Під головуванням Президента України В.А.Ющенка відбулася нарада з питань забезпечення фунціонування та розвитку освіти

Під головуванням Президента України Віктора Ющенка відбулася нарада з питань забезпечення функціонування та розвитку освіти.
    Головна тема заходу - підвищення ефективності заходів, спрямованих на розвиток освіти в Україні, та створення умов для забезпечення доступу громадян до якісної освіти.
     «Сподіваюся, що всі тут усвідомлюють ключову тезу - ми повинні ближчим часом сформулювати основні засади нашої новітньої освітньої політики», - сказав, відкриваючи нараду, Глава держави. Він особливо наголосив, що сьогодні йдеться про необхідність розробки чіткого плану заходів, які треба реалізувати в 2008 році з метою вирішення ряду проблемних питань галузі.
     Учасники наради розглянули низку актуальних питань освітянської галузі. Серед них: підвищення рівня охоплення дітей дошкільною освітою та відновлення мережі відповідних закладів на селі; реалізація кроків для забезпечення навчальних закладів педагогами, підвищення рівня їх професійної підготовки та соціального захисту; забезпечення видання підручників для загальноосвітніх закладів, зокрема для шкіл з мовами навчання національних меншин.
     Говорячи про дошкільну освіту, В. Ющенко нагадав, що на сьогодні у міській місцевості нею охоплено 68%, а у сільській - лише 28%. Наразі, додав він, з різних причин не працюють 1,6 тисячі таких закладів, причому 1,4 тис. - через відсутність або нестачу коштів. Президент наголосив, що очікує, перш за все, від голів ОДА, Міністерства освіти ефективних кроків для виправлення такої ситуації.
     Особливу увагу Глава держави приділив питанню забезпечення повної комплектації шкіл, в тому числі національних меншин, педагогами до початку наступного навчального року.
     У цьому контексті Президент відзначив важливість підвищення статусу вчителя, забезпечення його матеріальних потреб тощо. «Потрібно мати окрему специфіку по тих територіях, де сьогодні є колосальний дефіцит педагогічних кадрів», - сказав він, додавши, що йдеться про надання працівникам освіти відповідних мотивацій для їхньої роботи.
     Щодо забезпечення навчальних закладів підручниками в 2008 році, сказав Президент, влада «повинна взяти без обговорення це питання на реалізацію». «Це той обов'язок, з якого ми не повинні зійти», - наголосив В. Ющенко, звертаючись до міністра фінансів Віктора Пинзеника. Глава держави водночас висловив здивування, що при наявності гострої проблеми з підручниками в минулому році не було використано близько 12,4 млн. грн., які були виділені на ці цілі. Україні потрібна «ефективна чітка національна програма», яка б комплексно вирішувала питання видання та поширення підручників у навчальних закладах, також зазначив він.
Учасники засідання також порушили такі теми, як завершення комп'ютеризації та інформатизації шкіл; організація регулярного безоплатного перевезення учнів до місць навчання і додому; покращення умов навчання і виховання дітей.
     Президент оцінив як «у цілому реалізовану» в 2007 році комп'ютеризацію шкіл, наголосивши при цьому на необхідності завершення процесу їх підключення до мережі Інтернет. «Ми повинні поставити в цьому питанні крапку», - сказав він. Глава держави також доручив керівництву місцевих адміністрацій протягом 20 днів скласти графік ремонту 658 навчальних закладів, які станом на початок 2008 року мали в ньому потребу. За його словами, найбільше їх в Одеській (84), Львівській (75), Закарпатській (74), Чернівецькій (73) та Запорізькій (48) областях. Місцева влада, крім того, має скласти план капітального ремонту окремих приміщень більш ніж 3,8 тисяч шкіл.
     Відзначивши незадовільне фінансування програми «Шкільний автобус», Президент наголосив: у держбюджеті-2008 мають бути збільшені відповідні видатки. «Потреба фінансування закупівлі автобусів становить близько 400 млн. грн.», - нагадав він, додавши, що при цьому в держбюджеті на сьогодні передбачено лише 70 млн. грн. як субвенції місцевим бюджетам.
