5 травня – День утворення Ради Європи

5 травня 1949 року у Лондоні десять європейських держав підписали Статут Ради Європи. Документ визначав засади співробітництва держав, що декларували визнання верховенства права та зобов'язувалися забезпечити права та основні свободи людини всім особам, які знаходились під їхньою юрисдикцією. Нині статут цієї організації підписали 47 держав.

Рада Європи утворена 5 травня 1949 року з метою досягнення більшого єднання між її державами-членами для збереження та втілення в життя ідеалів і принципів, які є їхнім спільним надбанням, а також сприяння їх економічному та соціальному прогресу.

Головним завданням Ради Європи є координація ухвалення та імплементації законодавств країн- учасниць для забезпечення норм ліберальної демократії, які викладені у Європейській конвенції про захист прав і основних свобод людини (1950 р.).

Штаб-квартира Ради Європи знаходиться в  м. Страсбурзі, Французька Республіка. 

Згідно з резолюцією КМРЄ № (2022)2 російська федерація за агресію проти України перестала бути членом Ради Європи з 16 березня 2022 року. У зв’язку з ухваленням резолюції про правові та фінансові наслідки припинення членства російської федерації ця країна з 23 березня 2022 року також перестала бути учасником усіх Розширених угод Ради Європи.

Комітет міністрів є керівним органом. До його складу входять Міністри закордонних справ держав-членів Ради Європи або їх постійні представники.

Комітет міністрів визначає напрямки діяльності Ради Європи, розглядає та приймає рішення щодо висловлених Парламентською асамблеєю рекомендацій, пропозицій міжурядових комітетів та конференцій галузевих міністрів. Комітет міністрів затверджує програму діяльності Ради Європи та її бюджет.

Рішення Комітету міністрів передаються урядам країн-членів Ради Європи як рекомендації або як європейські конвенції та угоди для визначення щодо участі в них.

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) є першою європейською асамблеєю в історії континенту. Вона виконує дорадчі функції та відіграє важливу роль у визначенні напрямків діяльності Ради Європи. Під час засідань Асамблеї предметом обговорень можуть бути питання, що визначають вплив на життя всієї Європи. Робота парламентарів також відіграє значну роль у визначенні напрямків діяльності Комітету міністрів.

Ухвалені Асамблеєю рішення мають рекомендаційний характер. Водночас вони часто беруться за основу майбутніх міжнародних угод, Європейських конвенцій, які формують правову базу Ради Європи.

 

Процедура підписання Статуту Ради Європи, Лондон, 5 травня 1949 року

За матеріалами – Міністерство закордонних справ України 

Пресслужба Профспілки працівників освіти і науки України

Схожі публікації


Догори