Стартує дослідження доступу до дошкільної освіти для підвищення економічної спроможності жінок

Днями у столиці Міжнародна організація праці разом з ЮНІСЕФ в Україні провели Форум «Доступ до послуг із дошкільної освіти і піклування для підвищення економічної спроможності жінок в Україні». 

Мета заходу – анонсувати широке дослідження щодо вивчення прав і можливостей жінок у їх реалізації на ринку праці, аналіз стану закладів та установ раннього розвитку й освіти дитини, сприяння у розширенні їх кількості та створенні умов виходу жінок на роботу. Це особливо актуально у зв'язку зі скороченням мережі дошкільних навчальних закладів під час війни, що ускладнює можливості жінок в реалізації свого професійного потенціалу.

Дослідження проводитимуть МОП спільно з ЮНІСEФ і триватиме воно найближчих кілька місяців. 

Відкриваючи Форум Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, зокрема вказав на необхідність створення в Україні сприятливих умов та розширення прав і можливостей для жінок у доступі до робочих місць, особливо в умовах відновлення країни. 

Для підтримки економіки України в період відбудови, жінки мають активніше долучатися до ринку праці. Для цього держава має створювати необхідну інфраструктуру і працювати зі стереотипами в суспільстві, запроваджувати національні програми, які б заохочували жінок до самореалізації, залучення до економічної активності й рівного розподілу обов’язків із догляду за дитиною між матір’ю і батьком.

За експрес-оцінкою ринку дошкільної освіти та догляду за дітьми в Україні, яку було озвучено Іриною Вінтонюк (координаторкою проекту від МОП), рівень зайнятості жінок (згідно зі статистикою на 2019 рік) становив 43%, а чоловіків – 57%. 30% жінок віком від 25 до 34 років у 2021 році були економічно неактивними. У 85% випадків відпустку для догляду за дитиною брала жінка, і лише у 2% – чоловік. 

Основними чинниками низького рівня зайнятості жінок залишаються також догляд за малолітніми дітьми, своїми родинами, родичами похилого віку. А відсутність пропозиції послуг iз дошкiльної освiти та догляду за дітьми віком 0-3 роки значною мірою перешкоджає зайнятості жінок. 

З повномасштабним вторгненням мережа ЗДО істотно зменшилася через окупацію територій, пошкодження й руйнування закладів усіх форм власності, а також через необхідність передбачити укриття. 

Також було акцентовано увагу на тому, що наразі немає точного і реального моніторингу й соціологічних досліджень у нашій країні, що ускладнює розуміння масштабів проблеми. 

Світлана Нерянова з відділу дошкільної освіти МОН зупинилися на викликах, до яких призвела війна в Україні. Так, до початку повномасштабного вторгнення в Україні функціонувало понад 15 000 тисяч закладів дошкільної освіти. У вересні 2023 року ці цифри змінилися: 1160 – садочків пошкоджено, 109 – зруйновано, а 907 знаходяться на тимчасово окупованих територіях. І на сьогодні функціонує лише 11 623 заклади, з яких – 2500 працюють дистанційно, а 1042 – у змішаному форматі. Таким чином відсоток забезпечення дітей дошкільною освітою складає 69,4%.

На демографічних аспектах майбутнього дослідження наголосили представники Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи, адже за їх оцінками до 2037 року населення України складатиме 30-32 мільйони людей, тому мають створюватися умови приросту населення. Варто враховувати й те, що українські чоловіки та жінки дітородного віку зараз на війні. А на жінок у тилу покладено забагато обов’язків разом з численними стресами, переживаннями тощо. 

Учасники дискусії також відзначили, що Україна обрала курс європейської інтеграції, тому на усіх рівнях влади ці питання потрібно ретельно дослідити та проаналізувати.

Спеціалістка з питань формалізації та гендерної рівності МОП Марія Хосе Чаморро зазначила, що дослідження буде комплексним і проводитиметься опираючись на реальні проблеми та з можливістю практичного застосування даних та висновків цього документу владою країни задля розрішення доступу до послуг із дошкільної освіти та власне для підвищення економічної активності жінок у післявоєнний період. 

Шиба Арма, регіональна радниця ЮНІСЕФ з гендерних питань, наголосила на важливості підтримки жінок, які займаються доглядом за дітьми та родичами. Вона підкреслила на необхідності досягнення гендерної рівності у сферах догляду за дітьми та фінансового забезпечення.

Підсумовуючи дискусію форуму Халід Ченгіті, спеціаліст з раннього розвитку дітей – координатор від ЮНІСЕФ, зазначив, що у процесі проведення дослідження організатори будуть враховувати реалії, в яких сьогодні перебуває країна, «голос матерів» з усіма покладеними на них обов’язками, а також національне законодавство та юридичний ландшафт життя соціуму. Адже нині це дуже актуальна й вкрай вразлива тема, що потребує всебічного та глибокого аналізу. 

На думку представниць профспілок – Любові Гарбаренко, заступниці Голови Профспілки працівників освіти і науки України, та Лариси Ровчак, керівниці Департаменту профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями ФПУ,  таке дослідження допоможе зрозуміти ситуацію в країні та зорієнтуватися у цьому соціальному питанні. А оцінка ефективного розроблення стратегії з урахуванням реалій сьогодення – створення рівних можливостей між жінками та чоловіками – має розглядатися на рівні профільних міністерств – Міністерства освіти і науки України, Міністерства соціальної політики та Міністерства охорони здоров’я України. Інна Михальченко, 

Пресслужба Профспілки працівників освіти і науки України
МОП

Схожі публікації


Догори