     Окрему увагу учасники наради приділили запровадженню на загальнонаціональному рівні зовнішнього тестування для всіх випускників, які бажають вступити до вищих навчальних закладів. У 2008 році має бути забезпечене стовідсоткове охоплення випускників незалежним тестуванням, наголосив Президент. «Просив би це питання вже не обговорювати... Заклад, який не справляється з цим, я переконаний, повинен бути позбавлений державного замовлення», - сказав він. «Я переконаний, ми говоримо про українську модерну освітню політику - вона повинна перебрати дуже швидко все передове, що є сьогодні в світі», - сказав Президент. За результатами сьогоднішньої наради Глава держави має намір підписати Указ.
     Учасники наради у своїх виступах, крім того, порушували низку інших актуальних питань освітянської сфери. Зокрема на проблемі отримання якісної вищої освіти зупинився у своєму виступі директор Калуської гімназії Івано-Франківської області Дмитро Бахматюк: «Здається, у нас вища освіта стала бізнесом - і причому досить могутнім». Вчителька початкових класів спеціалізованої загальноосвітньої школи № 9 Фастова Любов Ткачова звернула увагу на проблему «старіння кадрів». «Молоді спеціалісти не хочуть йти працювати до школи», - сказала вона, додавши, що причина цього - маленька зарплата педагогів.
     У нараді взяли участь майже 300 осіб, серед яких Глава Секретаріату Президента України Віктор Балога, віце-прем'єр-міністр Іван Васюник,  міністр освіти і науки Іван Вакарчук, заступник Глави Секретаріату Президента України - представник Президента у Верховній Раді Оксана Слюсаренко, голова комітету ВР з питань науки і освіти Володимир Полохало, голова бюджетного комітету парламенту Микола Деркач, президент НАНУ Борис Патон, президент АПН Василь Кремень, голови ОДА, керівництво Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій, голова Ради Міністрів Криму Віктор Плакіда, керівники обласних управлінь освіти, загальноосвітніх та вищих навчальних закладів, вчителі та викладачі, представники освітянських громадських організацій.
     Від Профспілки працівників освіти і науки України в зустрічі взяв участь голова Профспілки Леонід  Сачков.
 
Виступ
міністра освіти і науки України Івана Вакарчука
на нараді за участю Президента України з питань забезпечення функціонування та розвитку освіти
26 лютого 2008 року
 
Освіта в XXI столітті має виняткову роль у творенні гуманнішого світового порядку зі справедливим розподілом економічних благ і демократичною політичною владою. Європейський і світовий досвід переконливо свідчить, що чим вищим є рівень освіти населення, тим краще живуть люди, тим досконалішими є демократичні інститути. Успіху досягає те суспільство, в якому освіта й наука є реальними пріоритетами державної політики.
 
Пріоритетами Міністерства освіти і науки України на 2008 рік є:
--               забезпечення громадянам рівного і справедливого доступу до якісної освіти; впровадження незалежного зовнішнього оцінювання випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів;
--              розроблення програми "Підручник", що передбачатиме підвищення якості змісту підручників, їх уніфікацію; прозорі процедури замовлення, виготовлення та рецензування підручників;
--               створення нових економічних механізмів солідарної участі держави і бізнесових кіл, громадян у забезпеченні рівного доступу до якісної освіти;
--               модернізація вищої освіти відповідно до вимог Болонського процесу та розширення автономії ВНЗ;
--               підвищення конкурентоспроможності української науки.
 
Впровадження незалежного зовнішнього оцінювання випускників, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів
     Цей проект здійснюється відповідно до Указу Президента України від 4 липня 2005 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні", Програми діяльності Кабінету Міністрів України і відповідних урядових постанов.
     Це найбільш значуща за багато останніх років за масштабами та складністю трансформація в українській освіті.
Яка мета впровадження незалежного тестування?
--                     Забезпечити справді рівний і справедливий доступ до якісної освіти для всіх без винятку молодих людей.
--                     Провести загальнонаціональний моніторинг того, яким є справжній рівень нашої освіти.
--                     Піддати ревізії звичний спосіб нашого мислення, усталені та сформовані упродовж багатьох років традиції. Потрібно переосмислити і місію університету, якою має бути творення науки, нових знань, навчання студентів, передача знань наступним поколінням. Європейська практика є такою, що університет має навчати студента, а не займатися вступними  випробуваннями впродовж року.
--                     Усунути подвійне, нічим не виправдане, стресове навантаження на дитину, яка екзамени з одного й того самого предмета складає двічі поспіль – спочатку в школі, а потім у ВНЗ.
     Що ж до викорінення різного роду зловживань, про що так багато мовиться, то це стане логічним наслідком впровадження тестування. Природа людини є такою, що нове вона сприймає з недовірою і тривогою, навіть якщо воно йде їй на користь. Суспільство має гідно пройти цей катарсис. Треба всім об'єднати зусилля і консолідовано діяти так, щоб виконати Указ Президента України.
Які особливості тестування у 2008 році?
--  Незрівнянно більші, ніж у попередні роки, масштаби. Якщо в 2007 році зовнішнє тестування пройшли 117 тисяч випускників загальноосвітніх шкіл, то у 2008 році очікуємо близько 500 тисяч учасників зовнішнього оцінювання. Тестування відбуватиметься з 11 предметів.
--  На відміну від попередніх років, у 2008 році вступ до всіх без винятку українських ВНЗ, незалежно від їх підпорядкування та форми власності, здійснюватиметься за результатами тестування, відображеними у сертифікатах. В Умовах прийому до ВНЗ зафіксовано, що навчальний заклад вступних випробувань не проводить.      Порушення цього пункту є неприпустимим. У 2008 році статус, "вага" сертифіката набагато вищі, ніж у попередні роки.
--  Уперше тестування проходитимуть випускники попередніх років, а також ВНЗ I-II рівнів акредитації.
Що і за яких умов зроблено міністерством?
--  За умов споглядальної позиції і навіть протидії багатьох, на підтримку й допомогу кого ми розраховували, успішно проведено реєстрацію учасників тестування. Сьогодні зареєстровано 480 тисяч осіб, з яких понад 60 тисяч – випускники минулих років. Ми, всупереч прогнозам недоброзичливців, склали перший іспит на цьому довгому і непростому шляху.
      Вдячні всім, хто висловлює конструктивну критику й застерігає від ризиків, але освітяни ще більше потребують співучасті й підтримки. Але є "критика" і незрозуміла.
--               Оскільки таке тестування проводимо вперше, то прагнучи надати додаткову можливість пройти тестування тим молодим людям, які ще вагаються, чи вступати до ВНЗ у цьому році, не визначилися з напрямом, або мали інші причини, міністерство за погодженням з Міністерством юстиції продовжило термін реєстрації до 1 березня.
--               Зважаючи на те, що насправді державна мова у школах з навчанням мовами національних меншин у багатьох випадках по суті не вивчалася, міністерство заради майбутнього цих дітей, шануючи їхні права, для учасників зовнішнього оцінювання, які навчалися мовами національних меншин, у перехідний період (2008-2009 роки) забезпечить їх перекладами тестових завдань мовами національних меншин.
      Це – суперечливий компроміс, але він спрямований на розв'язок, а не протистояння.
     Переклади допоможуть тим молодим людям, котрі, на жаль, недостатньо володіють державною мовою, котрим дорослі не забезпечили доброго рівня освіти. Ця ситуація максимально оголила ключову проблему: замість навчання української мови його просто імітують, а до шкільних атестатів виставляються найвищі бали. Це – ошуканство і дітей, і держави. Не треба діяти брутальним тиском і збурювати суспільство, а системними кроками покласти цьому край і розв'язати цю проблему. Ніхто не має права ставити під сумнів, що державною мовою є українська.
     У березні цього року міністерство проведе Всеукраїнську нараду з вчителями української мови та літератури шкіл з мовами навчання національних меншин, щоб обговорити причини низького рівня володіння державною мовою учнів таких шкіл, визначити шляхи поліпшення ситуації: через мотивацію вчителів, через поділ класів, через підвищення зарплати для цих учителів, через добрі підручники. Захист і утвердження української мови як державної - це конституційний обов'язок і як педагогів, і як громадян України.
--   Наполегливо працюємо над підвищенням якості тестових завдань. Світовий досвід переконує, що це не разова акція, а безперервний процес.
     Уже зараз прискіпливо аналізуємо відповідність тестових завдань навчальним програмам, їх коректність. У цих завданнях не повинно бути ні помилок, ні суперечливих формулювань. Уперше в таких масштабах і за таких умов проводимо тестування і хочемо, щоб все було бездоганно, й все для того робимо. Будемо вдячні за поради і допомогу в удосконаленні національних тестів і технології тестування.
Якої підтримки і якої допомоги потребує сьогодні упровадження незалежного оцінювання?
     Це фінансування у повному обсязі всіх робіт і процедур, створення обласних навчально-екзаменаційних центрів, забезпечення органами місцевої влади підвезення школярів до пунктів тестування. Важливою передумовою нашого загального успіху є об'єднання зусиль і тісна співпраця всіх міністерств і відомств. Проведення зовнішнього незалежного оцінювання – це загальнодержавна справа!
 
Забезпечення громадянам рівного і справедливого доступу до якісної освіти. Підвищення якості освітніх послуг
      Це комплексна проблема, головне завдання освіти. Його вирішення включає:
--  Збільшення охоплення дітей відповідного віку дошкільною освітою, створення сприятливих умов для особистісного розвитку кожної дитини. Потрібно, щоб у кожному населеному пункті, де є потреба, існували дошкільні навчальні заклади. Необхідно:
-          будувати нові, відновлювати закриті у попередні роки дитячі садки;
-          створювати комплекси дитячих садків з початковими школами;
-          готувати до школи дітей п'ятирічного віку, які не відвідують дошкільні навчальні заклади (навчання вчителями дітей вдома, створення підготовчих груп при школах).
--   Забезпечення доступу до якісних освітніх послуг дітям з особливими потребами. Конче потрібно допомогти їм інтегруватися у сучасне суспільство. У цивілізованому світі не може існувати поділу на "Ми" і "Вони"; ці діти мають почуватися в соціумі так само природно, як і інші громадяни. Потрібно, щоб такі діти якомога більше спілкувалися зі своїми однолітками, навчалися разом з ними у звичайних школах.
     Це також важливо для тих дітей, які не мають особливих потреб. Вони повинні вчитися перейматися проблемами інших, співпереживати, ставати добрішими, допомагати тим, хто цього потребує.
     Сьогодні ще дуже мало навчальних закладів пристосовано для навчання осіб з особливими потребами: обладнання пандусами, наявність ліфтів, спеціальне обладнання гігієнічних кімнат.
      Звертаюся до голів облдержадміністрацій, ректорів ВНЗ із закликом щодо створення належних умов для таких дітей. Керівники ВНЗ мають всі необхідні повноваження для використання на ці потреби коштів спеціального фонду. Є необхідні ресурси і в областях. Зрештою це не такі вже великі кошти. Тут просто потрібна добра воля.
      Уряд погодився з ініціативою міністерства, щоб при коригуванні Державного бюджету на 2008 рік було передбачено кошти (близько 30 млн. грн.) для придбання областями корекційного обладнання за програмою "Корекційна освіта", яка не фінансувалася в минулому році.
--  Формування гнучкої мережі навчальних закладів з урахуванням демографічної ситуації та потреб суспільства й економіки. Найперше і найголовніше - забезпечення стовідсоткового охоплення дітей загальною середньою освітою. Мене дуже непокоїть проблема дітей, які опинилися поза школою, на вулиці. Сьогодні в Україні лише за офіційною статистикою на вулиці знаходяться майже 3 тисячі дітей шкільного віку. Напевно, їх набагато більше. Ці молоді люди також потребують нашої допомоги. Ми плануємо створити інформатизований банк даних на кожну дитину шкільного віку, щоб при переході з однієї школи до іншої діти не "губилися". Прошу керівників інших органів державних, громадських організацій, благодійних установ діяти з нами злагоджено і солідарно. Це спільна наша з Вами справа.
