988 році князь Володимир хрестив Київську Русь. Тому в цей час люди здійснювали хресний хід на річки й самі умивалися у відкритих водоймах, щоб стати здоровішими. Нині й досі на Спаса освячують воду в церквах.  


У народі існує чимало прикмет. У них можна вірити, сприймати як забобони або задля цікавості просто перевірити чи справджуються вони. Так склалися й прикмети на Медовий Спас.

  • Якою буде погода на Медовий Спас – такою вона буде й 28 серпня.

  • Після Медового Спасу бджоли перестають носити мед.

  • Пройшов Спас – пішло літо від нас.

  • Якщо дощ на Маковія, пожеж буде мало.

  • На першу ложку освяченого меду потрібно згадати заповітне бажання, і воно збудеться.

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
0
14 серпня 2019
1 222

Схожі публікації


Догори