Як уберегти дітей від шкідливого контенту в Інтернеті

З початком пандемії та інтенсивним використання сервісів дистанційного навчання дитина все більше часу проводить в Інтернеті. Проєкт «Дружня школа» спеціально для MediaSapiens зібрав практичні поради та добірку сервісів, які допоможуть батькам захистити дітей в Інтернеті.

Кібербезпека дітей – це та частина виховання, яку не можна ані ігнорувати, ані перекладати тільки на плечі педагогів. Батькам її не оминути.

Якщо ви вважаєте, що тотальний контроль або взагалі заборона користуватись інтернетом – це те, що врятує вашу дитину від можливих небезпек, то цей підхід у більшості випадків не працює. Заборонене завжди бажане й цікаве. Тому краще підготувати і себе, і дитину до правильної поведінки в інтернеті.

Що насамперед потрібно пояснити дитині про кібербезпеку?

Є низка моментів, які з дитиною потрібно обговорити й періодично нагадувати:

  • Не варто розміщувати особисту інформацію в мережі. Адреса, школа, гуртки, зацікавлення, вік, повне ім’я – це дані, якими можуть скористатись зловмисники. Як не можна цього розповідати всім на вулиці, так і в мережі потрібно зберігати це все в таємниці.

  • Усі фото, відео й текстові матеріали в мережі залишаються назавжди і є доступними широкому загалу. Тому потрібно кілька разів добре подумати, перш ніж щось публікувати чи коментувати.

  • Не можна надсилати чи продавати свої особисті фото – вони можуть опинитися будь-де.

  • Ніколи не можна ділитися паролями ні з друзями, ні тим паче з незнайомцями. Спитайте, чи готова дитина віддати цим людям ключі від будинку та своєї кімнати? Отак і з доступом до акаунтів.

  • Можна додавати в друзі і спілкуватися тільки з тими людьми, яких дитина знає в реальності. І тільки в тому випадку, якщо переконана, що це точно вони.

  • Якщо хтось пропонує зустрітись – ваша дитина обов’язково має повідомити вас. Не можна погоджуватися на зустрічі з людьми, яких дитина знає лише через мережу.

  • Якщо дитина отримує погрози – вона має відразу вийти з сайту, вимкнути гаджет і повідомити про це дорослих.

Інформація в інтернеті може бути неправдивою. Тому нехай ваша дитина обговорює з вами те, що її хвилює.

Будь-які покупки в інтернеті дитина може здійснювати тільки з вами.

«Важливо допомагати дитині розбиратися в технологіях, у тому, як це будується і працює, що робити в тому чи іншому випадку, а не просто блокувати все підряд. По-перше, дитина рано чи пізно навчиться обходити обмеження, по-друге, постійно з'являються нові загрози, за якими не завжди вийде встежити. Вивчивши базові принципи цифрової та інформаційної безпеки, діти зможуть самі реагувати на такі загрози, уникати або розпізнавати їх і просити допомоги у дорослих», – пояснює експерт Школи цифрової безпеки DSS380 Павло Бєлоусов. 

 

Які сервіси допоможуть у блокуванні шкідливого контенту?

У самих браузерах є кнопки блокування: у Chrome це кнопка Adult Blocker, у Google можна ввімкнути «Безпечний пошук». Ці сервіси аналізують сайти на наявність шкідливих слів та словосполучень і блокують їх.

У браузері Mozilla Firefox теж має кнопку батьківського контролю, але ще пропонує свої специфічні рішення. Це додатки Glubble for Families (створюєте для дитини свій маленький інтернет, де є тільки дозволені вами сайти) та ProCon Latte (блокує сайти, які ви вносите у чорний список). Opera також має кнопку Adult Blocker.

Окремі ресурси для контролю та фільтрування контенту: ChildWebGuardianPro, Teentor, KidsControl 1.6, TimeBoss, «КіберМама». Усі ці сервіси пропонують трекінг часу за комп'ютером та в мережі, обмеження та фільтрацію контенту.

У Windows 10 можна створювати окремий дитячий обліковий запис, яким батьки зможуть керувати через свій.

Окремі пошуковики для дітей: Kiddle, Safe Search Kids.

«На жаль, для цифрової безпеки не вийде один раз усе налаштувати і забути, – зауважує Павло Бєлоусов. – Цей процес безперервний (постійно потрібно щось оновлювати, змінювати, пояснювати). Один зі способів – це використання пристроїв і програмного забезпечення, яке підтримує функцію «батьківського контролю» або «сімейного доступу» Це коли один з батьків створює обліковий запис для дитини і контролює використання дитячого пристрою або облікового запису: обмежує час роботи в тому чи іншому додатку, обмежує контент, який можна споживати (як сайти, так і додатки). Або ж встановлювати спеціальні «дитячі» версії додатків, де так само можна обмежити той чи інший функціонал або контент».

За матеріалами – MediaSapiens

Схожі публікації


Догори