Обережно! Температурні стрибки й морози!

Метеорологи й лікарі наголошують, що у різкі температурні стрибки й швидкий перехід від тепла до морозу найбільша ймовірність переохолоджень та наполегливо просять дбати за своє самопочуття.

Холод згубно впливає у першу чергу на дрібні кровоносні судини людини, особливо на кінцівках. Судини інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркулювання крові в кінцівках уповільнюється.

Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс – вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура, зокрема, як – 20С.

Проте не забувайте, температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою.


Правильно одягаємося

Безумовно, у морози необхідно завжди тепло одягатися. Обов’язково потрібно носити шапку: зараз молоді люди дуже люблять ходити без головного убору, але це дуже й дуже небезпечно (через голову людське тіло втрачає до 40%).

Важливо носити шарф, теплі носки, рукавиці й взуття на теплій і зручній підошві. Від морозу необхідно захищати відкриті ділянки тіла, особливо руки.

У холоднечу рукам необхідні теплі рукавиці, а не рукавички, тому що навіть найтепліші рукавички не здатні захистити пальці від обмороження.

Якщо а тілі є прикраси з металу – кільця, сережки, пірсинг – то в мороз їх треба обов’язково знімати. Якщо холод сильний – є ризик обмороження тих ділянок тіла, які стикаються з металом. Відбувається холодний вплив металу на фізіологічно-активні ділянки тіла, а це може серйозно відбитися на здоров'ї.

 

Діти і мороз

Дітей тягне на вулицю в будь-яку погоду, і утримати їх будинку дуже важко. Звичайно, прогулянки на свіжому повітрі – дуже корисні для імунітету. Але у такий час потрібно особливо пильно стежити аби захистити дитину від обмороження.

Варто враховувати, що у маленьких дітей теплорегуляція організму ще не досконала. А при деяких хворобах ця функція буває порушена. Дітлахи з подібними захворюваннями більш схильні до переохолодження й обморожень, і це потрібно враховувати при плануванні прогулянки.

Відпускаючи дитину гуляти в мороз на вулицю, пам’ятайте, що йому бажано кожні 15-20 хвилин повертатися в тепло і зігріватися. У сильний мороз відкриті ділянки шкіри (щоки, ніс) необхідно захищати спеціальними дитячими зимовими кремами.

Простежте, щоб дитина доторкатися відкритими частинами тіла до металу та іншим холодним матеріалами з високою теплопровідністю; його одяг і взуття повинні бути досить вільними, щоб зберігати повітряну термоізолюючу прошарок і не здавлювати кінцівки, ускладнюючи кровотік.

Зміцнюємо імунітет

У морози важливо зміцнювати імунітет, щоб не занедужати під час потепління. Так, у часи серйозного зниження температури рекомендовано вживати в їжу продукти, багаті вітамінами, особливо цитрусові: лимони, апельсини, мандарини.

Важливу роль відіграють жири, без них імунна система слабшає. Тому необхідно щоденно вживати рослинний і тваринний жири.

З напоїв взимку рекомендуються трав’яні чаї, фруктові та овочеві фреші, імбирний чай, морси, особливо брусничний і журавлинний. Також у таку пору року обов’язково треба вживати гарячу їжу, намагайтеся їсти більше супів.

Будьте здорові! Бережіть себе!Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
0
6 лютого 2018
4 900

Схожі публікації


Догори