Міжнародний день рідної мови

 

Міжнародний день рідної мови був проголошений з ініціативи Бангладеш і затверджений на Генеральній конференції ЮНЕСКО в 1999 році. День рідної мови відзначається в усьому світі з 2000 року. Свято, якому у 2020-му виповнюється 20 років, покликане нагадати про лінгвістичне і культурне розмаїття і багатомовність світу.

У 2020 році Міжнародний день рідної мови сприятиме заохоченню мирного діалогу і соціальної інтеграції. Тема цього Дня – «Мови без кордонів».

ЮНЕСКО визнає важливість збереження культурного та лінгвістичного розмаїття в інтересах розвитку стійких товариств. У рамках свого мандата на благо світу, ЮНЕСКО веде діяльність щодо збереження культурних і лінгвістичних відмінностей, які сприяють терпимості і поваги до інших.

Визнання і повага мовного та культурного розмаїття сприяють зміцненню єдності і згуртованості суспільств, що є основою для більш міцного миру як всередині товариств, так і між ними.

З нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови в 2020 р в штаб-квартирі ЮНЕСКО відбудеться низка заходів, що включає церемонію відкриття, присвячену «транскордонним мов», в першій половині дня і круглий стіл на суахілі в другій половині дня.

Організація пропонує всім своїм державам-членам і партнерам відсвяткувати мовне розмаїття і багатомовність, оскільки вони є рушійною силою сталого розвитку і міцного миру. 

Як повідомляється на сайті ООН, наразі у світі існує приблизно 6 тисяч мов і 43% з них знаходяться під загрозою зникнення, а кожні два тижні у світі зникає одна мова. Крім того, лише кілька сотень мов грають провідну роль в системах освіти і в державній сфері, і менше ста мов використовуються в світі цифрових технологій.

40 % населення світу не має можливості отримувати освіту на зрозумілій для них мові. Проте, спостерігається прогрес в області багатомовної освіти на основі рідної мови. Зростає розуміння його важливості, особливо в початкових класах школи, а також міцніє прихильність його розвитку в суспільному житті.

Загальновідомим є факт, що будь-яка мова бідніє від того, що нею не користуються на державному рівні й не спілкуються у побуті. Тому, аби примножити й зберегти нашу рідну українську мову, нею треба спілкуватися починаючи від колискових і завершувати виступами з високих трибун. Нею варто думати та мріяти, дивуватись і любити.

Недарма ж учені довели, що наша генетична пам’ять тісно пов’язана із мовою, яка може прокинутись у генах навіть через кілька поколінь.

Любіть і поважайте свою рідну мову! 

 
Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
2
21 лютого 2020
4 113

Схожі публікації


Догори