На крилах 48 весни молодих учителів Кіровоградщини

Зльоти молодих учителів області, стали невід’ємною частинкою життя і обкому профспілки працівників освіти і науки України (він дає їм старт), і усього учительства краю. Цьогоріч зліт уже проводиться 48 раз! Зліт – це не просто добра традиція, а майданчик для знайомств, спілкування й обміну досвідом, презентація здобутків освітян і шкільних колективів. Тільки замислитися: ті вчителі, які були героями перших зльотів, сьогодні передають естафету молодим колегам.

Цьогорічний зліт був присвячений 80-річчю утворення області та 100-річчю від дня народження педагога-земляка І.Г. Ткаченка.

Свою ходу зліт розпочав із обласного музично-драматичного театру. Молодих учителів вітали голова обласної ради Олександр Чорноіваненко, перший заступник голови ОДА Сергій Коваленко, начальник управління освіти і науки, молоді та спорту ОДА Володимир Таборанський, ректор ДЦПУ ім. Винниченка Олег Семенюк, директор обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Людмила Корецька. 

Про те, яку системну роботу з молодими вчителями проводить обком профспілки працівників освіти і науки, розповів в. о. голови обкому профспілки Сергій Петров. Він відзначив, що молоді освітяни роблять перші кроки не лише у професії, а й у пошуковій, інноваційній та громадській діяльності. У свій час обком профспілки започаткував саме для такої активної молоді обласну премію ім. І. Г. Ткаченка. За 15 років її удостоїлися більше 120 осіб. Обком профспілки напередодні зльоту провів анкетування, отримавши, позитивні відгуки про перші кроки на роботі, адаптацію, умови праці та, з’ясувавши, які у них є проблеми. А вони типові: низька оплата праці у молодих вчителів та здебільшого відсутність житла. Над цими проблемами й працюватиме обком профспілки, залучаючи владу.

Кращим молодим спеціалістам за особливий внесок у справу навчання та виховання учнівської молоді, модернізацію освіти, активну участь в роботі первинних профспілкових організацій вручено Подяки, Грамоти та грошові винагороди.

Кульмінаційним моментом зльоту стала передача естафети передового педагогічного досвіду молодим учителям.

Естафету передали: Калініченко Н.А. – професор ЦДПУ ім. В.Винниченка, Пилєнок Н.І. – голова Світловодської міської організації профспілки, Ліщенюк Т.Л. – директор Піщанобрідського професійного ліцею, лауреат обласної педагогічної премії ім. В.О. Сухомлинського.

Прийняли естафету молоді спеціалісти: Павліщева В.С. – вчитель Олександрівської ЗШ І-ІІІ ст. Олександрійського району, Музика В.С. – вчитель НВК «Сасівська ЗШ І-ІІІ ст. – ДНЗ» Компаніївського району, Плахотна І.В. – вчитель НВК «Попівська ЗШ І-ІІ ст. – ДНЗ» Онуфріївського району. Учасники зльоту прийняли звернення до всіх вчителів області. 

Побували учасники зльоту й у важливому для їхньої подальшої освітянської діяльності закладі – обласному інституті післядипломної педагогічної освіти, адже саме тут підвищуватимуть кваліфікацію.

Далі маршрут молодих вчителів проліг до опорного навчального закладу «Богданівська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. І. Г. Ткаченка. Хвилюючим був перегляд фільму про Ткаченка, де прозвучав фрагмент із його голосом. Феномен педагога-новатора в тому, що він створив власну систему навчання, яка випередила вітчизняну педагогіку. Він ініціював організацію учнівських навчально-виробничих бригад, перетворив школу у науково-педагогічну лабораторію трудового навчання, виховання і професійної орієнтації України, розробив Кодекс правил поведінки. Мріяв створити містечко юності. Герой Соціалістичної Праці, заслужений учитель України, кандидат педагогічних наук – це далеко не повний перелік відзнак учителя-новатора. Про використання спадщини Ткаченка в умовах реформування освіти розповіла начальник відділу освіти Знам’янського району Віта Сидоренко, а сільський голова Анатолій Іващук, учень Івана Ткаченка розкрив образ феноменального вчителя, компасом якого була сумлінна праця. Він умів згуртувати і дорослий, і дитячий колективи навколо себе,  захопити не тільки своїм предметом математики, а й позакласними справами. Його мета була – не лише дати знання учням, а й підготувати їх до життя, дати їм трудові навички. Багато зробив для розвитку села.

