Студентська профспілка: здобутки, виклики, завдання

Президія ради Тернопільської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України 14 листопада 2024 роки розглянула на своєму засіданні питання про роботу первинних профспілкових організацій студентів закладів вищої, фахової передвищої освіти з питань внутрішньоспілкової діяльності відповідно до вимог Статуту Профспілки працівників освіти і науки України.

Вивчення діяльності первинних студентських профорганізацій проводилося у Тернопільському національному педагогічному університеті ім. В. Гнатюка, Західноукраїнському національному університеті, Тернопільському національному технічному університеті ім. І. Пулюя, Кременецькій обласній гуманітарно-педагогічній академії ім. Т.Г. Шевченка, Заліщицькому фаховому коледжі ім. Є. Храпливого НУБіП України.

Заступник голови обласної організації Оксана Піхурко зазначила, що студентські профорганізації впродовж 2022-2024 років, як і у попередні періоди, зосереджували свою увагу, перш за все, на питаннях захисту соціально-економічних прав студентів та аспірантів, здійсненні контролю за вчасністю та повнотою виплати стипендій, створення належних умов для навчання й проживання, наданні спілчанам можливостей для змістовного дозвілля, участі у заходах з оздоровлення, краєзнавства, спорту та туризму.

Керівники виборних профспілкових органів усіх відвіданих закладів освіти як профспілкові представники входять до складу стипендіальних комісій та комісій з поселення студентів у гуртожитки. За погодженням з профспілковими комітетами відбувається і встановлення розмірів оплати за проживання у студентських гуртожитках. Упродовж навчального року представники студентських профкомів проводять перевірку дотримання санітарних, протипожежних, житлових норм, правил охорони праці.

Створення банків даних студентів пільгових категорій, заповнення соціальних паспортів та особових справ дають можливість систематично проводити моніторинг потреб пільговиків. Обстеження умов їхнього проживання, профілактична робота на рівні закладу освіти сприяють у залученні коштів профспілкових комітетів, закладів освіти, спонсорів для вирішення актуальних проблем студентів цих категорій, що є особливо важливим у часі війни.

«Починаючи з 2022 року студенти закладів вищої, фахової передвищої освіти долучилися до надзвичайно важливої у період війни діяльності – надання волонтерської допомоги. Зважаючи на те, що при кожному виші Тернопільської області функціонує волонтерський центр, – продовжила пані Оксана, - профспілкові комітети студентів долучаються до його роботи через цільове виділення коштів та залучення студентів-спілчан до плетення маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок, збору продуктових наборів для військових і ВПО, проведення благодійних ярмарків, кошти з яких спрямовуються на придбання необхідних матеріалів або амуніції чи обладнання (дрони, РЕБи) для потреб ЗСУ».

У ході обговорення присутні на засіданні президії голови первинних студентських профорганізацій відзначили також, що їхні профкоми роблять значні організаційні та фінансові вклади в організацію й проведення заходів, спрямованих на поширення, розвиток серед молоді самодіяльної творчості, фізкультури, спорту та туризму. Популярними серед студентів-спілчан також є профспілкові проєкти (традиційні й нові), такі як баттли між факультетами, посвячення першокурсників у студенти, міс та містер вишу, змагання з популярних та/або нетрадиційних видів спорту тощо.

Голова студентської профорганізації ТНТУ ім. І. Пулюя   Олеся Пастущин розповіла, що їхній профком з 2020 року реалізував більше, ніж 50 таких проєктів, з яких найпопулярнішими стали «Ніч на болоті», «Кубок Шухевича», «Театр он-лайн», кібер-турнір, патріотичний вишкіл.     

Про досягнення, а також труднощі й виклики, котрі виникають у процесі профспілкової діяльності у закладах вищої освіти області поділилися керівники первинних профорганізацій ЗУНУ Антон Шевчук, ТНПУ ім. В. Гнатюка Михайло Боднар, КОГПА ім. Т. Шевченка Андрій Заблоцький.

Голова обласної організації Профспілки Людмила Мокей, підсумовуючи обговорюване питання, вказала на необхідність врегулювання відносин між адміністраціями та профспілковими комітетами студентських профорганізацій через укладення відповідних угод, оскільки встановлено, що така угода сьогодні є чинною лише у Тернопільському національному педагогічному університеті. Також вона акцентувала на важливості посилення мотиваційної роботи з питань залучення студентів-спілчан до участі у профспілкових заходах і проєктах, вжиття заходів для підвищення рівня поінформованості студентської молоді про діяльність первинок зокрема та галузевої Профспілки загалом.

Зважаючи на те, що засідання президії відбулося напередодні Міжнародного дня студента, Людмила Іванівна висловила подяку профактивам студентських профорганізацій за збереження згуртованості студентської молоді, активну участь у здійсненні молодіжної політики, сприяння розв’язанню найважливіших студентських проблем, консолідовану колективну діяльність з організації своєчасної та необхідної допомоги в непростий для нашої країни час, благодійність, підтримку волонтерського руху. 

Члени президії схвалили також рішення про надання профспілкових виплат для здійснення статутної діяльності цих студентських профорганізацій. 

 

Тернопільська обласна організація Профспілки 

Схожі публікації


Догори