Акція протесту в Новому Роздолі

Акція протесту в  Новому РоздоліДо будинку Новороздільської мерії 25 травня рівно о 17.00, незважаючи на весняну грозу, зійшлися понад дві третини всіх освітян міста,  батьки, депутати міськради. Вони прибували з різних кінців Нового Роздола з усіх 11 навчально-виховних закладів з державним прапором, плакатами і гаслами: «Владо, почуй голос освітян; «Мовчи?!, вчителю! Ти – непрестижний»; «Індексацію забрали, – доплат не дали»; «Ще не дали, а вже відбирають!».

Колони на вулицях зустрічали мешканці 29-тисячного міста з підбадьорливими і схвальними словами, попереду працівників освіти, у тому числі з техперсоналу ЗОШ №2, яку очоювала сама голова міської організації галузевої профспілки Алла Серафин, спонтанно пристроїлися учні - побігли попереду з вигуками: «Протестую! Протестую!».

Учасників віче  чемно і ненав’язливо охороняли 3 авта працівників поліції. До протестувальників  вийшов міський голова Андрій Мелешко, його перший заступник Мирослав Лепкий, радник голови Микола Ратич, голова бюджетної комісії міськради, директор 5-ої школи Володимир Волчанський.

Учасник акції протесту, заступник голови профспілки обласної організації працівників освіти і науки Мар’ян Калин, сказав, що акції, згідно закону, передували,   за його активної участі, переговори з головними роботодавцями міста, директором галузевого департаменту ОДА Олександрою Небожук. Консенсусу не досягнуто.

Останньою краплею до акції протесту, кажуть Новороздільські освітяни, стало намагання міської влади, управління фінансів, зокрема, якому дружно сказали «Ганьба!», урізати освітянам надбавки за престижність праці, як ні в жодному населеному пункті Львівщини, з 20 до 7 відсотків.  Коли належні відсотки були виплачені, фінансові представники місцевої влади заявили, що  такі  кошти не були «чомусь???» закладені у місцевому бюджеті. Під тиском роботодавців освітян змушували їх повертати. Втім, навіть ті дві освітні установи, які піддалися на утиски і повертали кошти, прийшли на акцію протесту. Одна з учительок зуміла «виступити з місця», гучно запитавши через мегафон присутніх владоможців, і тих, що вгорі у Києві, чи ще комусь треба щось із її зарплати, бо 350 гривень зі зменшеної з січня цього року порівняно з груднем минулого на стільки ж, вже віддала?..

Щодо не закладених відповідних коштів. Місцева газета «Новини Розділля» за 22 січня цього року подає розгорнуті виступи депутатів, фінансистів, міського голови при обговоренні бюджету.  На видному місці – короткий і аргументований виступ на сесії міськради профлідера Алли Серафин, який не могли не чути і навіть схвалювати владоможці і депутати, хоч і з різними оправданнями «недофінансування освіти». Втім, на віче Алла Андріїївна процитувала одну з депутатів: «Хіба Ви не бачите? Вас не чують!». Результат оплати праці новороздільських освітян це, в якійсь мірі, підтверджував.

Свої проблеми, що ростуть від вкрай низької оплати праці (обіцяли підвищення на 6%, а протизаконно зменшено її в Новому Роздолі на 13%), висловили пересічні спілчани і профлідери низових організацій Оксана Голяк, Валентина Михайлишин. Чи може український вчитель почувати себе і свою сім’ю в професійній і соціальній безпеці та моральному комфорті, отримуючи 70 євро зарплати, за які не може придбати харчів, книжки, одягу, не стає  на комунпослуги,  навіть з порівняно «низькою» у 460 євро платнею в польських колег, і понад 2300 євро у шведських?

Профактивістка, вчителька Новороздільської ЗОШ №3 Марія Качала нагадала присутнім «соціальним партерам» від влади, що освітяни - не лише найпотужніший електорат на виборах, а, новороздільські вчителі зокрема, виборюють зі своїми вихованцями престижні перші місця на обласних предметних олімпіадах. До речі, це одна зі складових показників, за якими інвестори обирають території. Новий Розділ, презентуючи в Гаазі свій проект «Промислового парку» в понад 46 га для налагодження промислового виробництва, зацікавив голландців, які скористали з нагоди поцікавилися інтелектуальним потенціалом міста, «айк’ю» якого, завдяки рівню освіти і професійності научительства, означено престижно високим.

 Голова міста визнав заслуги освітян, « які вчили нас, а тепер вчать наших дітей», поскаржився на недофінансування освіти і нестабільність фінансових процесів у державі. На місцевий бюджет, зазначив п. Мелешко, скинуто фінансування двох ліцеїв, а це близько 1,5 млн. грн. щомісяця. Сподіваються, що профтехосвіту фінансуватимуть з вищих рівнів та державного бюджету... Пообіцяв, при найменшій можливості, як це було в минулому році, поправити фінансове становище місцевої освіти.

Профлідер Алла Серафин, акцентувала: в минулі роки проблем з профтехучилищами не було, а з фінансуванням освіти – так. Тому й відновлюють зареєстрований колективний трудовий спір від 10.12. 2014 року, що проголосовано вічем одностайно і зазначено в Резолюції віче, реєструють новий колективний трудовий спір щодо невиконання Постанови КМУ №1013 від 9.12.2015року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та забезпечення прва на виплату допомоги на оздоровлення обслуговуючому персоналові,  щодо вчасної виплати відпускних освітянам міста.

Наступна вимога учасників акції протесту, що теж внесена в Резолюцію, надіслану до Уряду, Верховної Ради, обласної і міської влади, «до 15 липня вишукати кошти для виплати педагогам надбавки за престижність праці у повному обсязі з 1 квітня цього року. В разі невиконання вимог – скеровувати масові індивідуальні позови до суду на виконання Резолюції віче», «в рамках зареєстрованого колективного трудового спору та у відповідності до чинного законодавства провести 1 вересня всеміський страйк» – не розпочати новий навчальний рік.

 

Ольга Лобарчук, Львів

Акція протесту в  Новому Роздолі Акція протесту в  Новому Роздолі

 

Акція протесту в  Новому РоздоліАкція протесту в  Новому Роздолі

 

 

Схожі публікації


Догори