Як зазначив директор  Богданівської школи Сергій Бойчук, йому пощастило, що рецензентом його дипломної роботи був Іван Гурович. Коли випускник назвав комісії свого рецензента і його регалії, у жодного члена не виникли питання - і червоний диплом був забезпечений. Тоді молодий педагог мав можливість вибирати місце роботи. Обрав Богданівку, де знову пощастило – працювати із Ткаченком і навіть жити поруч із ним. Одну настанову Івана Гуровича запам’ятав на все життя. У 22 роки давав відкритий урок, дуже хвилювався, а наставник заспокоїв: ті люди, які сидять у вас на уроці, до нього не готувалися, тож ви краще знаєте предмет і тримайтеся вільно.

Завкафедрою біології КДЦПУ, професору Надії Калініченко пощастило навчатися у школі творчо працюючих директорів, яку очолював Іван Ткаченко, відвідувала його блискучі уроки. Вражало, що усі діти були на уроці задіяні. Стало легендою, коли учні хвалилися, що навчалися математиці у Івана Гуровича. Вона уперше побачила у Богданівській школі, що таке уроки образотворчого мистецтва. «Минули роки, а переді мною стоїть картинка, як діти малювали веселку, добирали тони і напівтони. Краса дивувала скрізь, зокрема виставки робіт учителів, учнів та батьків. Іван Гурович  тоді із нас, слухачів школи, виліпив новаторів, експериментаторів, гідних керівників навчальних закладів, майже половина з них захистили дисертації і створили авторські школи».

Молодий спеціаліст Богданівської школи, лауреат премії ім. Ткаченка Ілона Молчанова, можна сказати, той зразок, який хотів бачити серед послідовників Ткаченко. Ерудована, досконало володіє своїм предметом – української мови та літератури, тож буквально з перших слів заполонила увагу присутніх. А вела мову вона про образ вчителя: яким він має бути, щоб достукатися до дитячих сердець.

Заступник директора з навчально-виховної роботи Богданівської школи Наталія Бурштрук зачитала звернення до молодих вчителів, для яких спадщина Івана Ткаченка повинна стати дороговказом, а найбільша нагорода вчителю – це продовжити себе у наступних поколіннях.

Побували молоді вчителі й у НВК «Павлиська ЗШ І-ІІІ ступенів-ліцей ім. Сухомлинського та музеї В. О. Сухомлинського. (Видатні педагоги Василь Сухомлинський та Іван Ткаченко товаришували, ділилися роздумами, досвідом роботи). Директор школи Валентина Деркач наголосила, що з плином часу не втрачає цінності неоціненна спадщина В. О. Сухомлинського і понині заклад називають школою радості і добротворення. Директорську роботу Василь Олександрович розпочав із підбору кадрів, формування колективу однодумців. Він жив і працював заради майбутнього, тому й виявився сучасним. Велику увагу приділяв урокам мислення серед природи, наголошував на вихованні у дітей любові до рідного краю. (І сьогодні вчителі початкових класів у будь-яку пору року організовують уроки на природі). Підсумковим етапом таких уроків було складання казок. (Сухомлинський сам любив складати казки й залишив у спадок 1,5 тис. оповідань-мініатюр та казок). Видатний педагог привчав дітей до книги – у школі панував культ книги.

Валентина Деркач розповіла про співпрацю Китайської народної республіки із Павлиською школою. Китайське учительство шанують видатного українського педагога, вивчають його спадщину, а школи борються за звання носити ім’я Сухомлинського.

Обласний зліт став справжнім містком між багатою педагогікою минулого та сучасною. Тобто після візитів до Богданівської та Павлиської шкіл, де й сьогодні пульсують ідеї славних педагогів,  учасники зьоту ознайомилися з діяльністю КЗ НВО «Спеціалізований загальноосвітній навчальний заклад: школа І ст. «Гармонія» - гімназія ім. Шевченка – центр позашкільного виховання «Контакт» Кропивницької міськради. Директор НВО, кандидат педагогічних наук Галина Война продемонструвала, наскільки заклад є інноваційний і наскільки він іде у ногу з часом. З 1-го класу учні вивчають поглиблено англійську мову, а з 5-го – дають право батькам вибирати, яку мову вивчатимуть діти. Досить потужна в закладі кафедра англійської мови – навчання відбувається за проектними методиками і уже третій рік як перейшли на найновітнішу технологію стем-освіти. Учителі не бояться проектної роботи, виходу на міжнародний рівень. Так, вчитель англійської мови Ганна Дудіч увійшла до 50 кращих освітян світу.

Найбільш очікуваним для учасників зльоту був, як завжди, конкурс «Міс освітянка - 2019» та «Містер освітянин - 2019», в якому взяли участь 16 конкурсантів: 12 жінок та 4 чоловіки.

За висновками компетентного журі переможцями конкурсу визнано:

 • «Міс Освітянка – 2019» - Нагернюк Любов Сергіївна, м. Світловодськ;

 • «І віце-міс Освітянка – 2019» - Шоколова Ірина Ігорівна, Бобринецький район;

 • «ІІ віце-міс Освітянка – 2019» - Котляр Анна Олександрівна, м. Олександрія;

 • «Міс степова Красуня - 2019» - Троценко Аліна Едуардівна, Петрівський район.

Особливо складним моментом для журі було визначення «Містера Освітянина - 2019». Ними стали Скрипник Владислав Іванович, Світловодський район та Синявський Владислав Вадимович, м. Кропивницький.

На зльоті значна увага приділялась конкурсній програмі, зокрема, участі у традиційних конкурсах стіннівок, присвячених тематиці зльоту, грі «Щасливий випадок», іншим розважальним та інтелектуальним заходам.

У конкурсі на кращу тематичну стіннівку кращими визнано газети:

 • «Від учня до вчителя» Олександрійської міської організації профспілки (автор Котляр Анна);

 • «Я – вчитель, і я цим пишаюсь» Кропивницької міської організації профспілки (автор Худякова Аліна);

 • «Карта скарбів Кіровоградщини» Новоукраїнської районної організації профспілки (автор Погрібна Інна);

 • «Кіровоградщина – педагогічна перлина України» Світловодської міської організації профспілки (автор Стеценко Ганна);

 • «У наших руках найбільша цінність - Людина» Онуфріївської районної організації профспілки (автор Плахотна Ірина):

 • «І в кожнім з нас живе Шевченко, Сухомлинський і Ткаченко» Новгородківської районної організації профспілки (автор Палій Анна);

 • «На сонячній долоні степу Кіровоградщини» Бобринецької районної організації профспілки (автори вчителі Кривоносівської ЗШ і-ІІ ст.).

Вдалому проведенню зльоту сприяли спонсори: обласна організація Аграрної партії України (голова Таровик С.П.), ректорати та профкоми ЦДПУ ім. В.Винниченка (Семенюк О.А., Пономаренко Л.В.) і ЦНТУ (Черновол М.І., Мажейка О.Й.), за що молоді вчителі висловили їм щиру вдячність.

Кіровоградська обласна організація Профспілки

 

Схожі публікації


Догори