       За кошти державного та місцевих бюджетів закуплено автобуси. Але тут ми маємо серйозну перепону - складність проведення тендерних процедур.  Підприємці відмовляються брати участь у тендерах за сьогоднішніх умов. Як наслідок – вже тепер у багатьох областях склалася загрозлива ситуація із забезпеченням шкільних автобусів паливом.
--  Поліпшення стану здоров'я дітей шляхом розроблення та впровадження відповідних програм, що сприяють створенню в навчальних закладах середовища, сприятливого для формування фізично, соціально та духовно здорової особистості, здатної протидіяти курінню, вживанню алкоголю, наркотичних речовин.
--     Поліпшення якості освіти. Першочерговими завданнями для забезпечення цього ми вбачаємо у:
-          впровадженні новітніх інформаційних технологій у навчальний процес, створення системи дистанційного навчання;
-        підключенні всіх навчальних закладів до мережі Інтернет до 2010 року; створенні широкого та якісного наповнення Інтернет-ресурсів;
-        впровадженні національної системи моніторингу якості освіти, забезпеченні участі України в міжнародних моніторингових дослідженнях;
-        створенні умов для переходу старшої 12-річної школи на профільне навчання;
-        осучасненні навчальних програм.
                Особливо наголошую на необхідності підвищення рівня природничо-математичної освіти в навчальних закладах. Інтерес до цих наук впав до загрозливо небезпечного рівня. Ситуація не лише тривожна, а й справді загрозлива. Адже саме природничо-математична освіта має прикладний характер – це і питання високих технологій, економічного зростання і конкурентоспроможності України, і, врешті-решт, – питання національної безпеки. Тут потрібно створити мотиваційні важелі, і один з кроків до вирішення цього складного завдання простий – обладнати сучасними приладами навчальні кабінети фізики, хімії, біології, математики. Одночасно з цим потрібно створити цікаві підручники, науково-популярні журнали, підготувати й перепідготувати вчителів. Нам потрібен освітній канал на телебаченні з пропагандою досягнень освіти і науки, людей науки, замість того, щоб рекламувати насильство, горілку та тютюн.
                Якість освіти закладається у вищій школі. Те, що в Україні понад 900 ВНЗ, це не досягнення, а ознака слабкості. У європейських країнах, таких як Франція, Велика Британія, Італія, їх у десяток, а то і більше, разів менше. Потрібно привести цей показник до європейських стандартів, одночасно підвищуючи якість освіти. Ми припинимо нестримний і необґрунтований ріст кількості ВНЗ та масштабну роздачу ліцензій.
--               Формування академічної культури, духовних цінностей та моральних засад учасників навчально-виховного процесу. Потрібно збільшити час на виховання в сім'ї; забезпечити можливість займатися в гуртках, установах позашкільної освіти, зокрема, в Малій академії наук, в пластових організаціях, суботніх та недільних школах при церквах різних конфесій.
      Для розвитку позашкільної освіти пропонуємо внести зміни до Бюджетного кодексу України щодо фінансування позашкільних навчальних закладів за рахунок міжбюджетних трансфертів.
 
Програма "Підручник"
     У 2007 році програма видання підручників для 7-х класів значною мірою була провалена. Зокрема, близько 12 мільйонів гривень державних коштів взагалі не були використано.
     Конкурс підручників для 8-го класу був проведений у такий брутальний спосіб, що "оборудки" з фальсифікацією результатів та лобіюванням окремих видавництв викликають обурення і стали причиною судового позову.
      Сьогодні міністерством вжито таких заходів щодо подолання цієї кризи:
--   звільнено працівників, що відповідали за проведення конкурсу та доставки підручників до шкіл;
--    спеціально створеними робочими групами досліджено обґрунтованість скарг на порушення при проведенні конкурсу та визначено шляхи розв'язання конфліктних ситуацій у рамках чинного законодавства;
--  створено робочу групу з підготовки підручників з української мови та літератури для шкіл з навчанням мовами національних меншин для 9-х класів;
--  уперше проведено Всеукраїнську нараду з авторами та книговидавцями, за наслідками якої сформовано спільні групи з розроблення прозорих процедур конкурсного відбору рукописів підручників;
--   розроблене нове Положення про конкурс підручників, яким передбачено публічність обговорення й підведення підсумків конкурсу;
--    оновлено склад предметних комісій, які відповідають за надання рекомендаційних грифів підручникам і посібникам;
--    розроблено проект чітких і недвозначних критеріїв до навчальної літератури; всі підручники і посібники будуть уніфіковані у сенсі відповідності віковим особливостям дітей, дидактично обґрунтованої структури, поліграфічного виконання.
