Рада Тернопільської обласної організації Профспілки

Виклики та труднощі у діяльності Профспілки, зумовлені впровадженням воєнного стану та змінами у законодавстві України, обговорили члени ради Тернопільської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України на черговому засіданні, яке відбулося у Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя 14 грудня 2023 року.

Участь у роботі ради взяв ректор університету, кандидат технічних наук, доцент Микола Мирославович Митник. Він привітав учасників профспілкового засідання та коротко розповів про вжиті керівництвом закладу вищої освіти заходи для забезпечення належного рівня оплати праці та соціального захисту працівників, а також для реалізації щоденних складних завдань функціонування системи освіти під час війни й надання колективної допомоги Збройним Силам України.

Голова обласної організації Людмила Мокей висловила вдячність Миколі Мирославовичу за підтримку діяльності первинної профорганізації ТНТУ імені Івана Пулюя, акцентуючи на важливості гармонійної співпраці адміністрації та профспілкового активу закладу вищої освіти, що є важливою умовою створення сильного громадянського суспільства та розбудови правової держави.

Доповідачка з основного питання порядку денного Оксана Піхурко відзначила, що війна стала серйозним викликом для української держави в цілому, системи освіти та галузевої Профспілки зокрема.

«Психологічний шок перших днів війни; призупинення роботи закладів освіти; відсутність в органів виконавчої влади та місцевого самоврядування бачення щодо впровадження необхідних змін у роботі галузі в такий складний період; величезний наплив на захід країни ВПО, яких розміщували (й донині розміщують) в закладах освіти; необхідність термінового вирішення питань щодо створення безпечних умов праці й навчання; виїзд за межі України частини освітян та дітей – все це було передумовами для прийняття не завжди продуманих й виважених змін у законодавстві, розпорядчих документів органів місцевого самоврядування та управління освітою й, відповідно, до виникнення додаткових викликів та проблем у роботі профспілкових організацій Тернопільщини», – зазначила пані Оксана.

Основними перешкодами у діяльності профорганізацій є: внесення змін до законодавства, які частково обмежили трудові права найманих працівників і можливості профспілок; недофінансування освітньої галузі, зниження рівня оплати праці освітян; унеможливлення здійснення повноцінної інформаційної роботи про профспілкову діяльність; зниження рівня профспілкового членства з різних причин; неможливість реалізації у попередніх обсягах заходів з оздоровлення та відпочинку спілчан.

Заступниця голови Оксана Піхурко наголосила, що в умовах війни, коли заборонені активні масові форми, профспілкові виборні органи змушені вирішувати негативні ситуації, котрі призводять до погіршення прав працівників, у спосіб менш помітний для загалу. На місцевому рівні – через проведення зустрічей, консультацій, переговорів із керівниками громад, органів управління освітою, закладів освіти, під час яких частково вдається переконати у неправомірності, протизаконності їхніх дій. В інших випадках вирішення проблемних питань проводиться через внесення подань про усунення порушень трудового законодавства, відстоювання прав працівників у судовому порядку, залучення фахівців НСПП, територіального управління Держпраці. Обласною організацією та її структурними ланками за цей період проведено чимало таких заходів.

Саме в таких умовах дуже важливо вчасно проінформувати спілчан про діяльність Профспілки, бо відсутність такої інформації часто створює враження про її бездіяльність, що породжує негативну профспілкову мотивацію.

В обговоренні доповіді взяли участь голови територіальних та первинних профорганізацій.

Зокрема, голова ОТПО Збаражчини Віктор Бартошинський відзначив, що можливість зупинення з ініціативи роботодавця колективно-договірних зобов’язань служить не на користь спілчан, а недофінансування галузі призвело до вжиття владою заходів економії бюджетних коштів, які погіршили умови оплати праці освітян. Також зауважив на необхідності зміни методики розрахунку обсягів освітньої субвенції (обов’язкового врахування кількості класів, а не учнів у школі) та переведення фінансування дошкільних закладів освіти з місцевих на державний бюджети. Віктор Дмитрович зазначив, що виділення профспілкових коштів на допомогу постраждалим від російської агресії стає, на жаль, основною статтею видатків профспілкових кошторисів. Збаразька територіальна профорганізація також внесла посильну частку у допомогу ЗСУ – провела акцію «Профспілковий дрон».

Голова об’єднаної територіальної профорганізації Бучаччини Євген Рій поділився із присутніми позитивним досвідом співпраці із відділенням НСПП у Тернопільській області.

Начальник обласного відділення НСПП Наталія Шершньова відзначила, що профспілкова організація освітян Тернопільщини – єдина організація в області, котра так активно відстоює права працівників закладів освіти за допомогою колективно-трудового спору, а профактив Бучаччини лідирує в цьому. Вона також відмітила, що усі територіальні профорганізації підтвердили репрезентативність на рівні територіальних громад для участі у колективних переговорах та делегування представників до відповідних органів соціального діалогу.

Голова первинної профорганізації Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Т.Г. Шевченка Василь Трифонюк розповів присутнім про діяльність профкому закладу з організації колективної допомоги Збройним Силам України.

Заступник голови обласної організації, голова первинної профорганізації ТНТУ імені Івана Пулюя Оксана Гарматюк у своєму виступі коротко проаналізувала проєкти законодавчих змін щодо вищої школи та відзначила, що заплановані галузевим міністерством заходи можуть нести серйозні виклики для працівників закладів вищої освіти.

У зв’язку з цим раді Тернопільської обласної організації Профспілки запропоновано схвалити звернення до народних депутатів з пропозицією і вимогою про зняття законопроєкту № 9600 від 10.08.2023 р. як такого, що суперечить ст. 22 Конституції України, ст.61 Закону України «Про освіту» та може призвести до суттєвого зниження рівня оплати праці окремих категорій науково-педагогічних працівників.

Учасники засідання розглянули також інші питання порядку денного: про стан ведення бухгалтерського обліку в територіальних та первинних профорганізаціях; про зміни в складі ради, а також прийняли відповідні постанови.

Ділову та серйозну атмосферу засідання вдало доповнили профспілкові нагороди та подяки, які отримали голови первинних та територіальних профорганізацій.

Після завершення засідання на запрошення профспілкового комітету ТНТУ імені Івана Пулюя муніципальний Галицький камерний оркестр зібрав членів ради та працівників університету на музичну імпрезу «Галицьке ретро». Концерт з оригінальною програмою повернув публіку на початок минулого століття і спробував розповісти, які музичні настрої панували тоді у містах Галичини – Тернополі, Львові, Станіславові.

«Галицьке ретро» від Галицького камерного – це музика, що надихає, незважаючи на обставини, час, світло і темряву, завдяки любові і вдячності.

 

Тернопільська обласна організація Профспілки

Схожі публікації


Догори