У полі зору наради – питання професійної освіти

Керівники виборних органів первинних профорганізацій закладів професійної (професійно-технічної) освіти – структурних ланок Тернопільської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України 20 вересня 2024 року взяли участь у нараді, у ході якої розглянули ряд важливих питань.

Голова обласної організації Людмила Мокей ознайомила присутніх із заходами, вжитими галузевою Профспілкою, спрямованими на покращення соціально-економічного становища спілчан. Зокрема мова йшла про необхідність вимагати від Уряду встановлення посадового окладу працівника І тарифного розряду за ЄТС в розмірі 3 600 грн, як це й було передбачено законом про Державний бюджет України на 2024 рік; про зволікання із виконанням положень статті 61 Закону України «Про освіту» та важливість визнання державним боргом нереалізованих гарантій перед освітянами; профспілковими пропозиціями до проєкту Держбюджету – 2025.

Заступник голови Оксана Піхурко зупинилася на аналізі освітньої мережі Тернопільщини, стану дотримання трудового законодавства у закладах професійної освіти.

Учасники зустрічі також обговорили ситуацію у галузі профтехосвіти на початок 2024/2025 навчального року. Голови первинних профорганізацій подали пропозиції щодо необхідних заходів для покращення діяльності закладів професійної освіти, підвищення їхнього рейтингу, оплати праці освітян.

Перш за все, такі заклади освіти потребують суттєвого покращення матеріально-технічної бази, встановлення обладнання для професійного навчання європейських зразків для того, щоб їхні випускники були конкурентоспроможними на міжнародному ринку праці. З цією ж метою потрібно ініціювати перед МОН України, галузевими міністерствами питання щодо ширшого залучення працівників закладів профтехосвіти до заходів з вивчення закордонного досвіду.

Також голови первинок вказують на неприпустимість спроб передачі профтехзакладів з державної (обласної) власності у комунальну власність місцевих громад, що може привести до обмеження кількості учнів через складність одночасного фінансування ЗПТО з бюджетів різних громад, і, як наслідок, до їхнього закриття й втрати місць праці для освітян.

Неприпустимою також є ситуація щодо різниці в оплаті праці між майстрами виробничого навчання та педагогічними працівниками ЗПТО. Через низький рівень оплати праці більшість майстрів у закладах профтехосвіти – це люди передпенсійного або пенсійного віку, молоді фахівці не зацікавлені у роботі на таких відповідальних, але мало оплачуваних посадах.

Голови первинних профорганізацій ЗПТО також вказали на необхідність підвищення рівня відповідальності підприємців/керівників підприємств у питанні працевлаштування випускників закладів профтехосвіти, які навчалися за їхніми замовленнями. Перспектива гарантованого першого місця роботи сприяла б зростанню числа вступників та учнів.

Юрисконсульт Степан Кушик зупинився на питаннях підготовки і проведення звітно-виборних зборів у первинних профорганізаціях закладів професійної освіти, а також презентував збірник ФПУ «Захистимо права працівників».

 

Тернопільська обласна організація Профспілки 

Схожі публікації


Догори