Реформуємо разом

Тернопільщина – лідер в Україні за кількістю об'єднаних територіальних громад. На сьогоднішній день створено 36 ОТГ. За півтора року впровадження адміністративно-територіальної, і, поряд з нею, освітньої реформ головами структурних ланок Профспілки працівників освіти і науки України, керівниками органів управління освітою, навчальних закладів напрацьовано чималий досвід подолання труднощів, розв’язання проблем, налагодження дієвої співпраці в інтересах галузі освіти та її працівників.

Саме тому за ініціативою Вінницької та Тернопільської обласних організацій Профспілки 14-16 червня цього року відбувся візит делегації профспілково-управлінського активу освітян Вінниччини на чолі з головою  обласної організації Сергієм Пугачовим на Тернопілля з питань обміну досвідом щодо забезпечення ефективної співпраці  виборних профспілкових органів та управлінських структур освітньої галузі в умовах запровадження адміністративно-територіальної реформи. До складу делегації ввійшли голови районних (міських) організацій Профспілки працівників освіти і науки України, керівники відділів освіти райдержадміністрацій та ОТГ.

14 червня гості з Вінниччини знайомились з тими змінами, які відбулися внаслідок реформ у Підволочиському районі, який перший повністю поділився на громади, за винятком лише одного села Токи.

Спочатку відвідали нещодавно збудовану школу в Скориках.  Директор школи, екс-голова Підволочиської районної профорганізації Ганна Трач гостинно зустріла гостей та з гордістю показала їм світлі сучасні класи, майстерні, просторі коридори, шкільний стадіон, сучасну паливну. Голова Скориківської сільської ради Зіновій Потіха, директор школи Ганна Трач розповіли, що школа має свого мецената – очільника ТОВ "Україна", Героя України Олега Крижовачука, відповіли на запитання присутніх щодо бачення перспектив розвитку цього закладу та освітньої галузі в громаді загалом.

Власним досвідом з упровадження реформ також поділились начальник відділу освіти Підволочиської селищної ради Світлана Мотика, голова ревізійної комісії Тернопільської обласної організації Профспілки, заступник головного бухгалтера відділу освіти Підволочиської селищної ради Олена Монартович, начальник управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації Ольга Хома.

Питання створення відділів освіти, методичних служб в громадах, надання ними необхідних послуг, збереження позашкільних навчальних закладів було розглянуто на зустрічі з керівництвом Скалатської ОТГ, яка була створена найпершою на Тернопільщині. Тому усі законодавчі, юридичні питання вирішувались «на марші» –спільно зі становленням громади.

Начальник відділу освіти Скалатської ОТГ Тетяна Добенька підкреслила, що консультації Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, управління освіти і науки облдержадміністрації, активна участь районної й обласної організацій Профспілки допомагали вирішити багато гострих питань.

Спілкування продовжилося у місті Збаражі, де про можливості надання відділами освіти районних державних адміністрацій та методичними службами послуг навчальним закладам ОТГ гостям розповіла начальник управління освіти, молоді та спорту РДА Світлана Демах, яка після закінчення спілкування запросила усіх на двогодинну екскурсію Збаразьким замком.

15 червня відбулась зустріч освітян Вінницької області з керівниками Тернопілля – головою обласної ради Віктором Овчаруком та заступником голови Тернопільської облдержадміністрації Юрієм Юриком, які наголосили, що в умовах реформи децентралізації освіта займає одне з основних місць. Адже саме освітня галузь надає чи не найбільше послуг, якими користуються жителі міст, сіл, селищ та об’єднаних територіальних громад. «Саме тому найголовніше завдання у цій сфері – забезпечити рівний доступ дітей навіть найвіддаленіших населених пунктів до якісної освіти. Для цього у громадах активно створюються опорні школи. Їх у нас вже дев’ятнадцять», - відмітив голова обласної ради Віктор Овчарук.

Як зауважив під час зустрічі із делегацією освітян заступник голови Тернопільської ОДА Юрій Юрик, досвід спілкування між різними областями України є безцінним в частині передачі багатьох практичних моментів і обговорення питань, які на даний час актуальні. «Торік ми мали досвід співпраці з Луганською областю. Наші вчителі з Тернопільщини протягом кількох тижнів працювали на Луганщині і навпаки. А найважливіше, що ми отримали, крім досвіду, це розуміння того, що Україна єдина, і в усіх нас спільні завдання, щоб вона стала кращою, і щоб реформи, які ми зараз проводимо, були практично реалізовані. Освітня галузь справді одна із авангардів реформи. Саме тому під час даного візиту буде змога побачити кращі приклади реформи децентралізації і реформи в освіті та як відбувається їх взаємодія», – зазначив Юрій Юрик.

На Тернопільщині нині діє 16 опорних шкіл, з яких 7 в територіальних громадах. «Власне, торік ми отримали більше 50 млн. грн. на розвиток освіти в територіальних громадах. Для нас пріоритетом є те, щоб ці кошти, які ми отримуємо по державних програмах, були спрямовані на покращення матеріально-технічного забезпечення шкіл, формування нових спеціальних класів – хімії, фізики, біології, інформатики. При цьому, наше спільне завдання – це формування не тільки освітніх просторів, а й формування гуманітарного простору на території районів, тому що питання школи, сільської бібліотеки, будинку культури, спортивних профілів – абсолютно важливе. І в нашій області цього року будемо проводити також і реформу сільських бібліотек, аби забезпечити якісний доступ до сучасної книжки», – підкреслив Юрій Юрик.

Відвідання Марійського духовного центру у с.Зарваниця та зустріч з учасниками літньої духовної школи «Йосиф Сліпий – духовний борець за Українську державність» – заступником начальника управління освіти і науки ОДА Ганною Зварич, працівниками відділу освіти Теребовлянської РДА (начальник відділу – Йосип Кацан), директорами шкіл, які цей відділ обслуговує, головою районної організації Профспілки Дмитром Слободянюком продовжили програму другого дня візиту. Також 15 червня освітяни Вінничини зустрілись з головою Микулинецької ОТГ Петром Осіпчуком, головою первинної профорганізації Микулинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Костянтином Берладином, головами районних та Чортківської міської профорганізацій Тернопільщини.

16 червня підсумки побаченого було підведено на зустрічі за круглим столом керівників органів управління освітою Вінниччини із начальником управління освіти і науки облдержадміністрації Ольгою Хомою.

Голова Тернопільської обласної організації Профспілки Людмила Мокей презентувала напрацьований в умовах запровадження адміністративно-територіальної реформи досвід співпраці профспілкових організацій та управлінських структур освітньої галузі Тернопільщини головам районних (міських) організацій профспілки Вінниччини та відповіла на численні запитання.

На завершення зустрічі Людмила Мокей наголосила на необхідності активної участі представників Профспілки у плануванні та реалізації усіх суспільно важливих проектів, налагодженні співпраці влади й Профспілки у питаннях реформування освіти. Таку позицію підтримали усі присутні.


Вінницька обласна організація Профспілки 

Схожі публікації


Догори