Вступне слово Прем'єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Кабінету Міністрів від 11 травня 2011 року

Шановні члени Уряду!

Шановні присутні!


    Країна гідно відсвяткувала 66-у річницю Перемоги. Головне, що ветерани знову відчули гордість і побачили повагу до свого подвигу, а молодші покоління сприймають це свято як об’єднавчий національний символ. Я переконаний, що в майбутнє ми будемо крокувати саме як нація переможців людиноненависницької ідеології фашизму.
    Відзначення Дня Перемоги засвідчило, що Україна базує свій розвиток на загальнолюдських цінностях, в системі яких перемога над нацизмом – безперечно знакова подія, перед якою наші люди схиляють і будуть далі вдячно схиляти голову.
    Святкування також продемонструвало, що українське суспільство в цілому відкидає розкольницькі спроби спотворити величний подвиг нашого народу під час Великої Вітчизняної війни.
    Водночас влада зобов’язана унеможливити насильницькі дії, кримінальні прояви, які пов’язані з порушенням прав людини.
    Я не сприймаю і ніколи не сприйму, що наші громадяни не можуть завжди відчувати себе захищеними, де б вони не знаходились в своїй країні. Я глибоко переконаний: Львів – гордість України, чудове гостинне місто, і не можна дозволити екстремістам намагатися зіпсувати його репутацію.
    Шановні колеги!
    Ми повністю виконали до свята наші зобов’язання перед ветеранами. Матеріальна допомога їм була виплачена вчасно і до копійки. Значна робота виконана щодо покращення житлових умов інвалідів Великої Вітчизняної війни 1 групи – всім їм виділені квартири. Наша країна, яка тільки виходить з кризи, нарешті спромоглася вирішити цю проблему, яка не вирішувалась роками.
    Але цим зобов’язання Уряду не вичерпуються, і турбота про ветеранів не обмежується святковим днем. Зараз, згідно з дорученням Президента України, Уряд працює над тим, щоб забезпечити житлом усіх інвалідів Великої Вітчизняної війни. Доручаю Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства разом з місцевими адміністраціями скласти план-графік вирішення житлової проблеми буквально для кожного інваліда і неухильно його виконувати.
    Окремої уваги потребують госпіталі та інтернати для ветеранів. Треба створити програму їх реконструкції та модернізації. Медичні технології пішли далеко вперед, але ці заклади вони практично оминули. В деяких з них крім ліжок радянського зразка і кардіографа практично нічого немає. А ветерани ж не молодшають і здоров’я у них, на жаль, не додається: їм потрібне все більш кваліфіковане лікування. Тому Міністерству охорони здоров’я разом з Міністерством соціальної політики, Мінрегіонбудом доручаю скласти програму оновлення спеціального медичного обладнання для госпіталів та інтернатів ветеранів війни, визначити перелік і послідовність об’єктів реконструкції, сформувати відповідний запит на бюджетне фінансування цієї програми до 2015 року – це реалістичний термін для масштабної модернізації таких медичних закладів.
    Чому я наголошую на цьому завданні? Ми повинні виходити з простої істини: суспільство настільки цивілізоване, наскільки добре воно дбає про своїх старих.
    Сьогодні, треба визнати, ми дбаємо зовсім не так, як хотілось би.
    Ситуацію можна було б змінити буквально за рік, якби не борги, що гирями висять у нас на ногах. Щоб люди розуміли: тільки у червні Уряд повинен виплатити 17 мільярдів гривень боргів. Тільки в червні. А це дорівнює половині річної дотації Пенсійному фонду або ж сотні найсучасніших клінік або лікарень, госпіталів.
    У нас єдиний вихід, як позбутися боргів і нарощувати добробут: прискорити економічний розвиток країни. Уряд створює умови і стимули для цього – в першу чергу це підвищення платоспроможного попиту на внутрішньому ринку, зменшення фіскального тиску. Але вони не працюють автоматично. Наша економіка на 80 відсотків недержавна. Отже, бізнес повинен повірити в можливість безперешкодно працювати, впевнено планувати ріст.
    На цьому шляху навіть обмежені ресурси - не перешкода. Головна перешкода – розрив між тими рішеннями, які Уряд приймає для стимулювання бізнесу, і між тим, що на практиці роблять чиновники.
    Ось тільки один приклад з життя. Міністерство аграрної політики та продовольства надсилає підприємству, внесеному в перелік стратегічно важливих інвестиційних проектів, листа з проханням до 15 числа кожного місяця надавати інформацію про стан реалізації проекту, проблеми і пропозиції щодо їх вирішення. І не просто так, а за формою, яка затверджена Міністерством економічного розвитку та торгівлі!
