Напередодні Міжнародного дня студента – про студентське життя

Напередодні Міжнародного дня студента – про студентське життяУ Чернігові стало вже доброю традицією проводити зустрічі студентських профспілкових лідерів напередодні їх професійного свята. Цього разу молоді профспілковці були запрошені в Навчально-методичний центр профспілок для участі в засіданні круглого столу на тему «Студентська молодь: проблеми залучення та підвищення ініціативи та активності».

У заході, окрім студентських профспілкових лідерів, взяли участь і їхні старші колеги: голови обласних галузевих організацій профспілок, які мають у своїй структурі студентські профспілкові організації, керівники Федерації профспілкових організацій Чернігівської області та Навчально-методичного центру профспілок.

Після відкриття заходу розпочалася жвава дискусія, тон якій задав ґрунтовний виступ Тетяни Матвеєвої, голови Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України.

Вона відзначила, що на території області діють 23 вищих навчальних заклади, які знаходяться у віданні 6 міністерств. При чому кількість студентів на 10000 населення (загальноприйнятий показник) в Чернігівській області зростає з року в рік і це на фоні демографічної кризи та проблем на ринку праці.

«Ось і виходить так, що кожного року з 1400 випускників педагогічних ВНЗ реально працевлаштувати за фахом лише 100-150 осіб. Це серйозна дилема для молодих людей над якою потрібно працювати соціальним партнерам» – наголосила Тетяна Матвеєва.

Вистачає проблем і з виплатою стипендій. Наразі вони збільшені, але, фактично лише на рівень індексації. Тобто реального їх зростання, на жаль, не відбулося. Голова обласної організації Профспілки торкнулася і інших проблем стипендіального забезпечення, над вирішенням яких наразі працює Профспілка, зокрема: повернення права на отримання соціальної стипендії сімейним парам, де один з подружжя не навчається у ВНЗ, а також виплата подвійної (соціальної та академічної) стипендії студентам-сиротам.

Обком Профспілки, разом зі студентськими профспілковими організаціями, не залишають поза увагою питання житлового забезпечення: «За офіційною статистикою студенти забезпечені місцями в гуртожитках на 85-90%. Начебто, не погано. Але, якщо поглянути глибше на проблему, то виявляється, що по-перше – нормативи по площі не виконуються (4 замість 8 кв.м. на студента), а по-друге – ВНЗ підвищили вартість проживання до верхньої межі, встановленою Міністерством і студентам стає просто не вигідно проживати в гуртожитках».

Не може не викликати занепокоєння і прийняття Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Відповідно до цього закону студенти навчальних закладів, як незастраховані особи, позбавлені права та можливостей на оздоровлення й лікування у санаторно-курортних та інших спеціалізованих оздоровчих закладах за рахунок коштів Фонду соціального страхування. Ситуація ж вимагає цілеспрямованих заходів для відновлення здоров’я студентів.

Профспілка вже звернулась до народних депутатів України з ініціативою щодо внесення змін до чинного законодавства з метою надання тим, хто навчається у вищих навчальних закладах з відривом від виробництва, статусу застрахованих осіб. При цьому за аналогією з працівниками бюджетних установ страхувальником від імені держави мав би виступати вищий навчальний заклад. Доцільно встановити, що кошти для страхових внесків мають складатися з відрахувань із доходів студентів як застрахованих осіб та передбачених у державному бюджеті цільових видатків.

Серед інших питань, що знаходяться на контролі Профспілки: компенсація вартості міжміського проїзду до місця навчання та проживання, оплата виготовлення дипломів для випускників тощо. Завершуючи виступ, Тетяна Матвеєва поздоровила присутніх з днем міжнародної солідарності студентів і побажала успіхів у спільній діяльності на благо багатотисячної студентської громади області.

Для надання фахової інформації щодо такого важливого питання для випускників ВНЗ, як перше робоче місце на засідання круглого столу був запрошений Максим Торжевський – заступник директора Чернігівського обласного центру зайнятості. У своєму виступі він торкнувся тих новацій, що несе в собі введення в дію Закону України «Про зайнятість населення». За його словами Законом передбачено цілу низку пільг і стимулювальних механізмів для роботодавця при прийнятті на роботу молодих людей. Також є норми, які посприяють залученню молоді до роботи в сільській місцевості.

Далі до обговорення долучилися лідери студентських профспілкових організацій.

Ірина Левицька, голова первинної профспілкової організації студентів Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка розповіла про свій досвід підвищення мотивації профспілкового членства. За її словами профком намагається відійти від споживацьких настроїв у відношенні до профспілки з боку студентів: «Ми просуваємо ідею свідомого членства в профспілці через конкретні заходи: допомога студентам у вирішенні конфліктних ситуацій, контроль за розподілом стипендій та місць в гуртожитках, пропаганда здорового способу життя». Також профком підвищує статус профспілкового квитка. Для цього щорічно проводиться акція «Щасливий профспілковий квиток» переможці якої отримують цінні призи, до того ж усі формальні процедури при зверненні студента до профкому виконуються лише за умови пред'явлення профспілкового квитка.

Для інформованості студентів про діяльність профспілки нещодавно було відкрито сайт організації (www.profcom-stud.org.ua). Активна робота профкому дає свої результати у вигляді довіри студентів, підтвердженням чого може служити нещодавно прийняте рішення конференції про збільшення розміру профспілкових внесків до 3%.

Далі щодо роботи щодо підвищення активності спілчан в студентських профспілкових організаціях досвідом поділилася Лариса Попович – голова первинної профспілкової організації студентів Чернігівського технікуму транспорту та комп'ютерних технологій.

Після цього в режимі дискусії і обговорення молоді профспілкові лідери торкнулися питань взаємодії студентських профспілкових організацій з керівництвом ВНЗ та студентським самоврядуванням, компетентності і професіоналізму профспілкового лідера, іміджу профспілкової організації, інформаційної, роз'яснювальної та просвітницької роботи в студентській профспілковій організації.

Віталій Копиш,
Чернігівська обласна організація ПрофспілкиНапередодні Міжнародного дня студента – про студентське життяНапередодні Міжнародного дня студента – про студентське життя

Напередодні Міжнародного дня студента – про студентське життя

Схожі публікації


Догори