Рішення господарського суду Хмельницької області

ГОСПОДАРСЬКИИ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, І тел, 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
      12"_березня 2008 р.                                                                             Справа №9/56-НА
      за позовом Відділу освіти Полонської районної державної адміністрації м.            Полонне до        Полонської районної ради, м. Полонне
       про скасування окремих положень п.1 та підпунктів 1.1., 1.2. рішення тринадцятої  сесії п'ятого скликання Полонської районної ради від   28.08.07. №7 „Про внесення змін у статути об'єктів спільної власності територіальних громад району та затвердження їх у новій редакції" в частині внесення змін в Статути загальноосвітніх навчальних закладів по призначенню керівників (директорів загальноосвітніх навчальній закладів Полонського району) на посаду Полонською районною радою на контрактній основі за поданням вищестоящої організації і рішення сесії районної ради про цризначення керівника.
      Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача,-
1.   Управління освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації
  м.Хмельницький
 2.    Подонська районна державна адміністрація м. Полонне
 
Суддя      Олійник Ю.П.                            Секретар судового  засідання Морзюк О.А
 
Представники :
Від позивача    -   Кондратюк П.М. –начальник відділу згідно посв. № 119 від 21.04.05
Від відповідача - Вістяк Ю.О. голова ради.
Від Третіх осіб     1. Мосійчук Т.В. - за дов. від 30.01.08,
                                2. Ярчук О.М. за дов. Від 10.01.08
      У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст. 160 КАС України. Постанова приймається 12.03.08 оскільки у судовому засіданні 20.02.08 та 6.03.08 оголошувались перерви.
     Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить про скасування. окремих положень п.1 та підпунктів 1.1.,1.2. рішення тринадцятої    сесії п'ятого скликання Полонської районної ради від 28.08.07 № 7 „Про внесення змін у Статути об'єктів спільної власності територіальних громад району та затвердження їх у новій редакції”.  Зокрема, позивач не погоджується з новою редакцією положень статутів про те, що керівник закладу   призначається   на   посаду   Полонською   районною   радою   на   контрактній   основі   за подання вищестоящої організації. Рішення сесії районної ради про призначення керівника є підставою для укладення контракту.   Укладення   контракту   проводиться   відділом   здійснення   радою повноважень щодо управління об'єктами спільної власності  територіальних  громад району   виконавчого  апарату  районної ради. Дані положення вважає такими, що    не відповідають чинному законодавству . Зокрема,   ст.26 Закону України „Про загальну середню освіту” передбачено, що Положення про загальноосвітні навчальні заклади затверджується Кабінетом Міністрів України. Згідно з п.п.9, 58 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою  КМУ від 14.06.00 №964 загальноосвітній навчальний заклад діє на підставі статуту, який розробляється навчальним закладом та його засновником на підставі даного положення та положенням про відповідний тип навчального закладу. Статут для державних та комунальних загальноосвітніх навчальних закладів затверджується відповідним органом управління освіти та реєструється місцевим органом виконавчої влади та органом місцевого самоврядування. Директор державного та комунального навчального закладу та його заступники призначаються на посаду та звільняються відповідним органом управління освітою згідно із законодавством. Дані норми були порушені прийнятим на сесії ради рішенням. При цьому посилається на ст.19 Конституції України.  
     Позивачем у судовому засіданні 20.02.08 подано уточнення позовних вимог, згідно якого позивач просить скасувати окремі положення п.1 пп.1.1, 1.2     рішення тринадцятої сесії 5 скликання Полонської районної ради від 28.08.07 №7 „Про внесення змін у статути об’єктів спільної власності територіальних громад району та затвердження їх у новій редакції „ в частині внесення змін в Статути загальноосвітніх навчальних закладів по призначенню керівників (директорів загальноосвітніх навчальних закладів Полянського району) на посаду Полянською районною радою на контрактній основі за поданням вищестоящої організації і рішення сесії районної ради про призначення керівника. Зазначене прийняте судом.
   Відповідач у   відзиві на позов та його представник у судовому засіданні проти позову заперечують з тих підстав, що згідно ст.20 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” державний контроль за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень, а призначення і звільнення керівника об’єктів спільної власності територіальних громад регламентується п.20 ст.43 цього закону і є власними повноваженнями ради. Згідно п.20 ст.43 вищезазначеного Закону керівники об’єктів спільної  власності територіальних громад призначаються і звільняються районною радою виключно на контрактній основі. При укладанні контрактів рада керується Положенням про порядок укладення контрактів з керівниками підприємств, що перебувають у спільній власності територіальних громад району, затв постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.93 №203. Рада здійснює управління 58-ма об’єктами спільної власності територіальних громад району, перелік яких затверджено рішенням дванадцятої сесії районної ради 5 скликання від 13.07.07. №2. На підставі оспорюваного позивачем рішення частина керівників об’єктів спільної власності територіальних громад району внесли зміни до статутів.
     Третя особа - Управління освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації м Хмельницький у письмових поясненнях та її представник у судовому засіданні проти позову заперечують з посиланням на ст.20 п.4 Закону України „Про освіту”, ст.37 Закону України „Про загальну середню освіту” та ст.19 Закону України „Про дошкільну освіту”, згідно яких керівники загальноосвітніх закладів призначаються та звільняються з посади відповідними органами управління освіти за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади або місцевого самоврядування. Такі положення передбачені і у наказі Міносвіти і науки України від 29.04.02 №284 у п.4.1 „Про затвердження примірного статуту середнього загальноосвітнього навчального закладу.”
     Третя особа   - Полонська районна державна адміністрація м. Полонне у письмових поясненнях та її представник у судовому засіданні проти позову заперечують, мотивуючи тим, що згідно ч.2 ст.26 Закону України „Про загальну середню освіту” призначення та звільнення керівника державного та комунального навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою, Згідно п.п 9 та 58 Положення про загальноосвітній навчальний заклад затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.99 №964 навчальний заклад діє на підставі статуту. Статут для державних та комунальних загальноосвітніх закладів затверджується відповідним органом управління освітою та реєструється місцевим органом виконавчої влади  або органом місцевого самоврядування. Директор загальноосвітнього навчального закладу державної та комунальної власності та його заступники призначаються на посаду та звільняються з посади відповідним органом управління освітою. Відповідно оскаржуване позивачем рішення відповідача прийняте з порушенням вимог чинного законодавства.
     Розглядом матеріалів встановлено наступне.
     Рішенням дванадцятої сесії Полонської районної ради 5 скликання від 13.07.07 № 24 затверджений перелік об’єктів спільної власності територіальних громад району до якого увійшли 58 об’єктів на території району.
     Спірним рішенням 13 сесії Полонської районної ради 5 скликання від 28.08.07. №7 „Про внесення змін у Статути об’єктів спільної власності територіальних громад району та затвердження їх у новій редакції”, вирішено внести зміни (п.1.1. та п.1.2.) до Статутів об’єктів спільної власності територіальних громад у розділ „Управління закладом”, виклавши в такій редакції: „Керівник закладу призначається на посаду Полонською районною радою на контрактній основі за поданням вищестоящої організації. Рішення сесії районної ради про призначення керівника є підставою для укладення контракту. Укладення контракту проводиться відділом здійснення радою повноважень щодо управління об’єктами спільної власності територіальних громад району виконавчого апарату районної ради”. Рішення прийнято на підставі ст.20, п.20 ст.43, ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та Положення про порядок укладення контрактів з керівниками підприємств, установ та організацій, що перебувають у спільній власності територіальних громад району, затверджене Рішенням четвертої позачергової районної ради 5 скликання від 06.10.06 №1.
     Не погоджуючись з рішенням сесії, позивач звернувся з позовом до суду, оскільки спеціальним законодавством про освіту передбачений інший порядок призначення керівників закладів освіти, що знаходяться в державній та комунальній власності.
     У судове засідання сторонами надані копії статутів об’єктів спільної власності територіальних громад району, у т.ч. Статути загальноосвітніх навчальних закладів. Зокрема, Білецька ЗОШ I-II ступенів; Бражинецька ЗОШ I-II ступенів; Буртинська ЗОШ I-III ступенів; Адамівська ЗОШ I ступеня; Варварівська ЗОШ I-II ступенів; Великоберезнянська ЗОШ I-III ступенів; Великокаленицька ЗОШ I-III ступенів; Воробіївська ЗОШ I-II ступенів; Котелянська ЗОШ I –III ступенів; Черніївська ЗОШ  I ступеня; Катюржинецька ЗОШ I-II ступенів; Кустівецька ЗОШ I-III ступенів; Малошкарівська ЗОШ I-III ступенів; Микулинська ЗОШ I-II ступенів; Титьківська ЗОШ I ступеня; Новолабунська ЗОШ I-III  ступенів; Новоселицька ЗОШ I ступеня; Новоселиць кий НВК „ЗОШ I-III ступенів, ліцей”; Онацьківецька ЗОШ I-III ступенів; Любомирська ЗОШ I ступеня; Прилуцька ЗОШ I-III ступенів; Червонівська ЗОШ I-II ступенів; Крачанівська ЗОШ  I-III ступенів; Понінківська ЗОШ I-II ступенів; Понінківський НВК „ЗОШ I-III ступенів №1, гімназія”; Ганнусинська ЗОШ I ступеня; Полонська ЗОШ I-II ступенів №5, Полонська гімназія; Полонська ЗОШ I-III ступенів №2; Полонська ЗОШ  I-III ступенів №3; Полонська ЗОШ I-III ступенів №4; Полонська ЗОШ I-III ступенів №6; Полонський НВК №2 „ЗОШ I-III ступенів №7, колегіум”; Полонська дитячо-юонацька спортивна школа; Полонська вечірня загальноосвітня школа II-III ступенів.
   