    І в той же час кілька місяців цей же інвестор оббиває пороги Міністерства аграрної політики та продовольства, щоб законно переоформити ліцензію на торгівлю пестицидами і агрохімікатами. Всього лише переоформити! З початку року чиновники посилаються то на відсутність якихось міфічних вказівок, то на відсутність якоїсь комісії. Повторюю: з початку року Уряд гарантує інвесторам підтримку і захист їх законних інтересів, а чиновники своїми діями ці гарантії скасовують! Міністерство аграрної політики та продовольства таким чином практично «вибило» з весняно-польових робіт компанії, які забезпечують селян засобами захисту рослин. Задля чого?
    Абсолютно очевидно, що така ситуація неприйнятна, і зрозуміло, що стосується це не тільки МінАПК. А щодо МінАПК, Миколо Володимировичу, то цей чиновник повинен бути звільнений з займаної посади сьогодні, і ви повинні про це доповісти. Якщо є законне право на отримання ліцензії або дозволу – компанія чи людина повинні їх отримати без будь-яких додаткових умов. Абсолютно не повинно нікого торкатися, які проблеми чи недолугі внутрішні регламенти у міністерстві, відомстві.
    Тому вимагаю від усіх членів Уряду, щоб сьогодні ж до всіх керівників, які відповідають за видачу дозволів, сертифікатів, ліцензій тощо було доведено: ніякі пояснення щодо причин затримки, тяганини з видачею дозволів не приймаються. Відмова без законної підстави – це грубе порушення законодавства, яке тягне за собою негайне звільнення чиновника.
    Інакше не можна. З такими «гальмівними чиновниками» Україна не має шансів вийти на європейський рівень.
    Корупція і чиновницьке свавілля блокують економічний розвиток країни. Вони вбивають віру і бажання працювати. Тому знищення корупції і бюрократичних перепон – це сьогодні головна тема державної економічної політики.
    Нам потрібно «генеральне прибирання» в дозвільній і контрольній системі. Кожне міністерство і відомство протягом місяця повинно прозвітувати перед суспільством: що в сфері його компетенції зроблено, щоб спростити здійснення економічної діяльності, які є матеріальні результати дерегуляції, і що буде зроблено далі. Кожен підприємець, кожен громадянин має побачити і на собі відчути, як розширюється поле економічної свободи і водночас внести свої пропозиції.
    Уряд зробить травень місяцем відвертого діалогу з бізнесом.
    Така відверта розмова вже почалась на черговому засіданні Координаційної ради з питань розвитку малого та середнього бізнесу минулого тижня. Завтра я візьму участь у засіданні Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України. Разом з учасниками ринку ми визначимо порядок денний для вдосконалення відносин влади і бізнесу.
    Доручаю всім членам Кабінету Міністрів, главам місцевих адміністрацій протягом поточного місяця особисто взяти участь у засіданні відповідних Координаційних рад в галузі чи регіоні, а також обговорити реальні проблеми інвестиційного клімату на засіданнях громадських колегій та експертних рад - і почати реалізовувати погоджені рішення щодо вдосконалення роботи органів виконавчої влади.
    Водночас із суспільним діалогом ми повинні налагодити постійний «зворотній зв’язок» щодо практики дерегуляції.
    Нагадаю, що Державній податковій службі, Міністерству внутрішніх справ заборонено перевіряти малі підприємства. Реакція Уряду на незаконні перевірки буде одна: негайно припинити їх і покарати ініціаторів. А для того, щоб підприємці в режимі он-лайн могли повідомити про факт перевірки (щойно вона почалась), щоб могли поскаржитись на незаконні дії, Урядовий кол-центр і Урядовий портал запровадять спеціальну «гарячу лінію» для оперативного реагування. Інформацію про роботу такої «гарячої лінії» треба якнайширше донести до підприємців – доручаю це Державній податковій службі і місцевим адміністраціям.
    Шановні члени Уряду!
    В умовах, коли в світі дорожчає нафта, продовольство, а слідом за цим – практично всі товари, і коли таке подорожчання неминуче з імпортом приходить в Україну, Уряд першочергову увагу приділяє підвищенню соціального захисту і тому, щоб доходи громадян не відставали від подорожчання життя. Це є головне завдання соціально-економічної політики.
    Ні для кого не секрет, що внаслідок популістських дій попередньої влади в оплаті праці сформувались перекоси та диспропорції.
    З одного боку – рівень заробітної плати надзвичайно низький, а з іншого – зрівнялівка в оплаті праці викликає відчуття несправедливості. Особливо актуальна ця проблема для освітян, медиків, працівників культури та інших працівників бюджетної сфери.
    За чотири місяці поточного року економіка продемонструвала зростання приблизно на 5%, доходи Державного бюджету порівняно з минулим роком також зросли. Тому, згідно з дорученням Президента України, відповідно до відновлення економіки, Уряд починає прискорене підвищення заробітної плати для працівників бюджетної сфери.
    Вчора я зустрічався з представниками профспілок працівників освіти і охорони здоров’я. Ми домовилися, що Уряд прискорить виконання зобов’язань, які він взяв за Генеральною угодою з профспілками і роботодавцями.
    З 1 липня 2011 року буде достроково збільшено розмір посадового окладу працівника 1 тарифного розряду. Нагадаю, що чергове збільшення планувалося з 1 жовтня. Таким чином, на три місяці раніше ми здійснюємо ліквідацію розриву між посадовим окладом та мінімальною заробітною платою. Більш того, ми розпочинаємо ліквідацію зрівнялівки в оплаті праці працівників 1-7 тарифних розрядів. Таке підвищення стосується 3,5 млн. працівників.
    Завдяки таким крокам заробітна плата, наприклад вчителя, підвищиться поточного року на 170 грн., лікаря-хірурга – на 200 грн.
    Уряд запроваджує виплату одноразової грошової допомоги випускникам медичних та фармацевтичних вузів, які виявили бажання працювати в сільській місцевості та селищах міського типу і уклали договір на строк не менше 3-х років, а також молодим спеціалістам, які працюватимуть на посадах лікарів загальної практики: сімейних лікарів, дільничних лікарів-педіатрів та лікарів-терапевтів.
    Величина такої виплати дорівнює п’ятикратному розміру мінімальної заробітної плати. Тобто цьогорічний випускник зможе отримати майже 5 тис. грн.
    З 1 липня 2011 року медичним та фармацевтичним працівникам, які підвищують свою кваліфікацію з відривом від роботи, буде зберігатись середня заробітна плата за місцем роботи.
    Крім того, для працівників сфери охорони здоров’я встановлюється виплата так званих «оздоровчих» в розмірі одного посадового окладу. Ця норма для медичних та фармацевтичних працівників буде діяти з 1 січня 2012 року.
    Також з 1 вересня цього року встановлюється виплата надбавки за вислугу років працівникам соціальної сфери – від 10 до 30 відсотків від посадового окладу. Її будуть отримувати працівники будинків-інтернатів, реабілітаційних центрів і т.д.
    Декілька слів про весняно-польові роботи. Ярі зернові та зернобобові культури посіяні на площі приблизно 6 млн. га, що становить біля 80% прогнозу.
    Сівба цукрових буряків майже закінчена на площі 540 тис. га, що становить 98% прогнозу. До речі, це на 65 тис. га більше, ніж на цю дату торік.
    Отже, все, що можна було зробити на цей час для доброго врожаю, зроблено.
    За сприятливих погодно-кліматичних умов ми очікуємо виробництво в межах 2 млн. тонн цукру з буряків урожаю 2011 року - при потребі внутрішнього ринку на маркетинговий рік 1,8 млн. тонн.
    Сьогодні з цукром у нас ситуація така. Залишки станом на 1 травня цього року становлять 690 тис. тонн. Максимальне середньомісячне споживання - 153 тис. тонн. Тобто, наявні ресурси цукру забезпечують потребу внутрішнього ринку на
4,5 місяця.
    Крім того, в рамках тарифної квоти СОТ в Україну у 2011 році буде ввезено 266 тис. тонн цукру-сирцю з тростини.
    ВАТ "Володимир-Волинський цукровий завод" уже розпочав переробку перших партій цієї сировини, а ВАТ "Горохівський цукровий завод» планує розпочати виробництво 17 травня.
    Починаючи з другої декади квітня цінова ситуація на оптовому ринку цукру в Україні стабільна, пропозиція і попит збалансовані.
    Проте, я акцентую увагу Міністерства аграрної політики та продовольства, що ми повинні бути готовими до періоду підвищеного попиту на цукор (червень - серпень). Тому доручаю Миколі Володимировичу Присяжнюку негайно вжити заходів з прискорення ввезення цукру-сирцю з тростини (тим більше, що світові ціни на нього знижуються - на Нью-Йорській біржі цукор-сирець з тростини подешевшав на 24%, тобто до 470 дол. США). Також треба підготувати реалізацію приблизно 80 тисяч тонн цукру Аграрним фондом з державного інтервенційного фонду. Беріть мішками, якщо в цьому є потреба. Так, Миколо Володимировичу?
