Забезпечення права на справедливий суд

На сьогодні стан правосуддя в Україні не дозволяє вважати, що звернення до суду є дієвим механізмом поновлення порушених прав особи. Основними проблемами судової влади є корупція, порушення принципу незалежності суду, недосконалість процесуального законодавства тощо.
З метою підвищення національних стандартів судоустрою і судочинства та забезпечення права на справедливий Верховною Радою України прийнято Закон України від 12.02.2015 № 192-VIII «Про забезпечення права на справедливий суд» (набув чинності 28.03.2015).
Законом № 192-VIII внесено зміни до деяких законодавчих актів стосовно судоустрою та судочинства (процесуальних кодексів), метою яких є розширення права громадян щодо гарантій рівності перед законом і судом, гласності, відкритості судового процесу, обов’язковості рішень суду, унормування неупередженого розподілу судових справ.
Інформація щодо суду, який розглядає справу, стадії розгляду, місце та час засідань має бути відкритою і оприлюдненою. Право бути присутнім у відкритому судовому засіданні не може бути обмежено.
Зокрема, статтею 11 Закону № 192-VIII передбачено, що учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом.
Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.
Рішення суду проголошується прилюдно, крім випадків, коли розгляд справи проводився у закритому судовому засіданні. Кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом.
Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Висновки Верховного Суду України щодо застосування норм права є обов’язковими для суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Суди загальної юрисдикції мають враховувати висновки Верховного Суду України для забезпечення однакового застосування норм права.
Завантажити документ
Юридичний відділ ЦК Профспілки