Нові тренди у вищій освіті – інтернаціоналізація вдома

Профспілка працівників освіти і науки України, яка об’єднує понад 400 тисяч студентів, постійно тримає руку на пульсі освітніх трендів та вивчає європейський досвід задля поширення кращих практик та забезпечення можливостей розвитку своїх спілчан.

З такою метою представники ЦК Профспілки 30 березня 2021 року взяли участь в онлайн-семінарі, проведеним Національним експертом Еразмус+, в рамках якого було обговорено питання реалізації міжнародних проектів, співпраці з іноземними партнерами та інтернаціоналізація вищої освіти, а також презентовано нові шляхи та можливості розвитку потенціалу для молоді України в карантинний період.

Під час семінару було наголошено, що один із таких шляхів – інтернаціоналізація вдома. На сьогодні у питаннях інтернаціоналізації важливими інструментами, які допомагають знайти статистику, аналітику та актуальну інформацію, окрім Національного Еразмус+ офісу в Україні, є кілька всесвітньовідомих організацій, серед них – ЮНЕСКО, Європейська комісія (EACEA), Виконавче агентство з освіти, аудіовізуальних засобів та культури, Програма імені Фулбрайта, Німецька агенція академічних обмінів (DAAD), Британська рада, Міжнародна асоціація університетів, Європейська асоціація з міжнародної освіти. Ці організації також допомагають у академічних, міжнародних обмінах та мобільності студентів.

Що ж таке «інтернаціоналізація» і які переваги вона дає молодій людині?

Світова спільнота має багато різних визначень цього багатогранного процесу – інтернаціоналізації, що включають в себе різні аспекти/інструменти серед яких:

 • викладання іноземною мовою;
 • навчання за кордоном;
 • іноземні студенти, лектори;
 • партнерство.

Під час семінару було поінформовано, що Європейською асоціацією міжнародної освіти проведено дослідження щодо ключових цілей інтернаціоналізації у 2014 та 2019 роках. Опитування показало що за 5 років змінилися пріоритети. Так, у 2014 році респонденти-освітяни на перше місце ставили – якість освіти, а у 2019 році – підготовку студентів до життя і праці у глобалізованому світі. А вже друге місце залишає за собою –  якість освіти.

Саме тому в сьогоднішніх умовах питання інтернаціоналізації вдома стає дуже актуальним. Дослідження показує, що покоління пандемії зіткнулося із проблемами міжнародної мобільності, співробітництва з іноземними партнерами. Адже, молодь зазначає, що ці аспекти інтернаціоналізації найбільше постраждали.

Інтернаціоналізація вдома (Internationalization at home) – це цілеспрямована інтеграція міжнародного та міжкультурного вимірів до формального та неформального навчального плану для всіх студентів в межах внутрішнього простору.

Це і є новим підходом до інтернаціоналізації – не фізичної, а віртуальної мобільності та цифрового партнерства. Адже сміливі ідеї та інноваційні рішення можна розвивати й втілювати в життя шляхом долучення до онлайн-конференцій світових лідерів та онлайн-навчання з урахуванням міжнародних перспектив.

Таким чином наразі спостерігаються нові тренди у вищій освіті:

 • пандемія COVID-19 – це глобальний виклик, який можна подолати лише спільними зусиллями на всіх рівнях;

 • нова модель навчання «Освіта 4.0» (переосмислення освіти на всіх етапах навчання людини);
 • гібридне навчання (змішане навчання, яке поєднує традиційне (face-to-face),  он-лайн (computer mediated instruction) та самостійне навчання);

 • Е-інтернаціоналізація та змішана, віртуальна мобільність;

 • цифрова співпраця та віртуальне партнерство.

Ці тренди означають, що сучасний студент повинен бути готовим конкурувати на сучасному ринку праці, бути гнучким та швидко приймати рішення, орієнтуватися та відповідати навим челенджам.

Для набуття нових навичок, отримання іноземного досвіду молоді люди повинні бути активними та прагнути до самовдосконалення і розвитку.

 Європейська Комісія офіційно під час семінару оголосила, що 25 березня відбулося офіційне відкриття нової Програми ЄС Еразмус+ в Україні на 2021-2027 роки.

Завдяки бюджету понад 26 мільярдів євро, нова Програма буде не лише міжнародною, але й більш інклюзивною, цифровою та екологічною.

Програма має три сфери діяльності:

– освіта,

– професійний розвиток,

– молодь і спорт.

Основними цілями Програми на 2021-2027 роки будуть:

 • сприяння академічній мобільності у сфері освіти та професійного розвитку;
 • сприяння неформальній та інформальній навчальній мобільності у сфері молоді;
 • сприяння навчальній мобільності персоналу сфери спорту.

Більше інформації про нову Програму читайте на офіційному сайті Національного Еразмус+ офісу в Україні.

Відділ роботи з молоддю ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори