Міжнародний жіночий день 2015: акцент на розширенні прав жінок

Міжнародний жіночий день 2015: акцент на розширенні прав жінок2015 рік – визначний рік для відзначення Міжнародного жіночого дня: виповняються 20-та річниця прийняття Пекінської декларації та платформи дій, найпередовіших в історії документів про розширення прав і можливостей жінок, підписаних світовими лідерами.

189 членів Організації Об'єднаних Націй, які одноголосно підтримали цей сміливий крок на четвертій Всесвітній конференції ООН зі становища жінок в 1995 році, окреслили проблемні області і конкретні дії, які уряди, установи ООН і громадянське суспільство мають вжити, щоб людство стало гендерно рівним, а права жінок та дівчаток реалізовувалися і захищалися.

Наразі настав момент оцінити деякі критичні здобутки, які наблизили досягнення цих цілей. Так, за останні двадцять років глобальний гендерний розрив у сфері освіти став вужчим, а в деяких країнах досягнуто паритету в охопленні шкільною освітою; кількість жінок, які помирають під час пологів, знизилася майже вдвічі; у 46 країнах жінки мають більше 30% місць у національних парламентах, принаймні в одній палаті.

Але попереду ще довгий шлях: прогрес у реалізації Пекінської платформи дій є занадто повільним і нерівномірним.

У цьому році ми також підіб’ємо підсумки прогресу в досягненні Цілей розвитку тисячоліття (ЦРТ) та Цілей освіти для всіх (ОДВ), які були встановлені у 2000 році та які планувалося досягти до 2015 року.

У доповіді за 2014 рік підкреслено серйозні проблеми, які ще залишилися, в тому числі той факт, що жінки становлять 60% від 781 млн дорослих і 126 млн молодих людей у світі, які не мають базових навичок грамотності; і хоч рівень бідності з 1990 до 2010 року скоротився у два рази, 1,2 мільярди людей все ще живуть в умовах крайньої бідності.

За рахунок низькооплачуваної праці жінок світова економіка щорічно субсидується на дев'ять трильйонів доларів США. Ми маємо на увазі жінок, які працюють на низькооплачуваних, незахищених роботах, у той же час несучи на своїх плечах важкий тягар неоплачуваної роботи по догляду в своїх сім'ях.

На гендерній експлуатації жінок у бідних країнах щорічно економиться сума, еквівалентна ВВП Великобританії, Франції та Німеччини разом узятих.

Оскільки освіта є невід’ємним правом людини, а також надає можливість змінити життя, робота профспілок освітян зі сприяння реалізації прав жінок і дівчаток у сфері освіти не має аналогів.

Інтернаціонал Освіти закликає усі свої членські організації активізувати свої зусилля в цьому році. Так багато ще потрібно зробити, щоб Пекінська платформа дій стала реальністю для жінок і дівчаток, хлопчиків і чоловіків у всьому світі. Коли ми розширимо можливості жінок і дівчаток, ми розширимо можливості людства.

Завантажити Пекінську декларацію pekinska_deklaracia.doc [58.5 Kb][70] Завантажити Переглянути документ онлайн


Міжнародний відділ ЦК Профспілки

(за матеріалами Інтернаціоналу Освіти)

Схожі публікації


Догори