     Досліджуючи надані докази, фактичні обставини справи, оцінюючи доводи та заперечення сторін, судом до уваги приймається наступне.
     Згідно п.20 Закону України   Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05. 1997 визначено питання які  вирішуються  виключно на пленарних засіданнях районної обласної ради, зокрема згідно п.20 цієї статті передбачено вирішення в установленому   законом   порядку питань щодо управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад ; призначення і звільнення їх керівників.
     Про прийнятті  спірного рішення відповідачем   не враховано , що питання щодо управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах що перебувають в управлінні
районних і обласних рад, призначення і  звільнення їх керівників вирішується в     установленому законом порядку.
     При цьому  спеціальним законодавством, яке хронологічно прийняте пізніше вищезазначеного закону, встановлено наступне.                                           
     Згідно ст.37 Закону України „Про загальну середню освіту" віл 13.05.1999 Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в галузі загальної середньої освіти  в межах їх компетенції, крім   іншого,    забезпечують реалізацію державної політики сфері загальної середньої освіти  на  відповідній території: контролюють додержання  вимог законів та інших нормативно-правових актів у галузі освіти, обов'язкове виконання Державного стандарту загальної середньої освіти всіма  навчальними  закладами системи загальної середньої освіти, розташованими на їх території; здійснюють добір, призначення на посаду та звільнення з посади педагогічних працівників, у тому числі керівних кадрів, державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладів.
     Згідно ч. 1 та 2 ст.26 цього Закону трудові    відносини    в    систем загальної середньої освіти  регулюються законодавством України про працю, Законом України "Про освіту" , цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального   загальноосвітнього  навчального   закладу   здійснює   відповідний     орган     управління освітою.
      Крім того, згідно ст. 20 Закону України „Про освіту” від 23.05.1991, керівники навчальних закладів, що с комунальною власністю, призначаються Міністерством освіти Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.   Керівники навчальних закладне заснованих на інших формах власного, призначаються засновниками або уповноваженими ними органами за попереднім погодженням з відповідними органами управління освітою місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.                                                                                                                                                    
     Згідно наказу Міносвіти  і науки України від 29.04.02 №284, яким затверджено примірний статут загальноосвітнього навчального  закладу, згідно п.4.1.якого директор навчального закладу державної та комунальної власності та його заступники призначаються і звільняються з посади відповідним органом управління освітою.                                      

      Судом також враховується, що згідно ч. 2   ст.  14 Закону  України „Про освіту” від 23.05.1991 місцевими   органами   державної   виконавчої влади   та   органами місцевого самоврядування створюються відповідні органи управління освітою, діяльність  яких спрямовується на: управління навчальними закладами, що є комунальною власністю; організацію навчально-методичного забезпечення навчальних закладів, вдосконалення професійної кваліфікації педагогічних працівників, їх перепідготовку та атестацію у порядку встановленому Міністерством освіти України; координацію дій педагогічних, виробничих колективів, сім’ї, громадськості з питань навчання і виховання дітей; визначення потреб, розроблення пропозицій щодо державного контракту і формування регіонального замовлення на педагогічні кадри, укладання договорів на їх підготовку; контроль за дотриманням вимог щодо змісту, рівня і обсягу освіти, атестацію навчальних закладів, що є комунальною власністю. Місцеві органи управління освітою у здійсненні своїх повноважень підпорядковані місцевим органам державної виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та відповідним державним органам управління освітою у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
     При прийнятті спірного рішення щодо внесення змін у Статути об’єктів спільної власності територіальних громад району, зокрема у статути загальноосвітніх навчальних закладів, відповідачем не враховано, що ці статути не затверджуються ним, а як вбачається з наданих примірників статутів затверджуються позивачем, а відповідачем були зареєстровані. Зазначене не відповідає ст.29 Закону України від 15.05.2003 „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
     Крім того, спірним рішенням внесено зміни в розділ статуту „Управління закладом” Однак, як вбачається із текстів статутів загальноосвітніх навчальних закладів, наданих в матеріали справи такий розділ у      статутах відсутній , а    є   подібні розділи з   іншими назвами „управління школою” ”управління НВК”, „управління навчальним закладом”, тощо.
     Судом  враховується, що згідно ч.2 ст.71 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Натомість відповідачем доказів на підтвердження правомірності свого рішення не надано, а вищезазначеними нормами чинного законодавства та зібраними і справі доказами доводиться його протиправність. 
      За    таких обставин позов належить задовольнити, а спірне рішення – скасувати в частині зазначеній в позовних вимогах.
     У зв'язку із задоволенням позову судові витрати (держмито) підлягають покладенню на відповідача згідно ст.94 КАС України у розмірі, визначеному п.п. 2 ч. 3 розділу 7 КАС України ( у решті судові виплати є зайво сплаченими).
     Керуючись ст.ст.6,  14, 71, 86, 94,  104,  105,   158.-І63, 167, 254-259, п.6 Розділу 7 „Прикінцевих та перехідних положень” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД    ПОСТАНОВИВ:
     Позов Відділу освіти Полонської районної державної адміністрації  м. Полонне до Полонської районної ради м. Полонне про скасування окремих положень п.1 та підпунктів 1.1., 1.2.  рішення тринадцятої сесії п’ятого скликання Полянської районної ради від 28.08.07 №7 „Про внесення змін у статути об’єктів спільної власності територіальних громад району та затвердження їх у новій редакції” в частині внесення змін в Статути загальноосвітніх навчальних закладів по призначенню керівників (директорів загальноосвітніх навчальних закладів Полонського району) на посаду Полянською районною радою на контрактній основі за поданням вищестоящої організації і рішення сесії районної ради про призначення керівника задовольнити.
     Скасувати п.1 та підпунктів 1.1., 1.2. рішення тринадцятої сесії п’ятого скликання Полонської районної ради від 28.08.07 №7 „Про внесення змін у статути об’єктів спільної власності територіальних громад району та затвердження їх у новій редакції” в частині внесення змін в Статути загальноосвітніх навчальних  закладів по призначенню керівників (директорів загальноосвітніх навчальних закладів Полянського району) на посаду Полянською районною радою на контрактній основі за поданням вищестоящої організації і рішення сесії районної ради про призначення керівника.
      Стягнути з Полонського районного бюджету на користь Відділу освіти Полянської районної державної адміністрації м. Полонне /вул.Лесі Українки,87/ 3,40 грн. (три гривні 40 коп.) відшкодування сплаченого судового збору.
     Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів для проголошення, апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
         Згідно ст.254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення  апеляційного розгляду справи.
Суддя                                                                  Ю.Н. Олійник  .
Постанова оформлена та
підписана 14.03.08.
Віддрук. 5 прим:
1-до справи,
2-позивачу, 3-відповідачу,
4-5 – третім особам
 
Секретар судового засідання                                     О.А.Морзюк
Суд

Схожі публікації


Догори