Спілка ректорів ВНЗ України пропонує зняти з розгляду законопроект № 8385

14 червня 2018 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на розширеному засіданні Президії Громадської організації «Спілка ректорів вищих навчальних закладів України» обговорювалися проекти законодавчих актів з питань вищої освіти.

У засіданні Президії, крім її членів, взяли участь Віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександр Співаковський, перший заступник міністра освіти і науки Володимир Ковтунець, заступник міністра освіти і науки Юрій Рашкевич, народні депутати України Ірина Констанкевич, Тарас Кремінь, Микола Фролов, Віталій Курило, завідувач відділу Адміністрації Президента України Микола Берізко, керівник директорату МОН Олег Шаров, член Президії ЦК профспілки працівників освіти і науки України  Олександр Яцунь, ректори провідних університетів країни.

На порядок денний засідання, за рекомендацією Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, був винесений проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо зміни системи управління закладами вищої освіти» (реєстраційний № 8385 від 18.05.2018) та законопроекти з питань фінансування вищої освіти та проект змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 17 жовтня 2012 року № 1112 «Про опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук».

У вступному слові Президент Спілки ректорів Леонід Губерський зазначив, що ці проекти викликали в академічній спільноті вищої школи неоднозначну оцінку, що накладає на учасників засідання особливу відповідальність. Також Леонід Губерський поінформував, що експертна робота над зазначеними законодавчими актами проводилася ще задовго до засідання.

У результаті спільної роботи з провідними університетами підготовлені проекти звернень до Комітету Верховної ради і Міністерства освіти і науки, в яких висловлені зауваження і пропозиції до цих проектів, їх необхідно обговорити та прийняти колективне рішення щодо кожного з них.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександр Співаковський, представляючи законопроект № 8385,  зауважив, що цей законопроект – передусім для сильних ректорів, лідерів. Ректор, на думку, Олександра Співаковського, матиме змогу звільнитися від паперово-бюрократичної рутини і перейти до розгляду стратегічних питань розвитку закладу вищої освіти. Позиція ректора посилиться через відповідну виконавчу вертикаль університету. Він також зазначив, що робота над цим законопроектом тривала півроку, до неї долучилися близько 130 експертів.

Законопроект є суперечливим, – таку думку висловив співдоповідач по законопроекту, ректор Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» Геннадій Півняк.

Він також наголосив, що в разі корпоратизації університетів ресурсна залежність університетів від держави змінюється на ресурсну залежність від приватного бізнесу; втрачаються громадська місія університету, демократичні цілі та служіння широкій громадськості. Руйнується система викладання гуманітарних і соціальних наук, викладачі яких, на відміну від представників науково-технічних і технологічних програм, не можуть залучати вигідні гранти, не роблять патентоспроможних винаходів і не приносять університету великих доходів. Змінюється також статус викладача закладу вищої освіти: адміністрація університетів-корпорацій стає зацікавленою не в науковцях, а в наповнювачах університетського бюджету.

Під час тривалої дискусії, в якій взяли участь понад 10 осіб, саме ректори, народні депутати Ірина Констанкевич, Микола Фролов, Віталій Курило та член ЦК профспілки Олександр Яцунь наголошували на тому, що законопроект, в разі його прийняття, зруйнує автономію університетів та врівноважену систему громадського і адміністративного управління.

На необхідності прийняття конструктивного рішення з цього питання, акцентував увагу Віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко, зауважуючи, що за умов прийняття законопроекту можлива передача майна інвестору, і є небезпека, що освітній заклад може стати предметом грошових технологій.

Особливий акцент з цього питання зробив Леонід Губерський, наголошуючи, що законопроект викликав гостру дискусію тому, що ним фактично перекреслюється так довго очікувана університетами автономія, закладена Законом України «Про вищу освіту» 2014 року, саме в якому імплементовано європейські принципи діяльності вищої школи.

Сьогодні у керівників університетів, наголосив далі Президент Спілки ректорів, болять інші питання, без вирішення яких неможливо розвивати заклади: це надання права закладам вільно використовувати зароблені кошти, це забезпечення якості вищої освіти; розроблення стандартів; створення НАЗЯВО; це забезпечення підвищення кваліфікації викладачів; спрощення механізму реалізації інвестиційних проектів в університетах; це підтримка навчально-дослідних господарств аграрних закладів;  активізація університетської науки; впорядкування мережі закладів вищої освіти і багато інших питань.

Рішення було однозначним – законопроект № 8385 не підтримати і запропоновано зняти його з розгляду у Верховній Раді України.

Також учасники засідання розглянули законопроекти з питань фінансування вищої освіти і проект наказу про затвердження змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 17 жовтня 2012 року №1112 «Про опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук». За результатами розгляду цих законодавчих актів, але вже без гострих дискусій, було прийняте рішення про їх доопрацювання з урахуванням зауважень і пропозицій розширеного засідання Президії Спілки ректорів.

Підсумовуючи результати розширеного засідання, Президент Спілки ректорів Леонід Губерський наголосив на ефективності такої форми роботи, висловив слова вдячності учасникам за активну позицію на засіданні та проведену експертизу проектів документів, висловлені зауваження і пропозиції до них, а також запевнив учасників зібрання, що Спілка ректорів й надалі відстоюватиме інтереси академічної спільноти України.

 

Спілка ректорів вищих навчальних закладів України

1
18 червня 2018
5 019

Схожі публікації


Догори