Рада ООН з прав людини закликає держави проводити моніторинг і регулювати діяльність приватних освітніх закладів

Рада ООН з прав людини закликає держави проводити моніторинг і регулювати діяльність приватних освітніх закладівВісім міжнародних неурядових організацій, серед яких й Інтернаціонал освіти, підтримують прийняття 1 липня 2015 року на 29-й сесії Ради ООН з прав людини історичної резолюції щодо права на освіту, в якій Рада закликала усі держави регулювати і проводити моніторинг діяльності приватних освітніх закладів, а також визнала загрози комерціалізації освіти.

Рада ООН з прав людини – провідний міжнародний міжурядовий політичний орган, що займається правами людини. Резолюція, у якій визнається потенційний «широкомасштабний вплив комерціалізації освіти на реалізацію права на освіту», була прийнята консенсусом 47 членів Ради. Вперше в історії Рада ООН з прав людини звернула увагу на розповсюдження приватизації та комерціалізації освіти.

Це явище, і, зокрема, поява великомасштабних комерційних «недорогих» мереж приватних шкіл в країнах, що розвиваються, за останній час привернуло до себе підвищену увагу, як з боку організацій громадянського суспільства, так і з боку експертних органів ООН.

Представник «Глобальної кампанії за освіту» Камілла Кросо підтримала резолюцію: «Швидке, неконтрольоване зростання приватних закладів у сфері освіти вже спричиняє, і створює умови для порушення права людей на освіту, загрожуючи нівелювати досягнення останніх 50 років в питаннях доступу до освіти. Прийняття цієї резолюції демонструє, що держави усвідомили, що вони повинні діяти зараз, для того, щоб регулювати діяльність таких закладів - поки не стало надто пізно».

Сільвен Обрі із «Глобальної ініціативи за економічні, соціальні і культурні права» додає: «Наше дослідження переконливо показує, що приватизація в сфері освіти призводить до соціально-економічної сегрегації і дискримінації щодо дітей з найбідніших сімей, чим порушує зобов'язання держав. У резолюції, прийнятій сьогодні, принципово підкреслюється зобов'язання забезпечити можливості для отримання освіти для всіх без дискримінації».

Рада ООН з прав людини наполегливо закликає держави «створити нормативно-правову базу», яка встановить, зокрема, мінімальні норми і стандарти, та проводити «моніторинг приватних освітніх закладів». Дельфіна Дорсі із проекту «Право на освіту» коментує: «Це дуже бажане нагадування державам про їхні зобов'язання відповідно до міжнародного права регулювати приватні освітні заклади в той час, коли зростаюча кількість провайдерів освітніх послуг, зокрема багатонаціональні освітні компанії, користаються зі слабкого регулювання в деяких країнах, щоб отримати прибуток за рахунок батьків і прав дітей».

У резолюції держави закликається забезпечити «відповідність освіти правозахисним стандартам і принципам». Анджело Гавриєлатос із Інтернаціоналу освіти пояснює: «Факти очевидні. Зростаюча комерціалізація та приватизація освіти підриває право на якісну освіту. Не можна дозволити, щоб уряди забували про свої зобов'язання забезпечити якісну державну освіту для кожної дитини. Як визнано в договорах з прав людини, освіта є фундаментальною основою гідного життя і повинна бути належним чином захищена».

Що надзвичайно важливо, у резолюції підтверджується, що «освіта є суспільним благом». Рада ООН з прав людини у резолюції наполягає на «важливому значенні державних інвестицій в освіту, в максимальних межах наявних ресурсів». Кеті Малуф Бус із «Оксфам Інтернешнл» заявляє: «Чимало урядів нехтують своїм обов'язком належним чином фінансувати освіту, що призводить до послаблення державних шкіл і неминучого зростання приватизації. Серйозні і значні інвестиції для забезпечення високоякісної державної освіти є ліками від приватизації».

Нарешті, резолюція закликає держави «підтримати дослідження та інформаційно-просвітницькі заходи, спрямовані на поліпшення розуміння широкомасштабного впливу комерціалізації освіти на реалізацію права на освіту». Ян Макферсон із ініціативи «Дослідження приватизації в освіті» заявив: «Разом з партнерами ми декілька останніх років займаємося дослідженням соціальних наслідків поширення приватних закладів у сфері освіти, і ми готові співпрацювати з державами для реалізації цієї Резолюції, активізації і зміцнення наукових досліджень і діалогу з цього питання».

«Зараз настав час для всіх зацікавлених сторін вжити рішучих заходів для реалізації цієї резолюції» - підсумовує Тоні Бейкер, з освітнього фонду «Результати». «Особливо це стосується держав, а також міжнародних установ і донорів, таких як Світовий банк, які в останні роки інвестували в комерційні платні приватні школи. Ці інвестиції повинні відповідати глобальним і національним зусиллям із забезпечення безкоштовної загальної освіти для всіх, щоб використати силу освіти для розірвання порочного кола бідності».

Завантажити документ rezolyuciya.pdf [268,62 Kb][18] Завантажити Переглянути документ онлайн


Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори