Президент Фінляндії Александр Стубб прочитав лекцію студентам Шевченка

3 квітня 2024 року до України вперше після обрання приїхав новий президент Фінляндії Александр Стубб. У рамках візиту фінський президент відвідав КНУ імені Тараса Шевченка й прочитав лекцію «Новий світовий НЕпорядок» студентам і курсантам Університету. Високого гостя супроводжував спікер парламенту Фінляндії пан Юссі Крістіан Галла-аго. 

У вітальному слові ректор КНУ Володимир Бугров сказав, що Шевченків університет має за честь приймати в своїх стінах новообраного президента Фінляндії. «Ми також знаємо про вашу академічну освіту та великий досвід у галузі міжнародних відносин і сфері політики Євросоюзу», – підкреслив ректор, запросивши Александра Стубба до виступу. 

Якщо наприкінці 1980-х американський філософ і політолог Френсіс Фукуяма заявив про кінець історії як перемогу ліберальної демократії, що гарантує вічний мир між національними державами, то ідеолог новітніх часів Александр Стубб говорить: ми стоїмо на порозі нового витка історії. І саме війна в Україні стала кульмінаційною точкою для трансформації сучасного світу. Світ більше не буде пласким (за Томасом Фрідманом). Світ стане багатополярним, децентралізованим, регіоналізованим і дуже навіть «горбистим». Це не означає, що світ стане гіршим, але він стане складнішим. Такі перспективи Александр Стубб і називає «епохою НЕпорядку».

За відправну точку у своїй лекції «Новий світовий НЕпорядок» президент і мислитель взяв період холодної війни (1945 – 1989 рр.), коли були чітко визначені блоки держав по обидві сторони барикади. Одна сторона говорила мовою демократії, свободи та капіталізму. Інша система була заснована на автократії та контрольованій економіці. Між сторонами існувало ідеологічне суперництво. Світ був біполярним.

Далі Александр Стубб проаналізував період після завершення холодної війни (1989 – 2022 рр), коли, здавалося, перемогла одна ідеологія, що базувалася на ліберальній демократії, соціальній ринковій економіці та глобалізації. Світ став однополярним і керувався насамперед ідентичністю.

На думку Александра Стубба, західна цивілізація надто довго обманювалася тим, що всі країни приймають ліберальний світовий порядок. Однак міжнародний тероризм, фінансова криза кінця 2000-х і, зрештою, війна в Україні відкрили очі на те, що просування виключно західних цінностей більше не спрацьовує. Агресія імперіалістичної росії проти України засвідчила повернення до часів поділу сфер впливу, порушення міжнародних прав. Світ знову став багатополярним. Маятник сили хитнувся від глобальної політики до регіональної. 

Александр Стубб прогнозує, що в найближчому майбутньому не існуватиме єдиного центру сили. Навряд чи хто домінуватиме в цьому світовому НЕпорядку. Єдине – нова світобудова мусить бути заснована на правилах. Те, що зараз відбувається в Україні, є абсолютним порушенням будь-яких міжнародних правил. «Це глобальне протистояння, у якому задіяні різні групи Заходу та Сходу, – стверджує лектор. – Саме тому вирішення цього питання потрібно шукати в глобальній площині, інакше нас чекають нові конфлікти». 

Відтак Александр Стубб вірить у такі регіональні організації, як ЄС, АСЕАН, БРІКС та інші, які формуватимуть полюси впливу і в регіональний спосіб долатимуть проблеми. Ось чому Україна мусить стати членом Євросоюзу якомога швидше. Якщо до російсько-української війни була певна «втома» від ідеї розширення ЄС, то зараз приходить усвідомлення майбутньої ролі Євроспілки як потужного регіонального полюсу. І Україні потрібно використати цей політичний імпульс.

Після закінчення виступу Александра Стубба відбулася дискусія. Серед студентів і курсантів КНУ було чимало охочих дізнатися думку лектора щодо багатьох актуальних проблем. Насамперед українську молодь хвилюють питання вступу України в НАТО та ЄС як безпекового чинника. Обговорення модерувала проректорка з науково-педагогічної роботи (міжнародне співробітництво) Ксенія Смирнова. Участь у дискусії взяв спікер парламенту Фінляндії, політичний діяч і вчений пан Юссі Крістіан Галла-аго. 

Александр Стубб запевнив, що високо цінує спілкування зі студентами Шевченкового університету, які репрезентують майбутнє України, і готовий сприяти розширенню освітніх можливостей КНУ. 

Високі гості залишили записи в Гостьовій книзі КНУ імені Тараса Шевченка. «Великий Університет виховує великі уми», – написав президент Александр Стубб. «Від імені парламенту Фінляндії вітання студентам і викладачам Університету», – українською написав спікер Юссі Крістіан Галла-аго. 

 

Довідково 

Кай-Йоран Александр Стубб обраний президентом Фінляндії 11 лютого 2024 року, вступив на посаду 1 березня 2024 року. Пан Стубб – досвідчений політик, державний діяч, дипломат, має ступінь доктора філософії з міжнародних відносин Лондонської школи економіки. Свою передвиборчу кампанію Александр Стубб побудував на обіцянках максимально використати нове членство його країни в НАТО та підтримати Україну у війні з росією. 


 

Центр комунікацій КНУ імені Тараса Шевченка

Схожі публікації


Догори