Проблеми, розв'язання яких потребує солідарної участі МОН, Міністерства фінансів, Міністерства економіки та Державного казначейства:
--  Збільшення фінансових видатків на підручники у Державному бюджеті на 2008 рік.
      Передбачених 129 мільйонів гривень вистачить лише для того, щоб надрукувати 80% від потреби підручників тільки для учнів 8-х класів. Під час зустрічі з Прем'єр-міністром України було погоджено виділення додатково ще 57,5 мільйонів гривень. Усього ж потреба у коштах на підручники у 2008 році становить майже 250 мільйонів гривень.
--     Практика виділення коштів у травні-червні є згубною, бо підручник не можна видрукувати та доставити до школяра за 2 місяці.
--     За залишковим принципом фінансувалось забезпечення навчальною літературою для дитячих садків, дітей з особливими потребами, представників національних меншин.
      Під час робочої поїздки Президента України до Закарпаття й зустрічі з президентом Угорщини Віктор Ющенко доручив вирішити питання забезпечення дітей, які навчаються угорською мовою, підручниками з української мови.
     Сьогодні це питання спільно з Закарпатською облдержадміністрацією вирішено. Так само, як фактично вирішено питання щодо нострифікації дипломів Угорського Інституту у Берегово, яке в стінах ВАК штучно затримували майже два роки.
      Не менш важливими є питання допомоги українцям, які проживають за кордоном, зокрема, в Росії. Відповідно до доручення Президента України, даного під час візиту до Російської Федерації, міністерство завершує комплектування для Українського культурного центру в Москві бібліотеки з дитячої, художньої та навчально-методичної літератури загальною кількістю понад тисячу книжок. Також вирішуватиметься питання про навчання українців із Росії у вітчизняних ВНЗ.
***
     Без учителя, викладача, професора освіти не існує. Разом з учнями та студентами – це головні діючі особи в освіті. Підготовка вчителя у класичних і педагогічних університетах, його післядипломна освіта, освіта упродовж життя – найголовніший наш ресурс. Щоб школа отримала кваліфікованого вчителя, необхідно, щоб ВНЗ, який його готує, мав необхідне фінансування, сучасне наукове обладнання й устаткування, наукову та навчально-методичну літературу; необхідно переглянути нормативи співвідношення викладач-студент для зменшення навчального навантаження викладачів.
      Однією з важливих причин недостатнього рівня освіти школярів і студентів є "вічнозаморожена" 57-ма стаття Закону України "Про освіту". Саме через недостатню винагороду за свою працю вчитель нерідко працює на 1,5-2 ставки, викладач працює за сумісництвом у кількох ВНЗ. Про якість викладання за таких умов і наслідки такого викладання говорити не доводиться. Якби зазначена стаття закону виконувалася, то педагог би більше дбав про якість роботи, а не шукав додаткових заробітків.
     Міністерство у діалозі з освітянськими профспілками буде наполегливим у тому, щоб заробітна плата педагогічних працівників відповідала розмірам, визначеним статтею 57 Закону України "Про освіту".
     Для підвищення якості освіти у сільських школах, залучення до навчання сільських дітей кваліфікованих вчителів міністерство вважає за необхідне встановлення відчутної надбавки до заробітної плати сільських вчителів, вихователів, майстрів виробничого навчання.
     Сьогодні чимало наших колег по освітянському цеху не мають власного житла, а, як відомо, на вчительську зарплату його не придбати. Тому необхідно прийняти відовідні законодавчі акти щодо надання пільгових кредитів на придбання чи спорудження житла для педагогів та науково-педагогічних працівників, найперше тих, котрі працюють у районних центрах і на селі.
0
28 лютого 2008
3 494

Схожі публікації


Догори