День матері в Україні

Щороку в Україні, у другу неділю травня, відповідно до Указу Президента України від 10 травня 1999 року № 489/99, відзначають День матері.

Як в Україні, так і у більшості країн Європи, Африки, Америки, у Австралії, Китаї та Японії дата свята припадає на другу неділю останнього весняного місяця, а отже цього року це 12 травня.

Вперше відзначати День матері запропонувала борчиня за мир Джулія Уорд Хоув у 1872 році. Пізніше її ініціативу продовжила просувати молода американка Ганна Джервіс із Західної Вірджинії у 1907 році на згадку про свою померлу маму. Вона написала листи до державних та законодавчих установ з проханням присвятити найріднішим людям один на рік. Після її листів державним органам та публічним людям у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День матері як офіційне свято. У 1914 році святковій даті надали офіційний статус у США.

В Україні День матері вперше відзначили у 1929 році у Львові. Після цього традиція святкування поширилася у Тернопільській області та у Східній Галичині. Але у радянський період святкування заборонили.

Офіційно відзначати День матері в Україні почали вже після здобуття Незалежності – 10 травня 1999 року був підписаний відповідний указ президента.

Цікаві факти про День матері 

Слово «мама» практично у всіх мовах звучить однаково або дуже схоже. І українські, і іспанські, і китайські діти називають свою маму однаково – мама. Англомовні діти говорять «мom». Річ у тім, що одним з перших складів, вимовлених дитиною, є склад «ма». Саме тому практично в усіх мовах світу цей склад використовується в слові, що означає «мама».

Європейська громадська організація МаМа провела дослідження і з’ясувала, що жінка, яка «сидить вдома з дитиною», насправді не просто не сидить, а «намотує» в день в середньому 40 км, виконуючи до 200 справ. Для порівняння: дистанція напівмарафону становить 21 км.

У кожній країні існують свої особливості святкування Дня матері. Так, у Сполучених Штатах та у країнах Європи в цей день заведено кріпити до одягу гвоздики. Кольорова гвоздика означає, що мама у людини жива, а біла – що вона вже померла.

У Німеччині у День матері діти дарують своїм мамам 12 троянд, які мають бути кольоровими. Букет з білих троянд прийнято нести на могилу покійної матері.

У цей день ми особливо дякуємо мамам за кожну мить життя, за молитви та ніжні обійми, за підтримку та любов! 

З Днем Матері! 

 

Пресслужба Профспілки працівників освіти і науки України

Схожі публікації


Догори