Профспілкова позиція

Освітянська спільнота Тернопілля підтримала позицію ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, викладену у зверненні до Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України, народних депутатів України із зауваженнями та пропозиціями щодо передбачених законопроєктом «Про Державний бюджет на 2025 рік» обсягів фінансування галузі освіти, фінансового забезпечення оплати праці педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників закладів й установ освіти, розподілу обсягів освітньої субвенції місцевим бюджетам, розміру мінімальної заробітної плати, розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС, стипендіального забезпечення, неприпустимості зупинення норм частини другої статті 61 і частини першої статті 57/1 Закону України «Про освіту» тощо.

За дорученням профспілкового активу Тернопільської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України відповідні звернення були скеровані Голові Верховної Ради України, Комітету з питань освіти, головам усіх депутатських фракцій, груп та народним депутатам від Тернопільщини.

Зокрема у зверненнях наголошено на необхідності передбачення у проєкті Державного бюджету на 2025 рік коштів для забезпечення законодавчих гарантій щодо рівня посадових окладів педагогічних працівників (ст.61 Закону України «Про освіту»), адже сьогодні розмір посадового окладу педагогічного працівника 9 тарифного розряду є майже в чотири рази меншим від законодавчо гарантованого.  Така ситуація не сприяє залученню до роботи в закладах освіти як висококваліфікованих, так і молодих педагогів і є загрозливою у питанні забезпечення надання якісних освітніх послуг громадянам України.

Критично мізерною залишається також заробітна плата педагогів дошкільних та позашкільних закладів, майстрів виробничого навчання закладів професійної (професійно-технічної освіти). Вкрай низьким є рівень оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників вищої школи, інститутів післядипломної педагогічної освіти, методичних служб.

Також є неприпустимими наміри Уряду щодо призупинення на 2025 рік дії абзацу третього частини першої статті 57/1 Закону України «Про освіту» в частині збереження середнього заробітку працівникам закладів та установ освіти, наукових установ, абзаців першого – п'ятого частини другої статті 61 Закону України «Про освіту», абзацу першого частини другої статті 36 Закону України «Про наукову і науково технічну діяльність», як це прописано в пункті 3 Прикінцевих положень проєкту.

Для забезпечення фінансової спроможності   територіальних громад необхідно збільшити видатки додаткової дотації місцевим бюджетам на покриття поточних витрат загальноосвітніх навчальних закладів, включно з потребою на оплату праці непедагогічних працівників, у обсягах, необхідних для забезпечення створення належних умов для здобуття учнями якісної загальної середньої освіти, незалежно від місця їхнього проживання (ст. 9 та ст.103-6 Бюджетного кодексу України).

Вимагають збільшення також обсяги стипендіального фонду для виплати стипендії студентам денної форми навчання, які навчаються за державним замовленням, у діапазоні від 40 до 45% від їхньої фактичної кількості, а також учням закладів професійно-технічної освіти в розмірі, не нижчому від прожиткового мінімуму, відповідно до статті 53 Закону України «Про освіту», статті 62 Закону України «Про вищу освіту», статті 54 Закону України «Про фахову передвищу освіту», статті 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Профактив освітян Тернопільщини також підтримав пропозиції Федерації профспілок України щодо встановлення з 1 січня 2025 року мінімальної заробітної плати в розмірі 10905 грн.

«Розуміючи надзвичайну необхідність першочергового спрямування коштів Державного бюджету у наступному році на сектор оборони та безпеки, все ж наголошуємо, що забезпечення стійкості тилу, соціального захисту працівників бюджетної сфери, заробіток яких є абсолютно офіційним і оподатковуваним, також залишається важливим пріоритетом для нашої держави. Адже збільшення заробітної плати освітян – це, у тому числі, збільшення обсягів військового збору, а значить – укріплення Збройних Сил України», – акцентовано у зверненнях.

 

Тернопільська обласна організація Профспілки 

Схожі публікації


Догори