    Якщо проаналізувати цінову ситуацію на ринку продуктів харчування, то стає очевидно, що головним чином зростання цін обумовлене подорожчанням овочів і фруктів. Як кажуть, де тонко, там і рветься, адже 20 років майже нічого не робилося для запровадження сучасних технологій зберігання і оптового продажу овочів і фруктів. Вся ця інфраструктура (і прибутки від неї) – за кордоном.
    Я вже звертав увагу МінАПК і глав обласних адміністрацій на проблему овочесховищ і оптових ринків. Прийшов час перевірити, як виконується доручення Уряду. В травні ми цим займемося.
    Не можна забезпечити стабільність цін, наприклад, на картоплю, якщо індустріальним способом вирощується лише 2% цього продукту, якщо не працює система заготівлі картоплі у населення, якщо немає умов для довготермінового зберігання і не врегульовані зв’язки між виробниками і продавцями.
    Взагалі це стосується всього так званого «борщового набору» продуктів.
    Де участь і роль на цьому ринку структур споживчої кооперації? Чому ми ігноруємо розповсюджену в Європі практику постійних ярмарків, ринків сільгосппродукції у містах? До речі, в Європі це працює.
    МінАПК, обласні державні адміністрації зобов’язані протягом року таку систему створити.
    Основа цінової стабільності на продовольчому ринку – це виробництво продуктів харчування в такому обсязі, щоб із запасом забезпечити попит населення. А запас має перевищувати будь-які ажіотажні сплески і спроби спекуляції. Також потрібна вільна конкуренція і безперешкодний доступ виробника безпосередньо до покупця. Створити такі умови – ось головне завдання влади.
    Щодо питань порядку денного.
    Уряд працює над створенням економічних стимулів для поліпшення УМОВ праці. Особливої актуальності це питання набуло в останні десятиліття. Склалася парадоксальна ситуація, коли на пільги та компенсації за роботу із шкідливими умовами праці витрачається більше коштів, ніж на фінансування заходів із запобігання виробничому травматизму і захворюваності.
    Сьогодні буде створена робоча група із представників Уряду та соціальних партнерів, яка буде напрацьовувати відповідні законодавчі зміни.
    У період фінансової кризи всі ми стали свідками непоодиноких недобросовісних випадків з боку фінансово-кредитних установ: банків, кредитних спілок тощо. Нашим громадянам надавалася неправдива, неповна інформація про умови надання послуг. В результаті – багато сімей потрапили у «боргову пастку» за кредитами, а тисячі вкладників - досі чекають на повернення депозитів.
    Сьогодні буде розглянуто зміни до чинного законодавства, спрямовані на підвищення захисту прав споживачів фінансових послуг, якими вводяться додаткові штрафні санкції за правопорушення на ринках фінансових послуг в Україні.
    Члени Уряду обговорять проблему вилучення земель лісового фонду і зміну їх цільового призначення, а також вдосконалення законодавства у цій сфері - з метою збереження лісів та підвищення екологічної безпеки держави.
    Сьогодні Уряд прийме рішення щодо збільшення статутного капіталу Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», які стануть додатковим ресурсом для надання довгострокових пільгових кредитів молоді, що потребує поліпшення житлових умов.
    З метою введення у цьому році в експлуатацію нового хірургічного комплексу Національного інституту раку та його оснащення будуть виділені додаткові кошти.
    Крім того, планується до затвердження проект будівлі центру позитронно-емісійної томографії ранньої діагностики раку (ПЕТ-КТ центру) у м.Донецьку.
    Сьогодні будуть надані повноваження на підписання Угоди між Україною та Європейським Союзом про фінансування проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громадськість».
    Кошти будуть спрямовані на підтримку розвитку громадянського суспільства та підвищення рівня енергоефективності на місцевому рівні.
    Крім того буде обговорено питання додаткового залучення коштів Світового банку на розвиток експортної діяльності. Його реалізація дозволить отримати довгостроковий ресурс для задоволення потреб експортоорієнтованих підприємств в оборотних коштах, на інвестиційний розвиток, для підвищення їх конкурентоспроможності.
    Також ми схвалимо план організації виконання Указу Президента України Про Національний план дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ.
    Хочу звернути увагу членів Уряду, що за виконанням цього плану встановлено жорсткий контроль, і ми раз на місяць будемо заслуховувати керівників, які допускатимуть порушення термінів, визначених Нацпланом.

    Дякую за увагу.
0
11 травня 2011
3 286
---

Схожі публікації


Догори